$
ספורט ופוליטיקה

גרמניה: נשיא התאחדות הכדורגל התפטר בעקבות פרשת שחיתות

במרכז הפרשה עומד תשלום שנוי במחלוקת בסך 6.7 מיליון יורו ששימש לכאורה לשחד את פיפ"א - כדי לזכות באירוח המונדיאל ב-2006

שירות כלכליסט 14:2610.11.15

נשיא התאחדות הכדורגל של גרמניה, וולפגנג נירסבאך, התפטר ביום שני מתפקידו בעקבות השערורייה שפרצה סביב בחירתה של גרמניה למארחת מונדיאל 2006, שפגעה במוניטין של פדרציית הכדורגל הגדולה בעולם.

 

 

נירסבאך, שנחקר בחשד להעלמות מס הקשורות לפרשה, אמר כי הוא לוקח על עצמו את האחריות הפוליטית לתשלום שנוי במחלוקת של 6.7 מיליון יורו לפיפ"א, שלפי החשד שימש כדי לשחד בכירים בארגון הכדורגל כדי שיצביעו עבור גרמניה. הוא שב והכחיש כי פעל שלא כשורה. נירסבאך טוען, כי הכסף שימש בחלקו למימון הסכם של מארגני האירוע עם פיפ"א להבטחת מענק של 250 מיליון פרנק שוויצרי. "על מנת להגן על ההתאחדות הגרמנית, אני מתפטר בלב כבד מתפקידי", אמר במסיבת עיתונאים. "החלטתי להתפטר מכיוון שהבנתי שעליי לקבל את האחריות הפוליטית".

 

בלב החקירה עומד כאמור ההתשלום בסך 6.7 מיליון יורו שהעבירה ההתאחדות לפיפ"א ב-2005. במגזין דר שפיגל טוענים, כי מדובר בהחזר על הלוואה ממנכ"ל אדידס דאז רוברט לואי דרייפוס, שנועדה לעזור לקנות קולות בעד בחירתה של גרמניה לאירוח המונדיאל. ההצבעה התקיימה בשנת 2000.

 

וולפגנג נירסבאך. לוקח אחריות וולפגנג נירסבאך. לוקח אחריות צילום: גטי אימג'ס

 

"הייתי שם מהיום הראשון של הגשת ההצעה לאירוח מונדיאל 2006 ועד הסוף... בכל השנים הללו לא רק שעבדתי בצורה נקייה, אלא גם עבדתי מתוך תשוקה ואמון", אמר נירסבאך בהצהרה שפרסמה ההתאחדות הגרמנית. הוא עבד בהתאחדות במשך חצי יובל שנים, לאחר שהחל כדובר והתקדם מעלה לתפקיד המזכ"ל וב-2012 מונה לנשיא.

 

"זה הופך את זה למדכא וכואב יותר שתשע שנים לאחר מכן מעמתים אותי עם תהליכים שאין לי שום קשר אליהם. אני רוצה להבהיר שוב שלא הייתי מודע לתשלומים המדוברים. לכן ההחלטה לקחת על עצמי את האחריות הפוליטית קשה אף יותר".

 

בשבוע שעבר, יותר מ-50 שוטרים ומפקחי מס פשטו על מטה ההתאחדות הגרמנית, וכן על ביתו של נירסבאך ושל בכירים אחרים. הם חיפשו אחר ראיות שיאמתו את החשדות של משרד התובע בפרנקפורט, שהנשיא, סגן נשיא של הוועדה המארגנת של מונדיאל 2006 ושני בכירים לשעבר בוועדה, לא שילמו מס על התשלום השנוי במחלוקת של 6.7 מיליון יורו.

 

רוברט לואי דרייפוס. "אין לזה שום קשר לאדידס. לואי דרייפוס העביר להם כסף אחרי שעזב את החברה. מדובר בכספו הפרטי", רוברט לואי דרייפוס. "אין לזה שום קשר לאדידס. לואי דרייפוס העביר להם כסף אחרי שעזב את החברה. מדובר בכספו הפרטי", צילום: אי פי איי

 

אדידס "שוברת שתיקה"

 

אדידס, המשמשת כספונסרית של פיפ"א ושל התאחדות הכדורגל הגרמנית, שברה את שתיקתה לגבי פרשת השחיתות המתמשכת, וטענה כי המשבר לא השפיע לשלילה על המותג. בעוד שארבע מהספונסריות המרכזיות של פיפ"א דחקו בספ בלאטר להתפטר מתפקידו כנשיא וקראו ליישום רפורמות משמעותיות בארגון, אדידס העדיפה לשמור עד היום על שתיקה. כעת טוען המנכ"ל כי הדימוי של יצרנית ציוד הספורט לא נפגע. "הדימוי של המוצרים שלנו מעולם לא היה טוב יותר, כך שאני משוכנע שהצרכנים בהחלט חשים בהבדלים בין החברה שלנו והמותג - ובין מה שקורה בפיפ"א", אמר המנכ"ל, הרברט היינר.

 

אדידס היא ספקית הכדורים למונדיאל מאז 1970, ולפני שנתיים היא האריכה את השותפות עד 2030. החברה הגרמנית ספגה ביקורת בחודש שעבר לאחר שסירבה להצטרף לספונסריות הגדולות האחרות שהגדילו את הלחץ שהן מפעילות על פיפ"א ועל בלאטר, שהושעה לאחרונה ל-90 יום ביחד עם נשיא אופ"א מישל פלאטיני. ההשעיה פגעה בסיכוייו של הצרפתי להיבחר כיורשו של בלאטר.

 

היינר הדגיש, כי אדידס כן קראה ליישום רפורמות בפיפ"א, אפילו לפני המונדיאל שנערך בשנה שעברה בברזיל, ואמר כי החברה נמצאת "בדיאלוג מתמיד" עם פיפ"א וועדת האתיקה שלה. הוא המשיך והדגיש כי אדידס כלל לא הייתה מעורבת בשערוריית הקרנות בגרמניה. "אין לזה שום קשר לאדידס. לואי דרייפוס העביר להם כסף אחרי שעזב את החברה. מדובר בכספו הפרטי", הדגיש היינר בשיחה עם עיתונאים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x