שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פנאי

סרטן זה קיטשי

אורגד ורדימון מנהל יחסים מורכבים עם עולם הקולנוע ועם המחלה שתקפה אותו לראשונה לפני 30 שנה. בספרו החדש הוא מחבר הכל יחדיו דרך משולש רומנטי

מאיה נחום שחל 09:1802.03.16

אורגד ורדימון (76) לא מתעסק הרבה במוות אבל מנהל איתו, לדבריו, זוגיות טובה. לפני 30 שנה הוא חלה לראשונה בסרטן וחשב שלא יגיע לגיל 50, ומאז התמודד עם המחלה עוד כמה פעמים. כיום כניסה לחדר ניתוח היא מבחינתו עניין שבשגרה. "כל בני האדם חיים עד 120, רק חלק עושים את זה יותר מהר", הוא אומר. את ספרו הראשון הוא כתב על ילד שבטוח שלא יגיע לגיל בר מצווה בשל דמיון לדודו שנפטר כשהיה ילד. את ספרו החמישי "סוזן — ילדי השיטה" שרואה אור בימים אלה בהוצאת גוונים כתב ורדימון מתוך המגבלות והכבלים המתלווים למחלת הסרטן. "אחד הדברים הברורים כשמחלה מתפרצת זה שלא יודעים כמה זמן נשאר לחיות, ולכן רציתי לכתוב על מישהו שלא יודע מה קורה איתו מחר וגם לא שולט בזה, על מישהו כבול. לכתוב על סרטן זה קיטשי ומלודרמטי — כבלתי אותו למיטה כמטפורה לקשיים ולחוסר האונים".

 

דור שלם של עבדים

 

הספר מספר על משולש רומנטי לא צפוי בבניין דירות במרכז תל אביב בין נגן הג'אז יורי והזוג הצעיר והקרייריסטי אמנון ותמי, שאותה יורי מכנה בדמיונו סוזן על שם הדמות משירו של לאונרד כהן, ואליהם מתכוון הסופר בכינוי "ילדי השיטה". "זה הדור של אחרי רצח רבין, שחי בבועת ההייטק ומוליך את כל הרעיון הכלכלי־חברתי ששבר את המדינה הסוציאליסטית — אין שעות עבודה, אין שעות נוספות, אין קביעות, דור שלם של ילדים שהולכים להיות עבדים. הסיפור הוא על גבולות וצמתים בחיינו ובמדינתנו. החיים מבחינתי הם סקס והמוות הוא מוות. באמצעות הסקס רציתי להגיע איתם לאובדן חושים בלי לרדת לפורנוגרפיה", מסביר ורדימון.

 

אורגד ורדימון. גם אחרי חמישה ספרים מתקשה להגדיר את עצמו כסופר אורגד ורדימון. גם אחרי חמישה ספרים מתקשה להגדיר את עצמו כסופר צילום: עמית שעל

 

למרות הפצרותיו שלא מדובר בספר אוטוביוגרפי, אי אפשר שלא להבחין באלמנטים מתבנית חייו בכתיבתו, כמו העיסוק בקולנוע ומערכת יחסים מורכבת עם אבא. ורדימון נולד וגדל בתל אביב ובתום שירותו הצבאי נרשם ללימודי כלכלה באוניברסיטה. אביו חכר וניהל את קולנוע מוגרבי, וורדימון נשבע שלעולם לא יעבוד בקולנוע, גם בשל העובדה שאביו ייעד את אחיו להיות ממשיך דרכו.

 

הספר החדש. "החיים הם סקס" הספר החדש. "החיים הם סקס" צילום: עמית שעל

הוא ניהל חברה לשירות של פיליפס, ערך סקרי שוק לחברות, ניהל חברה לדיוור ישיר והיה ממקימי רצ ושלום עכשיו. במסגרת פועלו הפוליטי הוא יזם את פתיחת בתי הקולנוע בערב שבת, ולימים הפעיל את קולנוע תכלת וטבע לדבריו את המונח "סרטי איכות". דרך עבודתו בקולנוע התגלגל להיות המפיק של המחזמר "שיער" בהשתתפות צביקה פיק וגבי שושן שהיה להיט גדול בתחילת שנות השבעים.

 

ההסברים כלולים בפנים

 

כעת ורדימון לא מגדיר את עצמו כסופר. "אני מחבר", הוא אומר. "רק עכשיו כשהספר הזה יצא לאור, התחלתי לכתוב 'סופר, משורר', ועדיין זה עם נקיפות מצפון. התחלתי לכתוב בעיקר במסגרת נסיעות עבודה לחו"ל, אני לא סופר מקצועי, לא למדתי ספרות, אני שם בצד וחוזר, צריך פרספקטיבה של זמן".

 

בסוף ספרו החדש הכניס ורדימון בונוס מיוחד שהוא קורא לו "הספר שמאחורי כתיבת הספר", יחידה עצמאית המספרת את הרקע לכתיבה ולדמויות, כולל בין היתר ראיונות עם המחבר, מיילים מקוראים והכל פרי דמיונו של ורדימון. "על ספרי השני כתבו ביקורת שפגעה בי. הכותבת כתבה שהיא לא הבינה איזה רעיון מסוים, ואני רציתי להסביר לה, אבל לא יכולתי", הוא מסביר, "אז פה אני מוציא את זה החוצה על ידי שאלות ותשובות".

 

למה צריך להסביר?

"אני משווה את זה לאותם ערבי ספרות עם סופר שבאים ושומעים ואחר כך הולכים לקרוא שוב את הספר. אני רואה את זה בדיוק כערב כזה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x