שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספורט עולמי

NBA: תקרת השכר תעמוד על יותר מ-108 מיליון דולר

כך לפי ההערכות ששלחו הקבוצות לעונת 2017-18. כיום עומדת תקרת השכר על כ-65 מיליון דולר

שירות כלכליסט 10:4420.04.15

עסקת הטלוויזיה החדשה של ה-NBA תזרים כל כך הרבה כסף לתקרת השכר שתקרה בגובה 90 מיליון דולר לעונת 2016-17 כבר אינה נראית כל כך גבוהה יותר. לפי ההערכות ששלחו הקבוצות בליגת הכדורסל של צפון אמריקה, תקרת השכר תעמוד בעונת 2017-18 על 108 מיליון דולר וסף מס היוקרה יעמוד על 127 מיליון דולר.

 

תקרת השכר וסף מס היוקרה יעלו בעונה הבאה לסביבות 67.1 מיליון דולר ו-81.6 מיליון דולר, עלייה מ-63.065 מיליון דולר ו-76.829 מיליון דולר העונה. החל מעונת 2016-17, אז ייכנס לתוקף חוזה השידור החדש במיליארדי דולרים, התקרה תעלה ל-89 מיליון דולר ורף מס היוקרה יעמוד על 108 מיליון דולר, ואז יעלה ל-108 מיליון דולר לתקרה ו-127 מיליון דולר למס יוקרה בעונת 2017-18, כך לפי שני מקורבים לנושא שביקשו להישאר בעילום שם.

 

לאחר העליות הגדולות, ההערכה היא כי התקרה תרד בעונת 2018-19 ל-100 מיליון דולר ורף המס ל-121 מיליון דולר, ובשתי העונות שלאחר מכן ירשמו עליות קלות.

 

אולם, בשלוש העונות הקרובות תקרת השכר תעלה ל-89 מיליון דולר ואז ל-108 מיליון דולר, ומדובר בעליות משמעותיות עם השלכות מובנות מצד אחד ולא ידועות מצד שני.

 

סילבר. תקרת השכר וסף מס היוקרה יעלו בעונה הבאה לסביבות 67.1 מיליון דולר ו-81.6 מיליון דולר סילבר. תקרת השכר וסף מס היוקרה יעלו בעונה הבאה לסביבות 67.1 מיליון דולר ו-81.6 מיליון דולר צילום: איי אף פי

 

קבוצות שחשבו שיש להן מרחב מוגבל להוציא כספים במסגרת העליות השנתיות הרגילות של תקרת השכר, מוצאות את עצמן רחוקות מתקרת השכר הצפויה, כך שיוכלו למשוך שחקנים חופשיים. קבוצות כמו לוס אנג'לס לייקרס, ניו יורק ניקס, מיאמי היט, שיקגו בולס ואחרות יחפשו שחקנים חופשיים ויוכלו להציע להם סכומים גבוהים.

 

בואו ניקח לדוגמה את קליבלנד קאבלירס. לפי האופן שבו לברון ג'יימס בונה את החוזה שלו עם הקבוצה, הוא צפוי להפוך לשחקן שמרוויח 30 מיליון דולר בעונה, ואם הוא ימשיך למקסם את נתוני תקרת השכר, הוא יוכל להרוויח בשלב מסוים 40 מיליון דולר בעונה.

 

אולם, יש גם השלכות לא מכוונות שנוגעות לקומישינר ה-NBA אדם סילבר ולהסכם הקיבוצי. כיצד הזרימה חסרת התקדים הזו של כסף תשפיע על המאזן התחרותי? הליגה - לבקשת הבעלים - נלחמה ליישם מערכת שמבססת את המאזן התחרותי ומעניקה לכל קבוצה הזדמנות להתחרות על האליפות, כל עוד היא מנוהלת בצורה טובה.

 

לשם כך, ב-NBA הוסיפו בהסכם הקיבוצי מ-2011 חוזים קצרים יותר וקנס בצורת תשלומי מס יוקרה שנועד למנוע מקבוצות להוציא יותר מדי כסף על שחקנים על חשבון הקבוצות שלא יכולות להרשות זאת לעצמן. בליגה מאמינים שהם מתקדמים לעבר השגת המטרה הזו, אך בהתחשב בכך שההוצאות אמורות לטפס במהירות והתוצאה אינה צפויה, בליגה לא רגועים.

 

סילבר אמנם לא הביע באופן ישיר את החשש הזה, אך בתשובה לשאלה על רפורמה בהגרלות לדראפט ענה: "האיגוד קיבל בעבר את ההחלטה לא להחליק את העליות בחוזה השידור החדש, התגובה הייתה שאנחנו נכנסים לעולם שיהיה שונה באופן מהותי מכל מה שהתמודדנו איתו עד כה. תתקבל תוספת משמעותית לתקרת השכר בגלל העלייה בהכנסות בעונת 2016-17, השנה הראשונה של חוזה השידור החדש. לכן אנשים בכדורסל ציינו ובצדק, שכמובן שהגרלת הדראפט והדראפט עצמו הם רכיבים בבניית הקבוצות. יש גם את עניין הסוכנים החופשיים והעברות, ולכן קשה לבחון רק אספקט אחד באבסטרקטיות. כך שנראה לי שבעמדה הנוכחית שבה אנחנו נמצאים יש תחושה שצריך לבצע שינוי (להגרלת הדראפט), אך עד שלא נראה כיצד יתנהגו הקבוצות עם העלאה בתקרת השכר, עלינו להמתין ולבחון מבחינה היסטורית את המערכת כולה".

 

חשוב להדגיש כי סילבר לא התייחס באופן ישיר לנושא האיזון התחרותי, אלא הוא מעוניין לראות כיצד הכסף החדש ישנה את הליגה. ב-NBA רוצים להגן על ההתקדמות לעבר מאזן תחרותי, ולכן הדיונים על ההסכם הקיבוצי יהיו מקיפים ביותר. הן השחקנים והן הליגה יכולים לבטל את החוזה הנוכחי לאחר עונת 2016-17. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x