• תפריט
כלכלה ומדיניות

ר"מ ספרד: "על קטלוניה להבהיר אם הכריזה עצמאות או לא"

לאחר שנשיא קטלוניה ביקש מהפרלמנט המקומי מנדט להכריז על עצמאות החבל, אך גם לעכב את המהלך לטובת משא ומתן, פנה אליו ראש הממשלה מריאנו ראחוי בדרישה להבהרות ורמז כי ספרד תשקול להפעיל את הסעיף שמאפשר לה לבטל את האוטונומיה הפוליטית שניתנה לקטלאנים

שירות כלכליסט 15:0311.10.17

ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי אומר כי ביקש מנשיא קטלוניה קרלס פוג'דימון להבהיר אם הכריז על עצמאות או לא. לדבריו ההבהרה הזו נחוצה על מנת שממשלת ספרד תוכל לנקוט בצעדים הנכונים.

 

 

 

אתמול חתם פוג'דימון על הצהרת עצמאות אך הודיע כי הוא משהה את היישום שלה כדי לאפשר מו"מ. בעקבות זאת, ראחוי מאשים כי פוג'דימון יצר "בלבול מכוון". לדבריו, ממשלת ספרד תקבע את תגובתה בהתבסס על התשובות שתקבל מקטלוניה, כולל ההחלטה האם להפעיל סעיף מיוחד בחוקה שמאפשר שליטה ישירה על חבל הארץ.

 

 

 

ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי צילום: איי פי

 

 

סעיף 155 בחוקה הספרדית מאפשר לראחוי להשעות את האוטונומיה בקטלוניה ולהעביר את האזור לשליטה ישירה של מדריד. "יש צורך דחוף להביא לסיום את המצב בקטלוניה, ולהחזיר את הביטחון, השלווה והרוגע בהקדם האפשרי", אמר ראחוי בסיומה של פגישת קבינט דחופה שבה דנו בנושא.

 

ספרד עוברת טלטלה מאז משאל העם שנערך בקטלוניה ב-1 באוקטובר, על אף שהוכרז כלא חוקי על ידי הממשלה. אתמול בנאומו בפרלמנט בקטלוניה אמר פוג'דימון כי העם הקטלאני הרוויח את זכותו לעצמאות, זאת בהתבסס על משאל העם ש-90% מהמשתתפים בו הצביעו בעד עצמאות. "אנחנו קוראים למדינות ולארגונים בינלאומיים להכיר ברפובליקה הקטלאנית כמדינה עצמאית וריבונית", אמר. "אך אני מציע לעצור את השלכות הצהרת העצמאות כדי לקיים בשבועות הקרובים מגעים, בלעדיהם לא ניתן יהיה להגיע לפתרון".

לאחר מכן חתם ביחד עם מנהיגים מקומיים נוספים על הצהרת העצמאות, אף שלא ברור אם יש לה מעמד חוקי.

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x