שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

ארה"ב הטילה סנקציות על 52 גופים ואנשים, בהם המיליארדר הישראלי דן גרטלר

לפי ההצהרה שפרסם הבית הלבן, היהלומן הישראלי, המקורב לנשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ז'וזף קבילה, עשה את הונו באמצעות עסקאות מושחתות בתחום הכרייה והנפט במדינה

שירות כלכליסט 19:5421.12.17

ארה"ב הטילה סנקציות על 52 גופים ואנשים שלדבריה פגעו בזכויות אדם ונגועים בשחיתות, בהם היהלומן והמיליארדר הישראלי דן גרטלר. במסגרת ההחלטה, יוקפאו נכסים הנמצאים בתחום השיפוט של ארה"ב, וכמו כן ייאסר על אמריקאים לקיים עמם יחסי מסחר

 

לפי ההצהרה שפרסם הבית הלבן, גרטלר, המקורב לנשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ז'וזף קבילה, עשה את הונו באמצעות עסקאות מושחתות בתחום הכרייה והנפט במדינה בהיקף של מאות מיליוני דולרים.

 

נגד גרטלר הועלו בעבר טענות כי שיחד בכירים בקונגו תמורת קבלת זיכיונות כרייה; הוא הכחיש את הטענות, ולא הוגש נגדו כתב אישום. ביולי פורסם כי הרשויות בקנדה חוקרות את התאגיד השוויצרי גלנקור בשל תשלומים של מעל 100 מיליון דולר שהעבירה חברה בת שלו, העוסקת בכריית נחושת, לחברה שבבעלות גרטלר. בנובמבר, מסמכים סודיים שהודלפו ("מסמכי פרדייז") חשפו כי גלנקור העבירה הלוואה בגובה 45 מיליון דולר לחברה בשליטת גרטלר אחרי שהוא סייע לגלנקור לגבש עסקה לכרייה עם גורמים רשמיים ברפובליקה הדומיניקנית.

 

דן גרטלר דן גרטלר צילום: אוראל כהן

בין האישים הנוספים שעליהם הוטלו סנקציות - יחיא ג'אמה, נשיא גמביה לשעבר, שלפי הודעת הבית הלבן הוא בעל "היסטוריה ארוכה של הפרת זכויות אדם ושחיתות"; ארטם צ'ייקה, בנו של התובע הכללי של רוסיה, יורי צ'ייקה, אשר "ניצל את מעמדו של אביו כדי לזכות באופן בלתי חוקי במכרזים של המדינה"; מאונג מאונג סואי, גנרל בצבא בורמה המואשם כי היה אחראי להתקפות נגד אזרחים; גולנרה קרימובה, בתו של מנהיג אוזבקיסטאן לשעבר אסלאם קרימוב; חוליו אנטוניו רמירז, מחוקק מגואטמלה, המואשם כי שילם למתנקש שרצח שני עיתונאים; ובנג'מין בול מל, ששימש כיועץ לנשיא דרום סודן סאלבה קיר.

 

רקס טילרסון, מזכיר המדינה האמריקאי, אמר כי "ארה"ב תמשיך לגבות מחיר מאלה אשר מעורבים בשחיתות ופוגעים בזכויות אדם". 

 

מיועץ התקשורת של גרטלר נמסר: "מצער לגלות כיצד שורבב שמו של גרטלר לסוגיה שאין לו דבר וחצי דבר אלא בדיוק ההיפך: הקרן של משפחת גרטלר משקיעה הון הנאמד במיליארדי דולרים בקונגו באופן אישי, משלמת מיסים בהיקף של מאות מיליונים, ויצרה אלפי מקומות עבודה ושיקום תשתיות התחבורה, הכבישים, החינוך והבריאות למדינה שסבלה שנים מעוני קשה.

 

"גרטלר אישית פעל שנים ארוכות והביא משקיעים וטכנולוגיות מכל העולם לקונגו, ובזכות פעילות זו שופרה דרמטית רמת החיים, פותחו מקורות תעסוקה והטיפול הרפואי במדינה. יתרה מזו, פעילותו של גרטלר אף הוכרה על ידי הממשל האמריקאי ומוסדות האום כפעילות אשר תרמה באופן מכריע להפסקת שפיכות הדמים במדינה.

 

"לצערנו ישנם גורמים הפועלים ממניעים עסקיים אינטרסנטיים לפגיעה בשמו של גרטלר, ולשרבוב שמו כדי לשרת את צרכיהם. צמיחתה ושגשוגה של קונגו מפריעות להם, והברית החזקה וארוכת השנים בין העם הקונגולזי לגרטלר לא תיפגע כתוצאה מפעילות זו. אנו בטוחים שבזמן הקרוב יתוקן העוול המיותר הכרוך בשרבוב שמו של גרטלר להודעה".

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x