כלכלה ומדיניות

השכנות של יוון חוששות מהמשבר ובודדו אותה פיננסית

טורקיה, קפריסין ומדינות אחרות אילצו את הבנקים היווניים שפועלים בתחומן להוריד את החשיפה לנכסים שקשורים למדינת המוצא; במקביל נשיא יוון הוציא צו שמורה לכל ממשלות המחוזות להעביר את כל רזרבות המזומן לבנק המרכזי

שירות כלכליסט 18:2620.04.15

המדינות השכנות של יוון כפו עליה בידוד פיננסי: היומון היווני "קתרימריני" דיווח כי טורקיה, אלבניה, בולגריה, קפריסין, רומניה, סרביה ומקדוניה אילצו את השלוחות של הבנקים היווניים בשטחן להפחית את החשיפה שלהם ליוון לרמה אפסית.

 

 

 

למעשה, על השלוחות היה להיפטר מכל איגרת חוב קונצרנית או ממשלתית, פיקדון או הלוואה שקשורים ליוון. החשש הוא שהנכסים הללו יטלטלו את המערכת הבנקאית המקומית, במקרה שהשיחות בין יוון לבין נושיה ייכשלו והיא תכריז על חדלות פירעון, ואולי גם על יציאה מגוש היורו.

 

לבנקים היווניים יש נוכחות משמעותית במדינות השכנות, והממשלות שבהן פעלו מיד עם הקמת הממשלה החדשה ביוון כדי לוודא שהם אינם רוכשים איגרות חוב ממשלתיות של יוון.

 

 

שר האוצר ורופקיס שר האוצר ורופקיס צילום: רויטרס

 

צעד זה הגיע על רקע ההנחיה של הבנק האירופי המרכזי לבנקים בגוש היורו להימנע מקניית אג"ח יווניות עד להודעה חדשה. מנגד, הממשלה היוונית לחצה על הבנקים במדינה למצוא דרכים לעקוף את הנחיית הבנק האירופי המרכזי.

 

 

 

בתוך כך,שר האוצר היווני יאניס ורופקיס הזהיר כי יציאה יוונית מגוש היורו עלולה להביא להתמוטטות הגוש כולו. "כל מי שמשתעשע במחשבה לחתוך חלקים מגוש היורו, ומקווה שהחלקים הנותרים בו ישרדו, משחק באש", אמר ורופאקיס בראיון לערוץ הטלוויזיה הספרדית לה סקסטה ששודר אתמול (א'). "יש אנשים שטוענים כי מדינות גוש היורו גידרו את עצמן מפני ההשפעה של יציאה יוונית, ושלבנק האירופי המרכזי יש כלים לבצע קטיעה של יוון, לסגור את הפצע ולהמשיך הלאה. אני מפקפק בכך, לא רק במקרה של יוון אלא גם במקרה של כל מדינה אחרת בגוש היורו", הוסיף ורופקיס.

 

"צרכים דחופים ולא צפויים"

 

היום הוצא ביוון צו שמורה לכל ממשלות המחוזות במדינה להעביר את כל רזרבות המזומן שבקופותיהן לבנק המרכזי היווני באתונה. לפי הצו, ההנחיה ניתנה בשל "צרכים דחופים ולא צפויים" של הבנק. מטרת הצעד היא ככל הנראה להיטיב את מצב רזרבות המזומן של הבנק המרכזי לקראת אפשרות של חדלות פירעון של יוון.

 

"הרשויות המקומיות מחויבות להפקיד את יתרות המזומנים שלהן ולהעביר את הפיקדונות לזמן קצוב לחשבונות שלהן בבנק המרכזי של יוון", נכתב בצו הנשיאותי שפורסם באתר של הממשלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x