$
ספורט עולמי

העבודה המפתיעה של ריי אלן: מדריך וחבר דירקטוריון במוזיאון השואה בוושינגטון

"אני גאה לשרת בתפקיד הזה ולהמשיך ולחלוק את המסר החשוב הזה ואת הלקחים שעל כולנו לזכור מהשואה", אמר כדורסלן העבר בהצהרה שפרסם. "אני רוצה לעורר השראה באנשים לנפץ סטריאוטיפים, ולהתייחס אחד לשני - בלי קשר להבדלים בגזע, בדת או בכל דבר אחר - כבני משפחה. זה חשוב היום יותר מאי פעם"

שירות כלכליסט 15:1505.05.17
לאחר פרישתו  שאגדת השלשות ריי אלן בנובמבר האחרון מכדורסל מקצועני, חזר השחקן שזכה בשתי אליפויות NBA לפרויקט שהחל שני עשורים קודם לכן: ללמוד, להעלות מודעות, לחבר קשרים תרבותיים ולדבר על השואה.

 

 

 

 

ריי אלן ומדריכים נשבעים לתפקיד במוזיאון השואה. "מנסה להיות מודל לחיקוי" ריי אלן ומדריכים נשבעים לתפקיד במוזיאון השואה. "מנסה להיות מודל לחיקוי" צילום: מוזיאון השואה בוושינגטון

 

המסע החל ב-1993 בימיו כסטודנט באוניברסיטת קונטיקט, שם אלן הצעיר פיתח סקרנות לגבי השואה. הוא החל לבקר לעתים קרובות במוזיאון להנצחת השואה בוושינגטון הבירה, והעניין שלו בנושא רק הלך וגבר. כעת הוא מנסה להוות מודל חיקוי. הוא מעודד את הקרובים לו וכל מי שמוכן להקשיב, ללמוד על חינוך השואה באמצעות המחויבות שלו למטרה.

 

אלן (41) מכהן כיום בדירקטוריון המוזיאון. הוא הושבע רשמית לתפקיד בשבוע שעבר, 4 חודשים לאחר שמונה אליו על ידי נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה. טקס ההשבעה נערך ביום הזיכרון לשואה ולגבורה. "אני גאה לשרת בתפקיד הזה ולהמשיך ולחלוק את המסר החשוב הזה ואת הלקחים שעל כולנו לזכור מהשואה", אמר בהצהרה שפרסם. "אני רוצה לעורר השראה באנשים לנפץ סטריאוטיפים, ולהתייחס אחד לשני - בלי קשר להבדלים בגזע, בדת או בכל דבר אחר - כבני משפחה. זה חשוב היום יותר מאי פעם".

 

אלן רוצה להראות כי רלוונטיות תרבותית ניתן לחלוק בין קבוצות שונות והשיח לא צריך להיות מוגבל לנושא אחד בלבד. הוא ביקר במוזיאון פעמים רבות, ובכל פעם התלוו אליו קרובים אחרים - חברים, חברי הקבוצה או מאמן.

 

המוזיאון הוא אתר זיכרון לשואה. על פי אתר המקום, הוא נועד לעורר השראה באזרחים ובמנהיגים מרחבי העולם להילחם נגד שנאה, למנוע רצח עם ולקדם הגינות אנושית.

 

שיחק לצד דורון שפר בליגת המכללות

 

אלן נבחר חמישי בדראפט של ה-NBA ב-1996 על ידי מילוואקי, שם נשאר עד 2003. משם המשיך לשחק בסיאטל סופרסוניקס, בוסטון סלטיקס ומיאמי היט, וזכה באליפות עם בוסטון ב-2008 ועם מיאמי ב-2013. הוא הפך לקלע המצטיין של הליגה לשלוש נקודות. הישגים נוספים כוללים זכייה במדליית זהב באולימפיאדת 2000 והשתתפות בסרטו של ספייק לי מ-1998 "יש לו את זה" (He Got Game). אלן, ששיחק עם דורון שפר במכללת קונטיקט, נבחר 10 פעמים למשחק האולסטארס, וב-1996 הקים את עמותת ריי אוף הוף. מטרת המלכ"ר היא "לסייע לתוכניות קהילתיות הקשורות לספורט ולספק הזדמנויות שבאמצעותן צעירים יכולים לממש את הפוטנציאל שלהם", כך לפי אתר העמותה.

 

אלן התראיין לתכנית The Undefeated וסיפר על הנבירה שלו בהיסטוריית השואה, ועל הצטרפותו לדירקטוריון המוזיאון. כשנשאל כיצד קרה שהתחיל להתעניין בשואה, ענה: "זה התחיל ב-1993 כשהייתי בלימודים. ידעתי שהייתה שואה, אבל לא בדיוק הבנתי מי נגד מי. הגילוי היה כמו זעזוע למערכת שלי, להבין שדבר כזה יכול לקרות ושאנשים לא באמת עשו משהו נגד זה" אמר אלן.

 

"זה השפיע על הנשמה שלי, והפכתי להיות מודע יותר לאנשים שמסביבי, לדאוג יותר לאדם שלצידי. ב-1998 כששיחקתי במילוואקי באקס נסעתי לוושינגטון לבקר את הבעלים של הקבוצה. הפגישה הייתה בקיץ והיה לי זמן לשרוף, אז הוא הציע שאסע למוזיאון. הייתי בסיור של שעתיים, יצאתי ונכנסתי כי הייתי צריך לעלות על טיסה. ופשוט נדהמתי. חשבתי שכולם צריכים לבקר שם, זה מהדברים האלה שכל הילדים חייבים ללכת אליהם. כל מי שמגיע לוושינגטון צריך לעבור במוזיאון.

 

"מאז נבנה גם המוזיאון להיסטוריה האפריקאית אמריקאית, והדעה שלי זהה לגביו. בשניהם אפשר ללמוד את אותם שיעורים. התגובות העיקריות שקיבלתי מאנשים הייתה השאלה 'ומה לגבי העבדות?'. לכך אני עונה: "זו עבדות. יש כל כך הרבה פעולות שונות של רצח עם ודיכוי בהיסטוריה של העולם. השואה היא לקח שכולנו צריכים ללמוד כדי שלא תקרה שוב. מאותו יום, לקחתי כל קבוצה ששיחקתי בה למוזיאון הזה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x