$
בורסת ת"א

בנק הפועלים יבצע הפרשה נוספת של 258 מיליון שקל על החקירה בארה"ב

בכך יעלה הסכום שהפריש הבנק בפרשת יעוץ המס ללקוחות אמריקאים ל-1.189 מיליארד שקל - הקנס הסופי צפוי להיות גדול עוד יותר; פועלים מסביר את הצעד הנוכחי בנתונים נוספים על הלקוחות הרלבנטיים לצורך חישוב עתידי של הקנס שיידרש הבנק לשלם לרשויות בארה"ב

מיקי גרינפלד ורעות שפיגלמן 08:3528.02.18

בנק הפועלים מגדיל את ההפרשה שלו בשל חקירת פרשת היעוץ הפסול ללקוחות בארה"ב: הבנק יפריש בדוחות השנתיים סכום נוסף של 75 מיליון דולר (258 מיליון שקל), ובכך יעלה סכום ההפרשה בגין הפרשה ל-343 מיליון דולר (1.189 מיליארד שקל).  

הבנק מסביר את הגדלת הסכום שיופרש בשל החקירה בנתונים שנחשפו במהלך הדיונים מול משרד המשפטים האמריקאי, ובכלל זה תוספת של לקוחות לקבוצת הלקוחות שעשויה להיות רלבנטית לצורך חישוב סכום הקנס שיידרש הבנק לשלם.

 

לפי הודעה ששיגר הבוקר (ד') הבנק למשקיעים, הסכומים שהופרשו עד כה כוללים שני רכיבים עיקריים: האחד נוגע לאובדן המס שהיה על לקוחות אמריקים של הבנק לשלם לרשויות המס בארה"ב ושלא שולמו בשל יעוץ פסול של גורמים בקבוצת פועלים, והוא מכוון לחקירה של משרד המשפטים האמריקאי. רכיב שני, העומד על כ-30% מהסכום שהופרש עד כה, אמור לענות על החשיפה של הבנק בפרשה לקנסות מצד רשויות אחרות בארה"ב.

 

פועלים מציין כי חקירת הרשויות האמריקאיות נמשכת, וכי טרם הושגה הסכמה כלשהי בקשר עם הסדר או הסדרים מוסכמים עם אף רשות אמריקאית, וכך גם לא נדונו כל הרכיבים העשויים להיות רלבנטיים לפרשה. בהתאם, נאמר בהודעה, לא ניתן להעריך את גובה הקנס שיידרש הבנק לשלם בפועל.

 

החקירה נגד פועלים עוסקת ביעוץ מס שנתנה שלוחת הבנק בארה"ב ללקוחות אמריקאיים, שאיפשר להם להעלים מס מהרשויות המקומיות בסיוע הבנק. הרשויות בארה"ב בהובלת משרד המשפטים קבוע התנהלות זו היתה מנוגדת באופן מובהק לכללים הנדרשים והחלו בחקירה נגד הבנק.

 

הקנס הסופי יהיה גבוה מסכום ההפרשה

חקירה דומה שבוצעה נגד בנק לאומי בשל אותה פעולה של יעוץ מס פסול הסתיימה בקנס של 400 מיליון דולר - 130 מיליון דולר מהסכום לרשות הפיננסית בניו יורק ו-270 מיליון דולר למשרד המשפטים האמריקאי. בהודעת הרגולטורים האמריקאים לאחר סיכום הקנסות בלאומי נאמר: "העלמת מס פוגעת באופן לא הוגן בתושבים בניו יורק שעובדים קשה ומשחקים לפי החוקים", אמר בנג'מין לווסקי, הרגולטור של הרשות הפיננסית בניו יורק. "עובדי לאומי ביצעו שורה של תחבולות שערורייתיות - כולל יצירת הלוואות שיקריות על מנת לעזור ללקוחות שלהם בארה"ב לצמצם את תשלום המסים".

 

במקרה של בנק הפועלים, חקירת הרשות הפיננסית אינה נמצאת עדיין בשלב המתקדם שבו נמצאת החקירה של משרד המשפטים האמריקאי. בהודעה הבוקר מציין פועלים לראשונה כי היקף החשיפה הסופי יהיה גבוה מסכום ההפרשה, העומדת עתה על 343 מיליון דולר כאמור (וסביר שיהיה גבוה מסכום הקנס שנקבע ללאומי). "הבנק מעריך, כי היקף החשיפה הכוללת גדול מסכום ההפרשה הכולל שצפוי הבנק לכלול בדוחותיו הכספיים ליום 31.12.2017 באופן שבו הסכומים הכוללים שתשלם קבוצת הבנק במסגרת הסדרים עם הרשויות האמריקאיות יהיו גבוהים משמעותית מסכום ההפרשה", נמסר בהודעת פועלים.

 

זוהי הפעם השלישית שהבנק מודיע סמוך לפרסום דו"ח כספי על הגדלה של ההפרשה בפרשה. הפעם הקודמת היתה לפני פרסום דוחות הרבעון השלישי של 2017, אז הוגדלה ההפרשה בסכום דומה של 80 מיליון דולר (מכיוון שיתרת ההפרשה אז היתה נמוכה יותר הרי שבאופן יחסי גדלה אז ההפרשה בשיעור גבוה יותר של כ-40%, בהשוואה לעלייה של 28% בהגדלה הנוכחית). לפני פרסום הדוח השנתי של 2016 הוגדלה ההפרשה ב-43.5 מיליון דולר (מעל 50%).

 

מזרחי טפחות שפרסם אתמול את הדוח השנתי נמצא בחקירה דומה, אך נראה כי בשלב פחות מתקדם בהשוואה לבנק הפועלים. מזרחי טפחות עדכן כי הגדיל את ההפרשה בסכום נמוך יחסית של 1.8 מיליון דולר כאשר יתרת ההפרשה כולה ביחס לחקירה מסתכמת ב-46.1 מיליון דולר (159.8 מיליון שקל).

 

אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים צילום: עמית שעל

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x