$
כלכלה ומדיניות

מסמכים סודיים חושפים: שערוריות העלמות מסים ברחבי העולם

13.4 מיליון מסמכים סודיים שפורסמו היום בתקשורת הגרמנית בשם "מסמכי פרדייז" חושפים שערוריות של העלמות מסים ברחבי העולם על ידי חברות ענק ואישים בכירים בפוליטיקה ובעולם העסקים בהיקף של 7.9 טריליון יורו. שמות שמוזכרים במסמכים: נשיא רוסיה פוטין, המלכה אליזבת', ג'ארד קושנר, וגם החברות נייקי, אפל, אובר ופייסבוק

שירות כלכליסט 23:5005.11.17

תוכנם של 13.4 מיליון מסמכים סודיים שפורסמו היום (א') ואשר זכו לכינוי "מסמכי פרדייז" חושפים שערוריות העלמות מסים ברחבי העולם, ממלכת בריטניה אליזבת השנייה ועד ענקית הכרייה גלנקור.

כ-400 עיתונאים מ-67 מדינות נברו במסמכים וחשפו טכניקות העלמות מסים שמשמשות את עשירי העולם כמו גם פוליטיקאים בולטים בארה"ב ובאירופה - על כך דיווחו הערב עיתונים בגרמניה.

 

המסמכים שדלפו הגיעו לידי העיתון הגרמני "סודוייטשה צייטונג" המדווח כי מרבית המסמכים מקורם בפירמת הפרקליטים אפלבי שהוקמה בברמודה אך מפעילה משרדים במקומות אחרים בעולם. בחודש שעבר דיווחה החברה כי מחשביה נפרצו.

 

המסמכים מראים גם כי באמצעות חברות קש, הצליחו חברות ענק כמו נייקי, אפל, אובר ופייסבוק לצמצם את שיעורי המס שלהן למינימום. גם כוכב הרוק בונו ואפילו המלכה אליזבת' השנייה, שהסתירה מיליוני ליש"ט מרכושה הפרטי באיי קיימן, מעורבים בקרנות אופשור - כך על פי העיתון. מעל 120 פוליטיקאים מ-47 מדינות מעורבים בתוכניות שונות להעלמות מסים, מציין העיתון הגרמני.

 

עוד חושפים המסמכים אימיילים סודיים של חברת גלנקור, סיכומי פגישות דירקטוריון, חוזי הלוואות בהיקפים של מיליארדי דולרים, הסכמי מכירה ושיחות גלויות על כיצד אפשר לכופף חוקים, במסגרת "דיון סיכונים-הטבות".

 

המסמכים מראים כי גלנקור העבירה מיליוני דולרים דרך ברמודה ומקלטי מס נוספים ונמנעה מתשלום מסים באירופה ובקריביים. באשר להתנהלותה של החברה במדינה הענייה בעולם, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, המסמכים מראים בפרטי פרטים את היקף וטיב היחסים בין גלנקור ודן גרטלר לחברים בצמרת המקומית שסייעו לחברה לזכות בגישה למכרות הנחושת קטנגה.

 

המסמכים, המונים אלפים, חושפים כיצד גלנקור העבירה הלוואה בגובה 45 מיליון דולר לחברה בשליטת גרטלר אחרי שהוא סייע לגלנקור לגבש עסקה לכרייה עם גורמים רשמיים ברפובליקה הדומיניקנית.

דן גרטלר דן גרטלר צילום: אוראל כהן

 

עוד חושפים המסמכים כי שני מוסדות רוסיים עם קשרים קרובים לנשיא פוטין מימנו השקעות נרחבות בטוויטר ופייסבוק באמצעות גורם עסקי המקורב לג'ארד קושנר, חתנו של טראמפ. ההשקעות נעשו דרך טייקון הטכנולוגיה הרוסי יורי מילנר, שמחזיק גם בנתח מחברה שבבעלות קושנר.

 

בראיון לסודוייטשה צייטונג אומר הכלכלן גבריאל צוקמן, כי האליטה העולמית הסתירה 7.9 טריליון יורו במקלטי מס. הנתונים פורסמו על ידי מספר ארגוני תקשורת בשיתוף פעולה עם ארגון העיתונאים החוקרים.

 

ההדלפות חושפות בין השאר את התנהלותו של שר המסחר האמריקאי וילבור רוס, אשר לפי המסמכים מקושר אל גורמים המקורבים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

 

רוס לפי הדיווחים הוא בעל מניות משמעותי בחברת הובלות ימיות בשם נוויגייטור, אשר נקשרה בחוזים בהיקף של למעלה מ-68 מיליון דולר דרך חברת האנרגיה הרוסית סיבור מאז 2014. בעלי המניות הגדולים ביותר של סיבור מונים את מקורבו של פוטין ליאוניד מיכלסון, אשר שולט בחברת אנרגיה נוספת שעליה הטיל משרד האוצר האמריקאי סנקציות בשל קשריה עם הנשיא הרוסי.

 

עוד עם בעלי סיבור נמנים גנדי טימצ'נקו, אשר גם עליו הטיל הממשל הפדרלי סנקציות בשל קשריו עם פוטין, וקיריל שמאלוב, הנשוי לצעירת בנותיו של פוטין.

 

נוסף על רוס, העיתון הגרמני מדווח כי למעלה מתריסר יועצים של טראמפ, חברי קבינט ותומכים לקמפיין שלו מופיעים במסמכים שהודלפו.

 

ווילבור רוס ווילבור רוס צילום: אי פי איי

 

נתונים שזרמו מ"ממסמכי פרדייז" מגלים כי קנצלר גרמניה לשעבר גרהארד שרודר החזיק בתפקיד ניהולי בחברת שפעלה אופשור. ב-2009, הוא נמנה עם צוות היועצים העצמאי, כפי שצוין במסמכים, של חברת אנרגיה רוסית-בריטית, כך על פי המסמכים. המיזם המשותף של בריטיש פטרוליום הבריטית ואלפא-גרופ הרוסית פעל, כמו מיזמים משותפים רבים בתחום האנרגיה, באיי הבתולה הבריטיים.

 

שרודר, ושני גורמים אחרים בדירקטוריון יצרו קשר עם פירמת אפלבי בנוגע לעניינים מנהליים מסוימים תחת חוקי איי הבתולה הבריטיים, כך לפי תכתובת מייל שיצאה ממשרד עורכי דין בלונדון באוקטובר 2011. אפלבי סירבו להציע את שירותיהם בשל ניגודי אינטרסים עם לקוח אחר. גם למספר חברות גרמניות היו עסקים עם אפלבי, ובהן חברת השכרת הרכב סיקסט, דויטשה פוסט, סימנס, אליאנץ ודויטשה בנק.

 

העיתון סודוייטשה צייטונג היה מעורב גם בחשיפת מסמכי פנמה בשנה שעברה. מסמכי פנמה הכילו 11.5 מיליון מסמכים שהודלפו ואשר הצביעו על גורמים שונים ברחבי העולם שהסתירו את הונם במקלטי מס. המסמכים דאז חשפו כיצד חברת מוסאק פונסקה יצרה כ-200 אלף חברות קש ומנו את שמותיהם של גורמים פרטיים, בהם פוליטיקאים, סלבריטאים וספורטאים, שהסתירו את הונם באמצעות החברות הללו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x