שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

ניצחון לאובמה: הסנאט אישר הסמכות להאיץ המו"מ להסכם סחר עם 12 מדינות

ההסכם עם מדינות מסביב לאוקיאנוס השקט נועד לחזק את השפעתה של ארה"ב באסיה, אך זוכה להתנגדות מצד איגודי עובדים וארגונים סביבתיים

שירות כלכליסט 14:1223.05.15
נשיא ארה"ב ברק אובמה זכה לניצחון משמעותי אתמול (ו') כשהסנאט אישר ברוב של 62 תומכים ו-37 מתנגדים להעניק לו סמכות להאיץ את המשא ומתן על הסכם סחר עם 12 מדינות מסביב לאוקיאנוס השקט (הסכם ה-TPP) - שנועד לחזק את ההשפעה האמריקאית באסיה. כעת הכדור עובר לבית הנבחרים, שם ישנה התגדות גדולה יותר להעניק סמכות לנשיא לנהל מו"מ על עסקאות סחר שהקונגרס יכול לאשר או לדחות אך לא לשנות.

 

 

 

אובמה זקוק לאישור החוק, הנקרא סמכות קידום מסחר (TPA) כדי להשלים עוד השנה את חוזה הסחר. מדובר בברית כלכלית שתכלול את ארה"ב, יפן, אוסטרליה, קנדה, מקסיקו, צ'ילה, ברוניי, מלזיה, ניו זילנד, פרו, סינגפור ו-ויטנאם.

 

 

         צילום: אי אף פי
                      

 

"ההצבעה בסנאט היא צעד חשוב שיבטיח שארה"ב יכולה לשאת ולתת ולהוציא לפועל חוזי סחר חשובים", מסר אובמה בהצהרה שפורסמה מיד לאחר ההצבעה בסנאט. אם ההצעה אכן תתגבש לידי חוק, הסמכות התקפה לשש שנים תחול גם על הנשיא הבא, שייכנס לתפקיד בינואר 2017.

 

"זוהי חקיקה היסטורית, קרוב לוודאי שזו הצעת החוק החשובה ביותר שאושרה השנה בסנאט", הגיב גם יו"ר ועדת הפיננסים של הסנאט, אורין האץ'.

 

 

 

עם זאת, שר הכלכלה היפני אקירה אמארי הודיע כי השיחות על קידום ההסכם יוקפאו עד שבית הנבחרים יאשר אף הוא את סמכות הקידום של אובמה. ההצבעה בבית הנבחרים תתקיים בתום פגרת יום הזיכרון ב-1 ביוני. איגודי עובדים וארגונים סביבתיים מתנגדים להסכם הסחר החופשי וצפויים להגביר את הלחץ על חברי הקונגרס הדמוקרטים בניסיון לשכנע אותם להצביע נגד. במקביל, מנהיג הרוב ג'ון ביינר , שתומך בהצעת החוק יצטרך למזער את ההתנגדות בקרב הרפובליקנים שאינם מעוניינים להעניק לאובמה סמכויות נוספות.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x