$
כלכלה ומדיניות

הישג לטראמפ: בית הנבחרים אישר חוק המבטל חלקים גדולים מאובמה-קר

החוק החדש, המחליף את ביטוח הבריאות של הנשיא הקודם בתוכנית חדשה, אושר ברוב דחוק של 217 מול 213; כעת הוא יעבור לאישור הסנאט

שירות כלכליסט 21:4804.05.17

בית הנבחרים האמריקאי אישר ברוב דחוק חוק המבטל חלקים גדולים של אובמה-קר, בתוכנית ביטוח הבריאות של הנשיא הקודם, ומחליף אותם בתוכנית חדשה שגיבש ממשל טראמפ. בעד החוק הצביעו 217 רפובליקאים. 193 הדמוקרטים בבית הנבחרים הצביעו נגדו, ואליהם הצטרפו 20 רפובליקאים. כעת יעבור החוק לסנאט - שם צפוי מאבק קשה בין הצדדים. לפי ההערכות, כ-20 מיליון אמריקאים עלולים לאבד את ביטוח הבריאות שלהם אם החוק החדש ייכנס לתוקף.

 

החוק החדש מבטל את מרבית המסים שנקבעו באובמה-קר, כולל הקנס על אי-רכישת ביטוח בריאות; בנוסף הוא מקצץ במימון ל"מדיקייד", התוכנית המספקת ביטוח בריאות לעניים.

 

הרפובליקאים ניסו בשנים האחרונות לעקר ולבטל את אובמה-קר. גם דונלד טראמפ, בקמפיין הבחירות שלו, הבטיח לבטל את התוכנית. במרץ האחרון ניסה הנשיא להעביר בבית הנבחרים חוק בריאות חדש - אך ביטל את ההצבעה לאחר שלא הצליח להשיג את הרוב הדרוש לאישורו עקב התנגדות של כ-30 מחוקקים רפובליקאים. מאז נערכו בחוק כמה תיקונים, בהם הוספת 8 מיליארד דולר על פני חמש שנים לסיוע לאמריקאים הסובלים ממחלות קיימות.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: בלומברג

 

החוק החדש מהווה למעשה קיצוץ במסים בהיקף טריליון דולר בעשור הקרוב; בין השאר הוא יבטל מס בשיעור של 2.3% על מכירות של ציוד רפואי, מס של 10% על מכוני שיזוף, ומס השקעות של 3.8% המוטל על עשירים.

 

מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, אמרה כי מדובר ב"חוק טפשי" שאינו משפר את המצב הקיים ומהווה "פירוק של הממשל".

 

טראמפ צייץ הערב בטוויטר: "חברות הביטוח בורחות מאובמה-קר - התוכנית הזאת מתה. תוכנית הבריאות שלנו תוריד את הפרמיות וההשתתפות העצמית - ותהיה תוכנית בריאות נהדרת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x