$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רעידת אדמה בטבע: איל דשא בדרך החוצה - צפוי להתמנות ליו"ר ישראכרט

דשא צפוי לעזוב את ענקית התרופות לאחר 9 שנים בתפקידים בכירים, וכאשר היא מתמודדת עם חוב עצום של 37 מיליארד דולר. בישראכרט, הוא יחליף את רונן שטיין, שנדרש לוותר על תפקיד היו"ר לטובת המשך כהונתו כנושא משרה בבנק הפועלים

אורן פרוינד ורעות שפיגלמן 16:3925.04.17

אחרי תשע שנים בתפקידים בכירים בהנהלת חברת התרופות הישראלית טבע, כסמנכ"ל כספים שכיהן גם כנשיא ומנכ"ל זמני בין אוקטובר 2013 לפברואר 2014, צפוי דשא לעזוב בקרוב את החברה. ל"כלכליסט" נודע כי דשא הוא מועמד מוביל לתפקיד יו"ר דירקטוריון של חברת ישראכרט, החברה הבת של בנק הפועלים.  

ישראכרט נדרשת למצוא מועמד אחד לתפקיד היו"ר במקומו של רונן שטיין עד סוף אפריל 2017, לנוכח הנחייה של המפקחת על הבנקים חדווה בר. ההנחיה אוסרת על יו"ר הדירקטוריון של חברות כרטיסי האשראי לכהן במקביל כנושא משרה בבנק. שטיין הוא חבר הנהלה בבנק הפועלים ומשמש כראש החטיבה הקמעונאית של הבנק ולכן על פי ההנחיה נדרש להחליפו.

 

לא ניתן היה להשיג את תגובתו של דשא לידיעה.

 

בהנחה שהמינוי בישראכט יצא לפועל, הכהונה של דשא בטבע תסתיים באקורד צורם. דשא יעזוב את טבע באחת התקופות הקשות שלה, כאשר היא עומדת עם חוב עצום של 37 מיליארד דולר - חוב גבוה יותר משווי השוק של החברה, העומד על כ-32 מיליארד דולר. בהתאם, דשא משאיר את טבע במינוף הגבוה ביותר בכל תולדותיה. החוב גוייס בסדרה של הנפקות אג"ח לצורך מימון רכישת החטיבה הגנרית של אלרגן ב-40 מיליארד דולר. העסקה הושלמה בקיץ 2016.

 

מניית טבע רשמה בשנה האחרונה ירידה של 40%, בין היתר לנוכח הרכישה הכושלת של רימסה המקסיקנית ב-2.3 מיליארד דולר, עזיבת בכירי החברה ובראשם המנכ"ל ארז ויגודמן וראש החטיבה הגנרית סיגי אולפסון ולנוכח עומס החוב של החברה, המגלמים בתוכם לוח החזרים שאפתני במיוחד - במידה שטבע לא תוכל לעמוד בו תיאלץ החברה לצמצם את הדיבידנד שלה לבעלי המניות.

 

דשא נחשב במשך שנים רבות לאחד מחברי ההנהלה הבכירים והמוערכים בטבע, אולם על רקע ניהול החוב כאמור התערער מעמדו בשנתיים האחרונות והוא ספג לא מעט ביקורת בדירקטוריון.

 

דשא מונה בשנת 2008 כסמנכ"ל כספים בטבע ובשנת 2012 הפך לסמנכ"ל הכספים הבכיר בחברה. בין אוקטובר 2013 לפברואר 2014 כיהן דשא בנוסף כמנכ"ל זמני של ענקית התרופות, בעקבות פיטורי ג'רמי לוין, ואף התמודד לתפקיד מנכ"ל קבוע - תפקיד אותו הפסיד לארז ויגודמן. הוא חזר לתפקידו כסמנכ"ל בכיר ומנהל כספים ראשי של טבע בפברואר 2014, תפקיד שבו נותר עד היום.

 

בין השנים 2000 ל-2008 כיהן כסמנכ"ל בכיר וסמנכ"ל הכספים של צ'ק פוינט. בין השנים 1996 ל-2000, כיהן דשא סמנכ"ל הכספים של סייטקס ולפני כן, בין השנים 1989 ל-1996 שימש כמשנה לסמנכ"ל הכספים של טבע.  

 

תגובת בנק הפועלים: ״כידוע בנק הפועלים בוחן בימים אלו בחירת יו"ר חדש לחברת ישראכרט. קיימים מספר מועמדים. בחירת יו"ר ישראכרט תהיה כפופה להמלצת דירקטוריון בנק הפועלים ולהחלטת דירקטוריון ישראכרט. המינוי טעון אישור בנק ישראל, כשתתקבל החלטה נפרסמה לציבור״.

איל דשא איל דשא צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x