פנאי

שולטתתת

גאיה שליטא כץ היא שילוב נדיר בין כוכבת נעורים נערצת לשחקנית עם ראש על הכתפיים. עכשיו היא עובדת על מופע שיעסוק בעולם הנוער העכשווי, מבלי לזלזל באינטליגנציה. "זה לא מנסה להיות מתוק", היא מספרת בראיון

מאיה נחום שחל 09:1420.03.16

הטלפונים הסלולריים והקצב הבלתי סביר של השדרוגים, מסיבות בת מצווש מוגזמות, השפוטות של מלכת הכיתה ואמא שעושה פדיחות - אלו כמה מהנושאים שיעסוק בהם מופע אלתורים חדש לנערים ונערות, שעליו עומלת בימים אלו נבחרת של כמה מהשמות הגדולים בתחום התוכן.

 

הכותבים הם ניר ממון ושחר סגל ("מצב האומה"), הבמאי הוא דני קרפל (הזכור כאיש החרגול מ"פלטפוס" המיתולוגית), והשחקנים הם השמות הלוהטים בקרב בני תשחורת: תובל שפיר, נוה צור, דר זוזובסקי, עדי הימלבלוי, אוריאל יקותיאל וגאיה שליטא כץ — שחקנית שמוכרת בעולם המבוגרים מתיאטרון החאן, ההצגה "קילר ג'ו" של תיאטרון הסימטה ותוכניות הטלוויזיה "גולשי ספות" ו"פצועים בראש".

 

“אני לא מתייחסת לזה כמופע לילדים”, אומרת שליטא כץ שכיכבה בשלוש העונות של סדרת הטלוויזיה "החממה" (שנרכשה לאחרונה על ידי נטפליקס). "אמנם אין שם סקס וסמים ומורידים את מה שאסור לדבר עליו, אבל הנושאים רלבנטיים לכולם ונראה לי שגם ההורים מאוד ייהנו. זה כתוב ברמה גבוהה ולא מתיילד או מנסה להיות מתוק".

כוכבי “יצא משליטה”, מימין לשמאל: גאיה שליטא כץ, אוריאל יקותיאל, עדי הימלבלוי, תובל שפיר, דר זוזבסקי ונוה צור. צוחקים גם על עצמם ועל הסדרות שהם משחקים בהן כוכבי “יצא משליטה”, מימין לשמאל: גאיה שליטא כץ, אוריאל יקותיאל, עדי הימלבלוי, תובל שפיר, דר זוזבסקי ונוה צור. צוחקים גם על עצמם ועל הסדרות שהם משחקים בהן צילום: מיכאל מושקוביץ

 

"נראה לי שחסר לנוער מופע אמיתי בגובה העיניים שמשתף את הקהל", ממשיכה כץ, "זה לגמרי מהחיים של הנוער ומה שהם מתעסקים בו. יש לנו מקום לעשות מה שבא לנו ואני מקווה שלא נגזים. אפשר יהיה לבוא לראות את המופע כמה פעמים כי הוא משתנה ותמיד יהיה משהו חדש. אנחנו גם צוחקים על עצמנו, על העבודה שלנו, על הסדרות שאנחנו משחקים בהן. האינסטגרם שלנו זה חומר למופע שלם, ילדים כל כך קלים על המקלדת וכותבים סיפורים שלמים בלי להסתכל אפילו, זה מדהים, זה דור אחר".

 

המופע, "יצא משליטה" שמו, יעלה בחופשת הפסח וירוץ ברחבי הארץ. הבסיס נכתב בימים אלה, הדמויות נבנות אט אט והאלתורים יגיעו בשלב מאוחר יותר ובמפגש עם הקהל. "המופע לא מתיימר להיות חינוכי ואין מוסר השכל. הוא פשוט מופע קומי מאוד מצחיק עם דברים מהחיים של הילדים והנוער", היא אומרת.

 

בלי בגרות

 

שליטא כץ (27) נולדה וגדלה בתל אביב, למדה בבית הספר הפתוח ביפו ובהמשך בעירוני א'. אין לה תעודת בגרות, ואת 12 שנות הלימוד סיימה רק במגמת התיאטרון. "לא הייתי מסוגלת ללמוד ובית הספר הוריד לי את הביטחון. אחרי כמה שנים חופשיות בפתוח שאף אחד לא ישב עליי היה לי קשה להשלים את הפער. ההורים שלי מאוד סמכו עליי, ובסופו של דבר הם צדקו כי אין לי פחד מלמידה, וסיימתי גם את ניסן נתיב וגם את סם שפיגל".

 

תחילת הדרך היתה רחוקה מלהיות כוכבת ילדים ונוער, ולצד ההצגות בחאן ובפרינג' התחילו הצילומים של "החממה" ומשם הכל התגלגל. במקביל למשחק היא גם כותבת לטלוויזיה, לתיאטרון ולקולנוע. "אין לי שום ספק שאחזור לעשות דברים חדשים בתיאטרון, אבל בינתיים אני לא מוצאת זמן. את 'החממה' עשיתי באהבה גדולה כי אני באמת אוהבת ילדים. בכלל, חינוך זה דבר שמאוד מעסיק אותי ותמיד היה נוכח בבית שלנו כי שני ההורים שלי מחנכים — אמא שלי מלמדת הוראת אמנות ואבא שלי היה שנים מורה לפיסול בתלמה ילין. משהו חייב להתפתח בחינוך שיתאים למציאות של היום, זה לא הגיוני שימשיכו ללמד ככה. יום אחד אני אהיה מורה, זה יקרה. אני לא יכולה לעשות הכל אבל הכל מעניין אותי".

 

מתנות ממעריצים

 

במסגרת תחומי העניין הרבים היא מגששת את דרכה לעולם הסטנד־אפ. "עליתי לחמש דקות באירוע הפתיחה של ניסן נתיב וזה אגוטריפ מטורף. דני קרפל אמר לי שאם אני רצינית, הוא יעלה אותי למועדונים הכי קשים להשתפשף כמה חודשים ולחטוף עגבניות".

 

בסטנד־אפ אין גבולות, מה תעשי אם יבואו ילדים?

"אין לי שליטה על זה. פעם חיכה לי ילד בן 13 אחרי 'קילר ג'ו' שהיא לא לילדים ואני טופלס שם".

 

המעריצים מגיעים גם עד הבית?

"הם מחכים אחרי הצגות ומביאים לי מתנות. ממש לא נעים לקחת אבל גם לא נעים לא לקחת. יש לי בבוידעם מלא דברים שמכינים לי ואני לא מסוגלת לזרוק. חברים שלי אומרים לי, 'יום אחד תהיי מבסוטה כשתצטרכי להוכיח לילדים שלך שהיית משהו'". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x