שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מילון כלכליסט

אילוסטרציה בית 
צילום: שאטרסטוק
 

מיחזור משכנתא בריבית קבועה

קריאה חובה לכל בעל משכנתא. לבדיקת אפשרות מיחזור וחיסכון של כסף רב בהחזר המשכנתא

26.01.16

משכנתא – וכל מי שרכש, רוכש או מעוניין לרכוש דירה יסכים עם זאת – היא בעלת השלכות משמעותיות על המצב הכלכלי של המשפחה לפרק זמן של עשרות שנים. כאשר לוקחים משכנתא, אם כן, מתחייבים לשנים ארוכות. אבל, מה בנוגע למצב בו מעוניינים לשנות את תנאי המשכנתא מתישהו לאורך הדרך? ובכן, ניתן לעשות זאת באמצעות מיחזור משכנתא, הליך שהוא בהחלט נפוץ היום.

המאמר הנוכחי מתייחס לאפשרות השכיחה לפיה מעוניינים לבצע את המיחזור עבור משכנתא אשר הריבית שלה קבועה. מתי זה משתלם? ואיך עושים את זה נכון?

  

אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

המטרה: מציאת עסקה טובה יותר

מיחזור משכנתא הוא למעשה הליך במסגרתו משנים את התנאים של הסכם משכנתא, וזאת עבור התשלומים שעוד נותרו ממנה: במילים אחרות, לוקחים כאן משכנתא בתנאים חדשים לחלוטין. כבר מעצם ההגדרה הזו ניתן ללמוד מתי המיחזור עשוי להיות מתבקש במקרה של משכנתא בריבית קבועה. התרחיש המקובל הראשון הוא זה בו מגלים מסלול משכנתא "חדש" אשר הריבית עליו, בין אם קבועה ובין אם משתנה, אטרקטיבית יותר מזו הקבועה שלוקחים. למשל, כאשר מעוניינים במשכנתא הצמודה למדד כלשהו, שנמוך בנקודת הזמן המסוימת, ניתן לבצע את המיחזור.

 

מיחזור משכנתא הוא, במידה רבה, עניין של התאמה לצרכים. גם כאשר מגלים כי המסלול הנבחר לא מתאים ליכולות או לצרכים של המשפחה, הבחירה באפשרות המיחזור עשויה להיות מתבקשת. משפחה אשר מצבה הכלכלי השתפר או הידרדר במרוצת השנים, לדוגמא, ייתכן שתהיה מעוניינת במיחזור.

 

במיחזור יש גם סיכון

 

מיחזור משכנתא נראה כמו רעיון מצוין על הנייר, ולו עקב הנחת היסוד שיש תמיד בנמצא, באחד הבנקים, מסלול משכנתא משתלם יותר מזה הנוכחי. ועדיין, צריך לקחת בחשבון שלא הכל דבש בתחום. הליך המיחזור עצמו מצריך פעולות בירוקרטיות, תשלום של עמלה ולעיתים גם פיצויים. לכן, יש לחשוב בכובד ראש על ביצוע המיחזור ולהעדיף מצבים בהם ברור שסוגיות "טכניות" אלה בטלות בשישים אל מול מעלות המסלול החדש. ניתן ואף מומלץ לבקש ייעוץ מקצועי של מומחים בתחום.

 

מאמר מאת מיטל מולגה, מנכ"לית מאושרים! המרכז הארצי למשכנתאות

 

פרסום ראשון: 30.11.15, 12:51

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות