ספורט ישראלי

"אין קשר בין היכולות הכלכליות שלי למודל העסקי של הפועל ירושלים"

המודל החדש של הפועל ירושלים הוא לא מכבי תל אביב לעניים. הוא סיינה, בנטון טרוויזו או ויטוריה הספרדית. "מועדונים שבכסף לא גדול הגיעו להישגים גדולים", לפי המנכ"ל, גיא הראל. "אני מקווה שבתוך 3־5 שנים נוכל להגיע לשם", אומר אורי אלון, שמצוטט בכותרת. כך הפועל ירושלים מתכננת השתלטות על הכדורסל הישראלי

גלעד צוויק 09:4913.11.16

באוגוסט האחרון רשמה חברת הסטארט-אפ 'קומפאס' של היזם הישראלי, ד"ר אורי אלון, ציון דרך מרשים: השלמת סבב גיוס הון בהיקף של 75 מיליון דולר, על בסיס הערכת שווי של 1.2 מיליארד דולר. סבב הגיוס האחרון מרמז כי 'קומפאס', המפתחת פלטפורמה לביצוע עסקאות נדל"ן תוך שימוש בביג דאטה ונתונים בזמן אמת, מתכוננת להנפקה בוול סטריט. פוטנציאל הגדילה של החברה מוערך ב־5-10 מיליארד דולר.

 

 

 

 

כמו שבעסקיי הפרטיים אני לוקח רק שותפים שיכולים להעניק לי ערך מוסף, מעבר להיבט הכספי, כך גם בהפועל ירושלים" כמו שבעסקיי הפרטיים אני לוקח רק שותפים שיכולים להעניק לי ערך מוסף, מעבר להיבט הכספי, כך גם בהפועל ירושלים" צילום: אוהד צויגנברג

 

סבב הגיוס המוצלח של 'קומפאס' שימח לא רק את עובדי החברה, שבסיסה בניו יורק, אלא גם את אוהדי הפועל ירושלים – שהתחילה את העונה הרביעית שלה תחת בעלותו של אלון. היזם בן ה־35, שבטרם הקים את 'קומפאס' כבר היה חתום על שני אקזיטים לענקיות הטכנולוגיה גוגל וטוויטר, העמיד השנה בירושלים תקציב של כ־10 מיליון יורו – אחד הגבוהים ביורוקאפ ואף גבוה מזה של חלק מקבוצות היורוליג העונה - דוגמת ז'לגריס קובנה (כ־8 מיליון דולר). "אין קשר בין היכולות הכלכליות שלי למודל העסקי של הפועל ירושלים", מבהיר אלון שמשרטט את חזונו לקבוצה מהבירה: "השאיפה שלי היא שהפועל ירושלים תהיה לא רק אחת הקבוצות הטובות באירופה, אלא גם מועדון שלא יהיה תלוי באף אחד מבחינה כלכלית - כולל לא בי. "אני מקווה שבתוך 3-5 שנים נוכל להגיע יותר קרוב לאיזון תקציבי, למרות שלדעתי השקעה אישית שלי תמיד תהיה נדרשת בטווח הנראה לעין."

 

יש מי שיטענו שאתה מכין את התשתית ליום בו תרצה לעזוב את המועדון.

 

"ממש לא. כרגע אני משקיע בקבוצה סכומים גבוהים כדי שנוכל לעמוד ביעדים שלנו, אבל בטווח הארוך אני רוצה שהכסף שלי יהיה רק תוספת לתקציב הבסיסי, שבעצמו יהיה גבוה. אנחנו מתקדמים בכיוון הנכון, וכבר היום מייצרים הכנסות גבוהות יותר מקבוצות מסוימות ביורוליג".

 

ועדיין, אם תודיע מחר שאתה משלש את התקציב אף אוהד ירושלים לא יכעס עליך.

 

"אני מאמין מאוד בהצלחה הדרגתית, שנובעת מתוך תהליך, ולא מתוך קפריזות באות והולכות. אני רוצה לבנות בירושלים תשתית כלכלית איתנה – והדרך לשם עוברת בהפנמת המוטו שלי בעסקים: תוספת כסף לא בהכרח מתרגמת להצלחה גדולה יותר בשטח. בנייה לטווח ארוך והמשך התקדמות משנה לשנה. כמו שבעסקיי הפרטיים אני לוקח רק שותפים שיכולים להעניק לי ערך מוסף, מעבר להיבט הכספי, גם בהפועל ירושלים היכולת למצוא את האנשים שיודעים לנהל את התקציב של המועדון באופן מיטבי - ניהולית ומקצועית – שווה יותר מכמה מיליוני דולרים, לפה או לשם".

 

 

"כבר בשיחה הראשונה שלי עם אורי", מספר פיאניג'יאני על הרגע בו החליט להגיע לעיר הקודש, "הוא הבהיר שהוא לא הגיע לירושלים רק כדי לקחת תואר, ולברוח. הוא מבין שהצלחה של מועדון כדורסל לא נמדדת בהחלטה של כדור שמסתובב על הטבעת אם הוא נכנס או יוצא, אלא ביכולת של מועדון לצלוח תקופות לא נעימות, לא להיכנע לרעשי רקע רגעיים – ולעמוד ביעדים ארוכי-הטווח שהוצבו בתחילת הדרך". "כבר בשיחה הראשונה שלי עם אורי", מספר פיאניג'יאני על הרגע בו החליט להגיע לעיר הקודש, "הוא הבהיר שהוא לא הגיע לירושלים רק כדי לקחת תואר, ולברוח. הוא מבין שהצלחה של מועדון כדורסל לא נמדדת בהחלטה של כדור שמסתובב על הטבעת אם הוא נכנס או יוצא, אלא ביכולת של מועדון לצלוח תקופות לא נעימות, לא להיכנע לרעשי רקע רגעיים – ולעמוד ביעדים ארוכי-הטווח שהוצבו בתחילת הדרך". צילום: אוהד צויגנברג

 

המאמן המעוטר ביותר

 

אלון מייחס משקל קריטי לזהות האנשים שיידעו "לנהל את התקציב" של ירושלים – ובדיוק מסיבה זו נחת הקיץ בבירה מאמן נבחרת איטליה לשעבר, סימונה פיאניג'יאני. "כבר בשיחה הראשונה שלי עם אורי", מספר פיאניג'יאני על הרגע בו החליט להגיע לעיר הקודש, "הוא הבהיר שהוא לא הגיע לירושלים רק כדי לקחת תואר, ולברוח. הוא מבין שהצלחה של מועדון כדורסל לא נמדדת בהחלטה של כדור שמסתובב על הטבעת אם הוא נכנס או יוצא, אלא ביכולת של מועדון לצלוח תקופות לא נעימות, לא להיכנע לרעשי רקע רגעיים – ולעמוד ביעדים ארוכי-הטווח שהוצבו בתחילת הדרך".

 

פיאניג'יאני הוא ללא ספק המאמן המעוטר ביותר שנחת בישראל - כשבאמתחתו 10 תארים מקומיים עם סיינה האיטלקית (6 אליפויות, 4 גביעים), העפלה לשני אירועי פיינל-פור של היורוליג ושלוש קדנציות כמאמן נבחרת איטליה (הישג השיא - מקום 6 ביורובאסקט 2015). האיטלקי החליף בתפקידו את דני פרנקו, שעמד על הקווים בארנה בשנתיים האחרונות והיה המאמן שחתום על האליפות ההיסטורית של האדומים בעונת 2014/15. "שמו של דני יהיה לעד חקוק באותיות של זהב בספרי ההיסטוריה של הפועל ירושלים", מבהיר מנכ"ל המועדון, גיא הראל. מנכ"ל ירושלים מסביר את הבחירה בפיאניג'יאני על פניו של פרנקו ב"תפיסת עולם ניהולית" לפיה "הבאת צוות אימון זר הוא בגדר הכרח למועדון כמו ירושלים, שמצוי בתהליכי גדילה".

 

בבירה אכן בנו "צוות אימון זר", ולרשות המאמן האיטלקי יעמוד העונה עוזר המאמן הארגנטיני מרסלו ניקולה - שחקן עבר גדול שמאז פרישתו ב־2007 הספיק לשמש כעוזר מאמן בבנטון טרוויזו וכמאמן ראשי במורסיה הספרדית ובריטאס וילנה מליטא. בירושלים גם חושבים לטווח רחוק, ומינו את ריאן פאנון, שתחת ידיו עברו עשרות שחקני NBA, ביניהם ג'ואקים נואה, לואל דנג ועמרי כספי, למאמן פיתוח שחקנים, במחלקות הנוער של המועדון ובקבוצת הבוגרים. "אנחנו רוצים לייצר מערכת ניהולית ומקצועית שמצד אחד מפתחת תשתית רחבה של שחקנים ישראלים ומצד שני יודעת לאתר ולקחת שחקנים רגע לפני שהם פורצים", מסביר הראל, שמעיד כי הוא שואב ההשראה ממועדונים דוגמת סיינה, בה צמח פיאניג'יאני, ויטוריה הספרדית או בנטון טרוויזו "שבכסף לא גדול הגיעו להישגים גדולים".

 

 

גיא הראל: אי אפשר למכור כדורסל לאמריקנים אבל אפשר למכור להם חוויה. אני יכול להבטיח לך שגם שועלי NBA שראו את אמארה במדיסון סקוור גארדן יקבלו חוויה אדירה כשיראו אותו במדי הפועל ירושלים" גיא הראל: אי אפשר למכור כדורסל לאמריקנים אבל אפשר למכור להם חוויה. אני יכול להבטיח לך שגם שועלי NBA שראו את אמארה במדיסון סקוור גארדן יקבלו חוויה אדירה כשיראו אותו במדי הפועל ירושלים" צילום: אוהד צויגנברג

 

מאמן של שחקני NBA

 

הראל, שמכיר היטב את הטענות שנשמעו מצד מאמנים ופרשנים מקומיים כי הצוות האימון הזר שהוקם בבירה יתקשה להסתגל ל"מנטליות הישראלית", מספק אמירה מפתיעה בנושא. "אני מאוד מקווה שהמבקרים צודקים, ושסימונה לא יתרגל למנטליות הישראלית"", אומר הראל, ומוסיף בעוקצנות כי "לא בדקתי בוויקיפדיה, אבל אני די בטוח שלא אנחנו המצאנו את הכדורגל או את הכדורסל, למרות שיש פה לא מעט אנשים שחושבים שזה כן המצב".

 

בעוד ירושלים מחתימה מאמן זר בעל שם על חוזה ארוך טווח, יריבתה העיקרית, מכבי ת"א, מינתה לאחרונה את מאמנה הרביעי בתוך פחות משנה – עם פיטוריו של ארז אדשלטיין והחלפתו בעוזרו רמי הדר. הראל יכול לראות בסאגה האחרונה אצל הצהובים הוכחה כי ירושלים בחרה נכון כשהחליטה ללכת על מאמן שאינו דובר עברית. "בגלל שמאמן מסוים הוא מאיטליה או מיוון הוא לא יצליח בישראל, ואם הוא מפתח תקווה או מראשון לציון אז הוא כן יצליח?", שואל-עונה הראל, "סימונה לא היה צריך להגיע לירושלים, אלא הוא רצה להגיע לפה, והוא בירושלים לא כי הוא ממוצא איטלקי, אלא כי הוא האדם המתאים ביותר להצעיד אותנו קדימה כמערכת".

 

באילו היבטים פיאניג'יאני משפר אתכם כמערכת?

 

"זה מתחיל בדברים הפחות נוצצים, כמו בניית המערך הרפואי, שגם לפני סימונה היה הטוב בארץ, אבל מאז שהוא הגיע, העלינו את הרמה. ברמה המקצועית, אנחנו מדברים על מישהו שאימן שחקני NBA כמו אנדראה ברניאני (בחירה מספר 1 בדראפט 2006), לואיג'י דאטומה או דנילו גלינארי - שמות קצת אחרים מאלו שמגיעים לירושלים. הוא יודע לנהל אגואים ברמה שעוד לא פגשנו – ואין ספק שהיכולת להכיל אופי של שחקנים מהטופ האירופי מהווה חלק חשוב בהתפתחות שלנו כמועדון".

 

זו גם הסיבה שפיאניג'יאני החליט שדונטה סמית', השחקן הכי טוב שלכם בשנתיים האחרונות, לא ימשיך במועדון?

 

"כמנהל מערכת שרוצה לסייע למאמן, אני לא יכול לתת לו לאמן שחקנים שהוא לא מאמין בהם".

 

המנכ"ל הראל מבהיר אמנם כי השיקול להחתים את סטודמאייר היה "בראש ובראשונה מקצועי", אך גם הוא לא מסתיר את העובדה שהגעתו של אחד השחקנים הגדולים בעולם לעיר הקודש "הפכה את ירושלים למועדון מוכר בכל העולם". המנכ"ל הראל מבהיר אמנם כי השיקול להחתים את סטודמאייר היה "בראש ובראשונה מקצועי", אך גם הוא לא מסתיר את העובדה שהגעתו של אחד השחקנים הגדולים בעולם לעיר הקודש "הפכה את ירושלים למועדון מוכר בכל העולם". צילום: אוהד צויגנברג

 

 אפקט אמארה

עם כל הכבוד לאגואים שפיאניג'יאני ניהל עד כה לאורך קריירת האימון העשירה שלו – גם הוא לא זכה עד היום לאמן שחקן בסדר הגודל של אמארה סטודמאייר – אחד משחקני הפנים הגדולים בתולדות ה-NBA, שנחת העונה בארנה. "מאמן שמציעים לו שחקן כמו אמארה סטודמאייר ואומר 'לא'", מסביר פיאניג'יאני, "הוא אחד משני דברים: טיפש או חסר ביטחון. אנחנו לא מקבלים את סטודמאייר בגיל 40, אלא כשהוא בכושר משחק מצוין ובריא לחלוטין".

 

המנכ"ל הראל מבהיר אמנם כי השיקול להחתים את סטודמאייר היה "בראש ובראשונה מקצועי", אך גם הוא לא מסתיר את העובדה שהגעתו של אחד השחקנים הגדולים בעולם לעיר הקודש "הפכה את ירושלים למועדון מוכר בכל העולם".

 

בקבוצה מהבירה מבקשים למנף את 'אפקט אמארה' כדי להיחשף לאמריקנים בעלי כיסים עמוקים שיביעו אהבתם לעיר הקודש ולסטודמאייר באמצעות רכישת תאי צפייה יוקרתיים בארנה – שעלות כל אחד מהם יכולה לחצות את ה-100 אלף דולר לעונה. "אי אפשר למכור כדורסל לאמריקנים", מדגיש הראל, ששוקד עם אנשי המועדון על הקמת קבוצת האוהדים 'הפועל ארה"ב', "אבל אפשר למכור להם חוויה. אני יכול להבטיח לך שגם שועלי NBA שראו את אמארה במדיסון סקוור גארדן יקבלו חוויה אדירה כשיראו אותו במדי הפועל ירושלים, אל מול ארנה מפוצצת ב-11 אלף אוהדים אדומים, שמביאים אנרגיות שלא קיימות בארה"ב".

 

הפנייה לשוק האמריקני מתרחשת במקביל לחיזוק המותג 'הפועל ירושלים' בתוככי ארץ הקודש. מערך הטלמרקטינג של ירושלים כולל אמנם רק ארבעה אנשים, הפועלים מתוך משרדי המועדון בגבעת רם, אך זה לא מנע מהקבוצה מהבירה למכור בקיץ האחרון כ־7,000 מנויים. מדובר במספר שיא בתולדות המועדון, שרק לפני ארבע שנים, טרום עידן אלון, היה רחוק מלאייש את 2,000 המושבים באולם מלחה צר הממדים. בירושלים מתגאים בעובדה כי מרבית המנויים העונה נמכרו עוד לפני שסטודמאייר, המהווה כמובן אוצר של יחסי ציבור, נחת במועדון. "זה רק מוכיח שאנחנו לא חיים על גימיקים", אומר הראל, שמעיד כי ברמת המודל העסקי, "אנחנו לא משווים עצמנו לקבוצת כדורסל, אלא של חברה עסקית לכל דבר – שמעוניינת להגיע לאיזון תקציבי ולהגדלה מתמדת של הרווחים".

 

מתנחלים לצד ערבים

בבירה פועלים להגדיל את מעגל האוהדים של הקבוצה באמצעות פנייה לקהלים חדשים, החל מערביי מזרח העיר, דרך תושבי יישובי עוטף ירושלים, דוגמת בית שמש, גוש עציון ומודיעין – ולאחרונה אף החלו לפקוד את משחקי הקבוצה גם אוהדים מאזורים מרוחקים יותר, כמו שוהם או פתח תקווה. "החלום שלי הוא שנצליח להביא את אנגליה לירושלים", אומר המנכ"ל הראל, "ולמלא את הארנה בכל משחק - בלי קשר למידת החשיבות שלו או לתקופה המקצועית בה אנחנו נמצאים".

. .

 

בירושלים יודעים כי עד שהישראלים יהפכו לבריטים, הם צריכים לחצות הרוביקון של היורוקאפ, ולהשתחל למועדון האקסקלוסיבי של היורוליג – המפעל היוקרתי ביבשת, המהווה מקפצה מקצועית, תדמיתית וכלכלית לקבוצות המשתתפות בו. "זה יכול לקחת שנה וזה יכול לקחת עוד כמה שנים – אבל בסוף הפועל ירושלים כמועדון עם בסיס אוהדים ומתקן כמו שיש לנו, צריכה לשחק ביורוליג", מבהיר הבעלים אלון. "מקצועית, אני מאמין שלצד ההצלחות הגדולות שלנו בישראל, גם למדנו מהטעויות שלנו בשנתיים האחרונות באירופה, והשנה הבאנו שחקנים מחויבים ורעבים יותר. ביורוליג מצרפים קבוצות שיש מייצרות מסורת של הצלחות. אנחנו נספק להם את המסורת הזו. יש לנו סבלנות".

 

העפלה ליורוליג חשובה לך יותר מזכייה באליפות, אחרי ניצחון בגמר על מכבי ת"א?

"שתי המטרות חשובות. בארץ אנחנו שואפים לכל התארים ובאירופה להגיע להצלבה ביורוקאפ. הלוואי שיום אחד ייערך משחק מול מכבי ת"א כדרבי ישראלי ביורוליג. תאמין לי שהמנצח הגדול ממשחק כזה יהיה הכדורסל הישראלי".

 

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x