$
פנאי

אלבום: חבר ודג

האלבום החדש של הדג נחש, "שותפים בעם", מארח בכל שיר אמן אחר. לחלקם זה עושה טוב במיוחד

עמי ברנד 09:3609.03.16

להקות ישראליות ידועות כחיות בעלות תוחלת חיים קצרה למדי. המצב השתפר עם הזמן, אבל גם היום להקה בת 20 שברקורד שלה כבר שישה אלבומים אינה חיזיון נפוץ, שלא לדבר על הנטייה לפתח רפיון יצירתי. איזה מזל שיש לנו את הדג נחש שממשיכה לעניין ולחפש חידושים גם באלבומה השביעי "שותפים בעם".

 

הקונספט של האלבום פשוט לכאורה, ואפילו חשוד במידה. בכל שיר הזמינה הלהקה אמן אחר להתארח, וכך הסולן שאנן סטריט מפנה את המיקרופון לטובת שי צברי, אהוד בנאי, אברהם טל, יהודית רביץ ועוד. חלק מהשירים נכתבו עם האורח, כמו "רעדה האדמה" שכתב אהוד בנאי עם גיא מר ושאנן סטריט או "לא מה שיפיל אותי" שכתב הראפר פלד (מהצמד פלד ואורטגה) בשיתוף סטריט, בעוד אחרים נכתבו על ידי הלהקה לבד.

 

עטיפת האלבום "שותפים בעם" עטיפת האלבום "שותפים בעם"

 

השירים ב"שותפים בעם" סודרו באופן כזה שהאלבום מתחיל בעוצמה גדולה אך לאט לאט, בערך מהשיר השמיני והלאה, הוא מאבד גובה. זה לא שהשירים רעים, פשוט הרף שמוצב כבר בשיר הפותח "תן לי מנגינה" ששר אברהם טל, שהיה גם שותף לכתיבתו, גבוה למדי. טל אינו הליהוק המובן מאליו לסולו בשיר היפ הופ, ודווקא משום כך הוא כובש את האוזן מיד. למי שחסר הסגנון המקורי שלו, הוא מגיע בפזמון באופן שבו נשמעת היטב ההפקה של יאיא כהן אהרונוב. המניירה של טל נצבעת בכלי הנשיפה ובווייב הכללי של הדג נחש עד שסכנת המנייריזם נסוגה ונעלמת.

 

אורחים אחרים הצליחו להתחבר להיפ הופ בטבעיות שבזכותה השירים מצליחים להתחבב כבר בהאזנה ראשונה. יהודית רביץ שרה ב"עד הסוף" כאילו מדובר בשיר גנוז שלה מהאייטיז. גם שי צברי קיבל מהלהקה את "שמש" שנתפר למידתו ולסגנון האישי שלו. יוסי מזרחי קיבל את הבלוז "שותפים סמויים" וזורם איתו, בניגוד למרינה מקסימיליאן שבשיר הזוגיות המתפוררת "רסיסים אל החוף" מנסה להישמע כמו מישהי אחרת, קרולינה נגיד, ומקלקלת את החוויה.

 

"עף איתך", השיר שכתב סולן פאנקנשטיין אלרן דקל יחד עם סטריט, נשמע כמו שיר ששייך לגמרי לרפרטואר של דקל, אבל די חורק בתור שיר של הדג נחש. מוזר, אבל דווקא דקל שיכול להיחשב קרוב מוזיקלית לדג נחש נשמע קצת תלוש, בעוד צברי או טל הממוקמים בפינות שונות של הסקאלה מפיקים מהפגישה היצירתית עם הלהקה את המקסימום לשני הצדדים.

 

עדיין מעורבים

 

מר, סטריט ויתר חברי הדג נחש ממשיכים לכתוב טקסטים שעוסקים ביומיום הישראלי, בפוליטיקה, בגזענות, באלימות - בכל הדברים שבזכותם גם תמונתו של סטריט הופיעה בקמפיין "השתולים" הנואל. הדג נחש הם ישראלים מעורבים ומוכשרים, וטוב שכך.

 

שלוש הופעות השקה קבעה הלהקה ל"שותפים בעם". בזו שתיערך הערב בבארבי תל אביב ישתתפו גם רביץ, בנאי, צברי, אקו ודקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x