• תפריט
השקעות ומימון

מה לבדוק לפני חתימה על עסקת רכישה?

והפעם, החשיבות של בדיקת בעלות על נכס נדל"ן לפני ביצוע הקנייה

אריק דורי 11:3231.10.17

בשיתוף זירת הנדל"ן

 

בעסקה משמעותית של רכישת דירה, בית פרטי, חנות, משרד או קרקע אנו נדרשים למשנה זהירות וליסודיות. לכן במידה והחלטתם שלא לשכור את שירותיו של משרד עורכי דין המתמחה בנדל"ן, ניתן בהחלט לבצע כמה מהבדיקות הרלוונטיות לנכס בכוחות עצמכם בקלות יחסית.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: Pexels

 

בעוד שרובנו שואלים את הצד המוכר בעסקה "האם הדירה רשומה בטאבו?" יש את המהדרין ששואלים גם "האם הדירה נמצאת על קרקע פרטית או של הרשות (רשות מקרקעי ישראל)?". לאחר שקיבלנו תשובה מדויקת וממוסמכת, או לחילופין, תשובה מעומעמת ובלתי מנומקת למשעי, מומלץ להצליב נתונים ולוודא את הבעלות על הנכס בעצמכם. בדיוק לצורך כך, אתר משרד המשפטים מעמיד לרשות הציבור את שירות הפקת נסח רישום (נסח טאבו) מפנקסי המקרקעין. באתר הממשלתי ממליצים בעיקר לפני רכישת מקרקעין לבדוק האם הנכס רשום ברישום מקרקעין (טאבו), זהות בעלי הזכות החוקיים במקרקעין הרשומים ומהי החשיבות של אותן זכויות רשומות. המסמך המכונה נסח רישום למעשה מרכז את המידע על בעלי הזכויות הרשומים בפנקסי המקרקעין וכולל את תיאור המקרקעין, בעלי הזכויות ומהות זכויותיהם כאמור, וכן (במידה וקיימים כאלה) שעבודים ופעולות הרשומים במקרקעין, התחייבויות, עסקות, נתוני תכנון, הערות שונות, הקצאות, רכישות, חליפין, מתן פיצויים בקרקע, תשלום פיצויים בגין הפקעות ופסקי דין.

 

החיפוש המקוון מתבצע באמצעות פרטים ייחודיים המהווים מעין תעודת זהות של נכס (דירה או בית) – מספר גוש וחלקה, וזאת הנחה והתבצע לנכס רישום חלוקת הקרקע (פרצלציה). ספר הנכסים של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) מאוד חשוב לטובת ניהול הקרקע לצורכי תכנון, פיתוח, שיווק, פיקוח ורישום. ניתן להפיק את הנסח באופן מקוון ולקבלו כקובץ PDF חתום בחתימה אלקטרונית מאושרת ומאובטחת. כמו כן ניתן לקבל מסמך רשמי בלשכת רישום המקרקעין שבה רשום הנכס.

 

סוגי נסחים

נסח מלא, ובו המידע המלא בנוגע לחלקה או דירה בבית משותף (מבנה מגורים הכולל לפחות שתי דירות ואשר רשום בפנקס הבתים המשותפים). נסח מרוכז, הכולל מידע מרוכז ללא כל פרטי הרישום על כל הדירות בבית משותף. נסח חלקי (במקרים של חלקה עם מעל ל-50 בעלי זכויות) – מידע חלקי ולא מלא על החלקה המופק רק בלשכת רישום המקרקעין שבה רשומים המקרקעין, ועל זכות בעלות או חכירה בלבד. נסח היסטורי – כשמו כן הוא, זהו מסמך הכולל רשומות היסטוריות מלאות על הנכס. במידה ויש צורך בנסח היסטורי הכולל רשומות שבוטלו לפני תהליך מחשוב הפנקסים (בשנים 1991-1989), ניתן להזמינו אך ורק בלשכת רישום המקרקעין.

פאנל מסחרי ארהב זירת הנדלן
מגוונים את התיק: האם זה הזמן להשקיע במרכזים מסחריים בארה"ב?
פאנל צפון זירת הנדלן
"הסכמי הגג לא יספיקו": כך יבואו זוגות צעירים לצפון