שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספרות

עורך הדין ומחבר רבי המכר ליעד שהם מוציא ספר ראשון לבני נוער

שהם מוציא ספר ראשון לבני נוער שבמרכזו פרשיית רצח. "זו הזדמנות לבחון איך מערכת המשטרה והמשפט עובדת", הוא אומר בריאיון

מאיה נחום שחל 09:1314.06.17

אני תופסת את הסופר ליעד שהם לשיחה רגע אחרי שהוא יוצא מישיבת עבודה כעורך דין מסחרי במשרד גולן גולדשמידט. "אני משנה מצב לקראת שיחתנו ואז אחזור שוב", הוא אומר ומתכוון לזיגזג שהוא עושה בין עולם המשפטים לעולם הספרות. "אף על פי שאני מתפרנס לא רע מכתיבה, העובדה שאני לא תלוי כלכלית ביצירה משחררת אותי מבחינה אמנותית ולא משתקת אותי, מה גם שאני מאוד אוהב את עבודתי כעורך דין".

 

שהם (45), אחד מסופרי המתח המצליחים בישראל, מוציא ב־15 השנים האחרונות בממוצע ספר בשנה, רובם מתברגים ברשימות רבי־המכר, ושלושה מהם ("מסדר זיהוי", "עיר מקלט" ו"אם המושבות") כבר תורגמו לשבע שפות והופצו בחו"ל. ברזומה שלו גם שני ספרי ילדים, והחודש ראה לראשונה ספר נוער פרי עטו: "סיכון כפול", מותחן ראשון בסדרת "תיק נוער" (בהוצאת כנרת), שיעסוק בפשיעת בני נוער והטיפול של המערכת בהם.

 

אחרי שנים שבהן התמקדו בעולם התרבות בעיקר ביצירות לילדים ומבוגרים ואת בני הנוער (17–12) מעט קיפחו, ישנה בשנים האחרונות פריחה ביצירה לגיל הזה גם בסדרות הטלוויזיה, הצגות התיאטרון וספרי הקריאה, ונדמה כי אחת הדרכים להגיע ללבם של בני העשרה היא מכיוון ז'אנר המתח.

 

הספר עוסק בפרשיית רצח של נער מחיפה בידי חברו הטוב, איתי אשכנזי. בשל פגמים בחקירה אשכנזי מזוכה, אף שכולם מאמינים שהוא הרוצח, והחוקר האחראי למקרה מושעה מהמשטרה ונכנס לדיכאון. בתו דנה נחושה להציל את אביה ולשם כך מנסה להתקרב לרוצח ולהוציא ממנו הודאה. כשהיא פוגשת את אשכנזי ומתקרבת אליו, היא מגלה פרטים חדשים ומסעירים על אודות החקירה ומה שהתרחש בליל הרצח בכרמל.

 

"אני מקווה שאצליח לגלות את בני הנוער ושהם יגלו אותי באמצעות הספר הזה", אומר שהם, שמעיד כי המניע לכתוב את הספר הוא החיבה שלו עצמו לקריאת ספרות נוער. "אני מאוד מאמין בלכתוב את מה שאתה אוהב לקרוא, ואני חושב שספרות מתח וספרות נוער הן שני דברים שמשתלבים היטב יחד, כי מצד אחד אין לבני נוער שנתקלים בחוק את היכולות של מבוגרים לנהל הליכים, לשכור עורכי דין ולדפוק על שולחנות, ומצד שני הם יכולים לעשות דברים שמבוגרים לא יכולים לעשות. זו הזדמנות מעניינת לבחון את הכללים שלפיהם המערכת המשטרתית והמשפטית עובדת. דברים שאנחנו מקבלים כמובנים מאליהם, בני נוער פחות מבינים".

 

ליעד שהם. "הבנתי שאני צריך לכתוב ספר ברמת תחכום למבוגרים, כאשר הגיבורים הם בני נוער" ליעד שהם. "הבנתי שאני צריך לכתוב ספר ברמת תחכום למבוגרים, כאשר הגיבורים הם בני נוער" צילום: אוראל כהן

 

חוצה גילים

 

אחרי שכתב שני ספרי ילדים חיפש שהם להתנסות בסגנונות כתיבה נוספים וראה בכתיבה לנוער אתגר גדול. הניצנים הראשונים הגיעו מהרצאה שנתן ב"מסילה", מתקן כליאה לנערות. "זה תמרן אותי לכתוב על נושא חפות ואשמה אצל בני נוער". לצורך התחקיר נעזר באחותו, אחראית נושא פשיעת נוער בסנגוריה הציבורית ירושלים, שמסיפוריה קיבל השראה לספר.

 

אחד היתרונות הבולטים של הספר הוא שאף על פי שהוא מקוטלג לקטגוריית נוער, הוא סוחף ומותח גם קהל קוראים בוגר. "כשיצאתי לדרך חשבתי שבגלל שזה לא למבוגרים, אני צריך להוריד את רמת התחכום והטוויסטים בעלילה ולפשט. בהמשך הבנתי, גם בזכות עורכת ספרות הנוער שליוותה אותי, מיכל פז קלפ, וגם משיחות עם בני נוער, שאני צריך לכתוב ספר ברמת תחכום כמו למבוגרים כאשר הגיבורים שלו הם בני נוער. כך יוצא שבסופו של דבר הוא מעניין גם קוראים מבוגרים. בארץ זה עוד לא מפותח אבל בחו"ל תופס תאוצה גדולה ז'אנר ספרות ה'קרוס' - ספרות שהיא על־גילית - ולא במובן שאני בתור מבוגר גם נהנה מ'הנסיך הקטן', אלא ממש ספרים שמתאימים גם וגם".

 

מתוך "תמר הבלשית וקפטן יום שלישי". שהם: "מאמין בלכתוב מה שאתה אוהב לקרוא" מתוך "תמר הבלשית וקפטן יום שלישי". שהם: "מאמין בלכתוב מה שאתה אוהב לקרוא"

 

בדרך למסך

 

בתו הבכורה של שהם בת 9 והוא מספר שהחליט לנגוס בפלח השוק הצעיר דווקא עכשיו מפני שילדיו עדיין צעירים ולא הגיעו לגיל של קהל היעד. "החלטתי להקדים את זה כי אין לי עדיין ילדים בגיל הקוראים, ואמרתי לעצמי שאם זה יהיה יותר מדי אישי, זה עלול להביך אותם".

 

מעבר להיותו סופר חוצה גילים נכנס שהם בשנים האחרונות גם לעולם הטלוויזיה. ספרו "אבא בונה עוגה" עוּבּד לסדרת ילדים בערוץ ניק ג'וניור בשם "תמר הבלשית וקפטן יום שלישי"; ובימים אלה נחתם חוזה עם yes לעיבוד ספרו "עיר מקלט" לסדרת מתח שיכתוב עוזי וייל ויביים איתן צור. "אני מאוד מקווה שגם 'סיכון כפול' יהפוך בעתיד לסדרת נוער", הוא אומר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x