שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

ברקזיט

הסיכוי קטן, אבל הברקזיט עשוי להיות הפיך

מדיניות ההגירה, שהיטתה את הכף, לא צפויה להשתנות והפרלמנט עוד עשוי לסגת מהחלטת העם. "כלכליסט" מנתח מה הסיכוי שהכל יתבטל

ניצן לונברג ורן אברמסון 08:4826.06.16

אזרחי הממלכה המאוחדת שמו קץ ביום שישי ל־43 שנות חברות באיחוד האירופי, החלטה הנושאת משמעויות רבות לא רק עבור הבריטים והאיחוד האירופי, אלא גם עבור הכלכלה העולמית כולה. בהנחה כי תוצאות המשאל הן עובדה מוגמרת, בריטניה תיאלץ לחיות עתה עם השלכותיו מבחינה פוליטית, חוקתית, דיפלומטית וכלכלית בעשור הבא לפחות.

 

הנהגת האיחוד האירופי מביטה כעת על המדינות החברות הנותרות בדאגה ובציפייה דרוכה לבאות, שכן, ההחלטה הבריטית היא אולי רק האבן הראשונה באפקט הדומינו שצפוי עתה להיווצר.

 

ברוכים הבאים לעולם שבו בריטניה אינה חברה באיחוד האירופי.

 

אז מה בעצם קרה ביום חמישי בבריטניה?

 

במשאל הכריע הציבור הבריטי ברוב של 52% מול 48% בעד עזיבת האיחוד האירופי. הליש"ט התרסקה ב־10% לרמה הנמוכה ביותר מאז 1985 ל־1.37 ליש"ט לעומת הדולר עם סגירת יום המסחר בשישי. ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון התפטר והודיע כי ימשיך בהנהגה עד אוקטובר ולאחר מכן יפרוש. המועמד המוביל הוא בוריס ג'ונסון, ראש עיריית לונדון לשעבר, חבר מפלגת השמרנים ומהמובילים של קמפיין העזיבה.

 

חוגגים בלונדון את הפרידה מהאיחוד חוגגים בלונדון את הפרידה מהאיחוד צילום: איי אף פי

 

מתי הבריטים ייצאו מהאיחוד?

 

תהליך היציאה אינו אוטומטי, למרות היותו מגובה על ידי תהליך חוקי לעזיבת האיחוד המעוגן בסעיף 50 באמנת ליסבון מ־2009, שמעולם לא הופעל על ידי אף מדינה. בריטניה חייבת לשאת ולתת מול כל אחת מהמדינות החברות באיחוד על מתווה הפרישה, וכל אחת מהן תידרש לאשרו תוך שנתיים, אף שההערכות הן כי הדיונים יארכו זמן רב יותר. המועצה האירופית מחזיקה בזכות וטו על כל הסכם רשמי על היחסים בין בריטניה ומדינות האיחוד. אף שקמרון הודיע כי ינחה את יורשו להפעיל את סעיף 50, ההנחה היא כי יעבור זמן מה עד שזה יקרה. שיחות לא רשמיות בין החברות באיחוד והמועצה האירופית יתקיימו ככל הנראה כדי להגיע להסכמה בנוגע לסוגיות המרכזיות ואורך המשא ומתן. ברגע שהתהליך יצא אל הפועל, בריטניה לא תוכל עוד לקחת חלק בתהליך קבלת ההחלטות של האיחוד האירופי. הפעלת סעיף 50 היא בלתי הפיכה, אלא אם תתקבל הסכמה לבטלה, בהצבעה אנונימית, על ידי כל 27 המדינות החברות באיחוד.

 

מה יעשו מנהיגי האיחוד האירופי בימים הקרובים?

 

פגישות חפוזות מכונסות בבריסל ובבירות האירופיות בניסיון להבין מהי הדרך הטובה ביותר להתמודדות עם ההחלטה הבריטית. מנהיגיה של גרמניה, צרפת ואיטליה ייפגשו מחר על מנת לדון בנושא, זאת לפני ועידת האיחוד האירופי שמכנס נשיא האיחוד דונלד טאסק, שתתקיים ביום רביעי הבא, ללא בריטניה. המנהיגים האירופיים מודאגים במיוחד כי ההחלטה הבריטית "מדבקת" וכי היא תביא להתגברותן של דרישות הפרישה מהאיחוד ביתר המדינות החברות.

 

מדוע הוכה העולם בתדהמה?

 

על פי הסקרים האחרונים לפני המשאל, המחנה התומך בהישארות הוביל. מנהיגים בפוליטיקה העולמית כמו גם גורמים בכלכלה העולמית ביטאו את חששם מפני תוצאות אפשריות של ברקזיט. שותפות מסחר חשובות של בריטניה, כמו הודו וסין, הביעו דאגה כי עזיבה תגרום אי־יציבות רגולטורית ופוליטית שתשפיע על כל הכלכלות המעורבות במסחר. משרד האוצר הבריטי חזה כי במקרה של עזיבת האיחוד, האומה הבריטית תהיה "ענייה יותר לנצח", גם אם תבצע שינויים כלכליים עמוקים. "הייצור והתמ"ג לנפש יהיה נמוך יותר בכל אחד מהתרחישים האלטרנטיביים, כמו גם העלויות הכלכליות של אי־היציבות, שיעיבו על היתרונות הפוטנציאליים של עזיבת האיחוד", כך על פי סיכום הדו"ח שהוציא משרד האוצר הבריטי.

 

דיויד קמרו ואשתו בהכרזה על התפטרותו דיויד קמרו ואשתו בהכרזה על התפטרותו צילום: איי אף פי

 

האם משקיעים יברחו מבריטניה?

 

יו"ר הבנק המרכזי של אנגליה מארק קרני, שצפוי לשמש דמות מפתח בתקופה הקרובה, צופה אי־יציבות כלכלית בשווקים לפחות בטווח הקצר. ביום שישי הודיע קרני כי הוא מוכן להזרמה של 250 מיליארד ליש"ט למערכת הבנקאית. ההחלטה תיבחן מחדש כשייפתח יום המסחר מחר. בכירים בעולם העסקים הפצירו במשקיעים להישאר רגועים, אך אי־הוודאות גררה את השווקים למטה. כצפוי על פי התחזיות, מספר חברות הודיעו כי יבחנו מחדש את ההשקעות שלהן בבריטניה. כך למשל, מקורות במורגן סטנלי אמרו לבי.בי.סי כי הבנק החל בתהליך העברה של 2,000 מתוך המשרות ממטה בנק ההשקעות בסיטי של לונדון לדבלין או לפרנקפורט.

 

מה יקרה לאזרחים מהאיחוד האירופי שחיים בבריטניה?

 

כ־3 מיליון בני אדם מהאיחוד האירופי מתגוררים בבריטניה, ומהווים כ־6.6% מכוח העבודה. ההנחה הסבירה היא כי בריטניה תאפשר להם להישאר בבריטניה. כ־71% מתוכם גרים בבריטניה מעל חמש שנים, כלומר הם זכאים למגורי קבע. על פי מנהיגי קמפיין העזיבה, גם האזרחים אשר מתגוררים במדינה פחות מחמש שנים יוכלו להמשיך לגור בה. השאלה העיקרית, כרגע, נוגעת ליכולתם של תושבים אלו להעביר את משפחתם לבריטניה.

 

האם בריטניה תסגור את הגבולות בפני מהגרים?

 

סביר להניח שלא, אך יחוקקו וייאכפו חוקים חדשים. אחת מהנקודות העיקריות בקמפיין ההגירה קראה לשיטה "מבוססת נקודות" בדומה למתרחש באוסטרליה, שם הממשלה מגבילה מהגרי עבודה על פי מאפיינים מסוימים כגון שפה, כישורים, ניסיון תעסוקתי ומקצוע.

 

סקטורים מסוימים בכלכלת בריטניה, כמו מלצרות או חקלאות, מסתמכים על עובדים בלי כישורי עבודה מיוחדים. כ־8% מתוך 5.7 מיליון האנשים בסקטורים אלו הם מהגרים מהאיחוד האירופי ולא ברור מה יעלה בגורלם. כ־75% מאזרחי האיחוד האירופי העובדים כיום בבריטניה לא היו עומדים בתנאים הנדרשים לוויזה ממהגרים המגיעים מחוץ לאיחוד האירופי.

 

מה יקרה לבעלי אזרחות בריטית שמתגוררים באיחוד?

 

הבריטים שמתגוררים במדינות האיחוד האירופי לא עומדים בפני סכנת גירוש, אבל מעמדם החוקי הפך כעת ללא ברור. לכן ההטבות שמהם נהנים בריטים המתגוררים במדינות האיחוד, כמו גישה לטיפול רפואי או זכאות לפנסיה, עלולות להיפגע. שוק הנדל"ן לאורך החופים במדינות אלו אף הוא עומד בסכנה אם מספרים גדולים של בריטיים יחליטו לחזור לבריטניה. יש להניח כי ממשלות המדינות החברות באיחוד ישתמשו באוכלוסיות אלו כמשקולת רבת עוצמה בדיונים העתידיים על היחסים בין בריטניה לשאר אירופה.

 

מה הסיכוי שהכל יתבטל?

 

משאל העם שבו הצביעו הבריטים בעד יציאה מהאיחוד האירופי אינו מחייב חוקית את ממשלת בריטניה, אך התנערות שלה מתוצאות המשאל לא תהיה כל כך פשוטה.

 

 

עם זאת, העובדה שהמשאל השאיר הן את המפלגה השמרנית השלטת והן את הלייבור שסועות ומפולגות עשויה להביא לכך שההצבעה שנדרשת בפרלמנט כדי לאמץ את הברקזיט ולהפעיל את סעיף 50 באמנת ליסבון (ע"ע) תסתיים בהפתעה. דבר נוסף שצריך להביא בחשבון הוא שאף שמרביתם של 650 חברי הפרלמנט בבריטניה מתנגדים לפרישה מהאיחוד, לא בטוח שהם יצביעו בהתאם. כך למשל, צירים מטעם המפלגה השמרנית עשויים להצביע בעד תוצאות המשאל כדי לא לאבד קולות במחוז הבחירה שלהם לנציגי מפלגת הימין הקיצוני UKIP שהיא כמובן תומכת קולנית בפרישה מהאיחוד האירופי. בינתיים ארגנו מתנגדי הפרידה מהאיחוד עצומה מקוונת שקוראת לערוך משאל עם נוסף וכבר צברה, נכון לאתמול, מעל מיליון חתימות.

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x