$
ספורט ישראלי

"הייתי מנקה שירותים בשוק הכרמל בבוקר והולך לאמן בערב"

מסאי דגו עבד לפני כמה שנים כפועל זבל בתל אביב ובבת ים אבל התשוקה הרבה שלו למשחק, ללמידת המשחק, הובילה אותו לצמרת הליגה הלאומית עם הפועל כפר סבא. כעת הוא בהפועל אשקלון ומקווה שיוכל להתמקד אך ורק במשחק שהוא אוהב: כדורגל

אוריאל דסקל 13:1315.02.18

מסאי דגו, מאמן הפועל כפר סבא לשעבר, אוהב את הסיפור של ג'יימי ורדי, חלוץ לסטר סיטי ונבחרת אנגליה. "הוא טיפס לפסגה העולמית מהתחתית של הכדורגל", אומר דגו בראיון ל”כלכליסט”. "אני מזדהה עם הסיפור שלו". לא סתם דגו, אחיו הצעיר של ברוך, מזדהה עם הסיפור של ורדי. אמנם דגו שיחק בצעירותו בהפועל תל אביב והיה קפטן נבחרת הנערים והנוער, אבל את רוב הקריירה כשחקן בילה בליגות הנמוכות — בין מכבי הרצליה לסקציית נס ציונה — ובגיל 27 הקריירה שלו הגיעה לסיומה.

 

 

 

 

"GPS קריטי לאימון. בכפר סבא יצחק שום החליט לבטל את זה כי העלות של המערכת היא 600 שקל לאימון" "GPS קריטי לאימון. בכפר סבא יצחק שום החליט לבטל את זה כי העלות של המערכת היא 600 שקל לאימון" צילום: עמית שעל

 

"לא היה לי כסף כשפרשתי", מודה דגו, "אבל חברים סידרו לי לעבוד בבת ים ותל אביב כפועל זבל. הייתי יושב בחלק האחורי של שוק הכרמל, ליד השירותים - עם חולצה זוהרת ניאון - ומנקה אחרי הסוחרים, שחלקם היו מזהים אותי כשחקן וכאח של ברוך. אני לא מתבייש בזה. זו היתה העבודה שלי. הייתי צריך להאכיל את הילדים שלי. הייתי מתעורר ב־5 וחצי בבוקר, עובד בניקיון, חוזר הביתה בסביבות 2 בצהריים, מבלה קצת עם הילדים והולך לאמן בהפועל תל אביב בשעה 4".

 

בין שני בעלים

דגו, שהלך לעבוד במחלקת הנוער של הפועל תל אביב בעיקר בגלל שרצה דרך חזרה למשחק שהוא אוהב, התקדם לתפקיד עוזר של שלושה מאמנים שונים בהפועל כפר סבא. בגיל 31, ארבע שנים לאחר שניקה שירותים בשוק הכרמל, פרץ לתודעה של הכדורגל הישראלי כאשר קיבל את המינוי לאמן את הפועל כפר סבא מהבעלים הקודם, סתיו שחם. את הקבוצה הוביל לפסגת הליגה הלאומית עם כדורגל שחלק מאוהדי הקבוצה מוכנים להישבע שהוא הטוב ביותר שראו בחייהם. הוא חזר לכותרות כאשר פוטר מתפקידו בעקבות סכסוך מתוקשר עם הבעלים החדש, יצחק שום – שנבע בעיקר מכך שנכדו של שום לא קיבל מקום בהרכב. דגו פוטר בינואר כאשר הקבוצה שלו, עם אחד מתקציבי השכר הנמוכים בליגה, נמצאת מקום השני, שממנו עולים לליגת־העל.

 

אתה מקבל את המינוי מסתיו שחם. מה הדבר הראשון שאתה עושה?

 

"ברגע שידעתי שקיבלתי את המינוי מסתיו, רני גולדינג, מאמן הכושר, ואני עשינו תוכנית שבועית. כי לא ידענו אם נהיה שם יותר משבוע - הקבוצה הלכה לפירוק. זה לא היה מצב אידיאלי. יולי-אוגוסט, בלי שחקנים, על מגרש סינתטי בוער, אבל זו היתה ההזדמנות שלי וצריך לקחת אותה. אחרי ששומי קנה את הקבוצה, קיבלנו את התקציב הסופי והתחלנו לעבוד על תוכנית חודשית, שנתית".

 

 

 

פפ גווארדיולה. "רואה את כל האימונים שלו" פפ גווארדיולה. "רואה את כל האימונים שלו" צילום: איי אף פי

 

 

 

פפ מעל הכל

אחד הדברים שמנחים את דגו זה לא לעשות לשחקניו מה שהיה שנוא עליו. "כל הקריירה שלי חודש יולי היה סיוט”, הוא אומר. "רק ריצות וריצות. היו לוקחים אותנו לרוץ בים כדי 'לבנות כושר'. אז בכפר סבא עשינו את כל אימוני קדם־העונה עם כדור ברגליים. מהחימום ועד המשחקונים על שטח קטן. אין קשר בין ריצה בים לכדורגל. אז למה להתאמן בים? עבדתי ביחד עם רני על איך לבנות את הכושר על המגרש, עם הכדור. השחקנים אהבו את זה. במהלך האימונים יצחק שום רכש את הקבוצה ושם גם הבעיות איתו התחילו. הוא תהה למה לא מתאמנים בריצה. לך תסביר לו שזו התפיסה אצל כל המאמנים הבכירים כיום, כולל פפ גווארדיולה".

 

בעבר אמרת שאתה מושפע מפפ גווארדיולה - איך זה בא לידי ביטוי?

"יש הרבה מאמנים שאני עוקב אחרי העבודה שלהם. רואה אימונים שלהם, קורא הכל עליהם, אבל פפ? פפ מעל הכל. יש לי 60-50 אימונים שלו בווידיאו. אימונים טקטיים, אימוני תחילת עונה, משחקוני לחץ, אימונים על משחק לחץ ומשחק מעבר. וכשבניתי את תוכנית האימונים לחודש הראשון ואז להמשך העונה, הבאתי בחשבון שצריך לשמור על אימונים מעניינים ומלמדים. מפפ שאבתי השראה. למשל, אימון 'תחנות'. מחלק את השחקנים לקבוצות שצריכים להתחרות בכמה משימות. קבוצה אחת מנסה לקלוע לפח מהאוויר, קבוצה אחרת עושה אימון משקופים, קבוצה שלישית מנסה גול מהקרן וכו'. אחרי שמסיימים תחנה, עוברים לבאה. את התוצאות כותבים על פלקט. זה משהו שסייע לשחקנים להירגע וליהנות. אני סבלתי מאימונים משעממים והבטחתי לעצמי שכשאני אהיה מאמן, תמיד אעשה מאמץ לצאת מקופסה".

 

עם אילו עוד כלים עבדת?

"יש לי תוכנה עם הסטטיסטיקות ויש עניין הווידיאו המאוד חשוב. כל ישיבת וידיאו היא פחות מ־15 דקות מול השחקנים אבל יומיים של עבודה שלי. זה 15 דקות כי אני מאמין שלא צריך לשטוף להם את המוח – צריך להיות מדויק, 5-4 קטעים שהם יזכרו. כדי לעשות את זה, אני צופה במשחק של היריבה פעמיים, עורך את הנקודות להגנה ולהתקפה, ולפעמיים, בעזרת חברים, עושה גם איזה וידיאו יותר בשביל הנפש, בשביל המוטיבציה".

 

איך מעבירים רעיון לקבוצת שחקנים?

"למשל, עשינו תרגולים על משחק לחץ בשטח קטן - והראיתי להם קטעים של בורוסיה דורטמונד, איך הקבוצה עומדת על המגרש לפני שהיא מבצעת לחץ עם איבוד כדור. ובאימון עצמו, כשמתרגלים משהו טקטי, אני עוצר אותם ומעיר לגבי דברים. למשל, מה עושים כשיש הרמה שלנו ומה צריך לעשות בסיטואציה הזו. איפה לעמוד ביחס למגן שלהם, איפה הקשרים צריכים להיות וכו'. וזה נכון גם במצב של יציאה שלנו מההגנה דרך מסירות או ריצה של בלם עם כדור - הרי כל שחקן צריך לעשות משהו ביחס למה שחברו לקבוצה עושה. בלם יוצא עם הכדור, זה אומר שהמגנים צריכים לעשות משהו, זה אומר שהקשרים צריכים להתמקם כדי לקבל את הכדור, וזה גם, מן הסתם, משפיע על התנועה של הקבוצה היריבה. צריך להכין את השחקנים לסיטואציות שיש במשחק".

 

כמה חשוב כלי מושמץ על ידי הדור הישן כמו ה־GPS?

"קריטי. בשעברה הייתי עוזר מאמן בהפועל כפר סבא. ירדנו ליגה. אבל למרות זאת לא היו לנו פצועים. למה? בזכות ה-GPS. למה? גולדינג היה מראה לנו בסוף כל אימון כמה כל אחד רץ ואז אומר לנו 'הוא והוא עייפים - הם לא יכולים להתאמן מחר כי הם ייפצעו'. בקורס PRO דיברנו עם דרור שמשון וברק בכר מהפועל באר שבע על העניין. גם הם אומרים את זה. ה־GPS מראה לנו מתי השחקן לא יכול לרוץ יותר. לפעמיים לא מקשיבים לזה, וזה מוביל לפציעות. הטכנולוגיה הזו פשוט מראה לך מי השחקן שחייב לנוח כי השריר שלו מותש. בכפר סבא יצחק שום החליט לבטל את זה כי העלות של המערכת היא 600 שקל לאימון".

 

כדורגל מעל הכל

דגו לא יגיד כמה הרוויח בכפר סבא. הוא לא יתלונן על העבודה עצמה. הוא רואה עצמו כבר־מזל. רק לפני כמה שנים עבד בזבל וכיום, ממש אמש, קיבל את המינוי להיות המאמן של הפועל אשקלון מתחתית ליגת העל.

 

איך בכלל הצליח להתעסק בכדורגל עם כל הבלאן מסביב והבעלים שדורש לשחק עם הנכד שלו?

 

"בכפר סבא באמת הרגשתי שאני מתעסק עם הכל. גם המועדון החליף ידיים, גם הייתי צריך להתמודד עם התקשורת, גם הייתי צריך לעבוד על האימונים ועל המשחקים לבד. עבדתי שעות נוספות בטירוף. כל לילה הלכתי לישון ב־3-2 בלילה ומתעורר בבוקר לאימון. אשתי כל כך סבלנית. היא והילדים נפגעו ממני. זנחתי אותם. חשבתי שאני אעבוד במקום שקט – אבל כל אימון היה מלחמת עולם. שום היה מגיע ואומר שיש יותר מדי תרגילים והתלונן וסיפר מה הוא היה עושה כשהוא אימן והייתי דורש ממנו לדבר עם שחקנים, שיגידו לו שאני בסדר. וזה לא עניין של אגו או כסף. זה עניין של כדורגל. לכן אני לא רוצה שהקבוצה הבאה שלי תהיה לחצי שנה – איזשהו ג'וב. זה לא מעניין אותי. מעניין אותי לאמן בקבוצה שיש לה חזון ברור לכדורגל, אני רוצה לאמן עם קבוצה שמאפשרת להתמקד בכדורגל – לעבוד עם הקבוצה, עם מחלקת הנוער, אני כל כך אוהב את המשחק וגם את הדרך והערכים של המשחק הקבוצתי. כשאני רואה קבוצות נוער שמתעסקות נטו בתוצאה, זה מחריד אותי. בגיל הזה צריכים לעסוק בכדורגל, בדרך לשער, בדרך לתוצאה - רק אז אנחנו יכולים לדבר על התוצאה".

 

(דגו מונה אמש לתפקיד מאמן הפועל אשקלון - הראיון נערך כשבוע לפני מינויו)

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x