$
חדשות התקשורת

בג"ץ: חברות התקשורת יוכלו להמשיך לפרוס סיבים באמצעות קבלן על תשתיות בזק

בזק עתרה לבג"ץ לפי כחודש בטענה כי הוראות משרד התקשורת לאפשר לעובדים חיצוניים גישה לתשתיות בזק יוצרת כאוס מוחלט בשוק התשתיות. בג"ץ דחה היום את העתירה

אביב גוטר 10:5829.01.18
ניצחון למשרד התקשורת מול בזק. בג"ץ דחה היום את העתירה שהגישה בזק נגד הוראת משרד התקשורת הקובעת כי עובדי קבלן חיצוניים יוכלו לבצע עבודות פריסת סיבים אופטיים של חברות תקשורת מתחרות על גבי הצינורות והתעלות של בזק.

 

 

 

לפני כחודש עתרה בזק לבג"ץ בטענה כי הוראות משרד התקשורת מאוקטובר האחרון לאפשר לעובדים חיצוניים גישה לתשתיות בזק יוצרת כאוס מוחלט בשוק התשתיות. ההוראה נועדה למנוע מבזק להמשיך ולסכל את פריסת התשתיות של החברות המתחרות כפי שנקבע ברפורמת השוק הסיטונאי. כפי שנחשף בכלכליסט באוקטובר באחרון, רשות ההגבלים העסקיים פתחה בבדיקה נגד בזק בטענות שהחברה חיבלה ביישום הוראות הרפורמת ובכך עיכבה את גישתן של מתחרותיה לתשתיות הפיזיות שלה (צינורות ותעלות) שעל גביהן יכולות להקים תשתית עצמאית.

 

עובדי בזק משבשים את עבודות התשתית של סלקום בראשל"צ (ארכיון) עובדי בזק משבשים את עבודות התשתית של סלקום בראשל"צ (ארכיון) צילום: אביב גוטר

 

 

חברות התקשורת המתחרות, בעיקר סלקום ופרטנר, התלוננו בפני המשרד על כך שבזק מחבלת בניסיונות שלהם לפתח תשתית עצמאית ובכך פוגעות בתחרות, תלונות שהגיעו כאמור לפתחן של הרשות להגבלים עסקיים.

 

כתוצאה מכך החליט מנכ"ל המשרד בפועל מימון שמילה להפוך סעיף חריג לקבוע לפיו חברות תקשורת המעוניינות להרחיב את פריסת התשתית שלהן יוכלו להתקשר גם עם עובדים שאינם עובדי בזק לצורך ביצוע העבודות. עובדי בזק הכריזו כי הם מפעילים את סכסוך העבודה עליו הכריזו בדצמבר 2016 והחלו בשיבוש עבודות של החברות המתחרות. בין הדין האזורי לעבודה מנע מעובדי בזק לשבות, ולמעשה סתם את הגולל על סכסוך העבודה בנושא.

 

עם זאת, לפני כחודש הכריז הוועד על סכסוך עבודה נוסף, באותו הנושא, בטענה כי עבודות שמבצעים עובדים חיצוניים פוגעים בביטחונם ובבריאותם של העובדים. לטענת הוועד, העובדים נחשפים להליכי משמעת כפועל יוצא מפעילות בלתי מבוקרת של עובדי קבלן בתשתית. החל מיום שישי האחרון הודיע הוועד כי עבודת הטכנאים תוגבל ותופחת כאקט עיצומי נגד בזק וחברות המקבלות שירותי תשתית מבזק, מה שגורם לחלק מהמשימות שתואמו מראש לא להתבצע.

 

שר התקשורת איוב קרא מסר: "מברך על ההחלטה, אנו נמשיך לפעול לקידום התחרות ופרישת תשתיות רחבות פס במדינת ישראל לרווחת הציבור ונעשה הכל להעלות את ישראל בתשתיות אינטרנטיות לרמה גבוהה וטובה יותר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x