$
בורסת ת"א

נייר חדרה מוכרת את חלקה בחוגלה תמורת 648 מיליון שקל

גדי קוניא, מנכ"ל נייר חדרה, הכחיש בשיחה עם "כלכליסט" כי העסקה קשורה לעזיבת המנכ"ל מומו לירן לפני שבוע. הכסף ישמש לפרעון חוב

גיל קליאן 16:2926.01.15
נייר חדרה הודיעה היום כי הגיעה להסכם על מכירת חלקה בחברת חוגלה-קימברלי (49.9%) לבעלת השליטה בחברה, חברת קימברלי קלארק (50.1%), תמורת 650 מיליון שקל. העסקה צפויה להניב לנייר חדרה רווח (לפני מס) של כ-500 מיליון שקל.

 

עם העברת חלקה, יועבר לידי קימברלי קלארק גם חלקה של נייר חדרה בחברה המשותפת בתורכיה - KCTR (Kimberly Clark Turkey) – חברה בת המוחזקת 100% ע"י חוגלה-קימברלי. בנוסף, ייחתם בין החברות הסכמים נלווים לשכירות ומתן שירותים שתיתן נייר חדרה לקימברלי קלארק.

מה דעתך על מניית אינפיניה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

תמורת מניות נייר חדרה בחוגלה, תשלם קימברלי קלארק האמריקאית סכום של 648 מיליון שקל - תמורת הפעילות עצמה וכן תמורת חוזה אי תחרות לתקופה של 4 שנים. במקביל, עד מועד השלמת העסקה תחזיר חוגלה לנייר חדרה סכומים נוספים של 4 מיליון שקל.

 

תמורת אי התחרות הובטחה לנייר חדרה תמורה של 40 מיליון שקל, כאשר 14 מיליון שקל ישולמו במועד סגירת העסקה, 13 מיליון שקל שישולמו שנה לאחר התשלום הראשון, ו-13 מיליון שקל נוספים שנתיים ממועד השלמת העסקה. סכומי האי תחרות יהיו צמודים למדד בריבית של 2%, כאשר אם תתגלה בעיה רגולטורית בהסכם האי תחרות של החברה (למשל לאור הערות של רשות ההגבלים), ישולם סכום האי תחרות כתוספת למחיר תמורת המניות שיירכשו.

 

בהודעת החברה ציינה כי מי שהוביל את המו"מ מול קימברלי קלארק העולמית הוא יו"ר נייר חדרה, יוחנן לוקר.

 

יוחנן לוקר יוחנן לוקר צילום: אוראל כהן

 

המכירה של אחזקות נייר חדרה בחוגלה קימברלי מגיעה שבוע בלבד אחרי עזיבת מנכ"ל נייר חדרה, מומו לירן, על רקע חילוקי דעות עם בעל השליטה - לן בלווטניק והיו"ר לוקר. לירן ישב בכיסא מנכ"ל נייר חדרה 5 חודשים בלבד, ובתקופתו נחתכה מניית החברה ב-49%, ושוויה ירד מ-718 מיליון שקל לשווי של 355 מיליון שקל.

 

בשיחה עם "כלכליסט" הכחיש היום גדי קוניא, מנכ"ל נייר חדרה, כי יש קשר בין המכירה לבין עזיבתו של לירן. כשנשאל האם יש קשר בין הדברים, ענה: "ממש לא".

 

לדברי קוניא, "העסקה הזאת היא עסקת בזק. אנחנו מדברים בחודשים האחרונים עם קימברלי על דרכים לפתרון המצוקה שלנו בטורקיה. דיברנו על איך אנחנו יוצאים משם. לפני קצת יותר משבועיים נולד הרעיון שייקנו את כל חוגלה. כל ההתדיינות, והמספרים והניירות - לא יותר מלפני 8 ימים. אלה שני שותפים שמכירים מצוין את העסק, מכירים את המספרים, את ההנהלה, לא צריך דיו דיליג'נס, הכל מונח על שולחנות העבודה שלנו ושלהם וזה איפשר עסקה מאוד מהירה".

 

האם תמורת העסקה תהיה כולה במזומן?

"זה מזומן שייכנס לחברה ביום ההשלמה. מחכים לאישור הממונה על ההגבלים בארץ, והממונה על ההגבלים בטורקיה, וברגע שיתקבלו שני האישורים יועבר מזומן לחברה".

 

מה תעשו עם הכסף?

"אנחנו סיימנו את 2014 עם חוב נטו של מיליארד שקל, זה חוב גדול מדי שצריך לשרת אותו. שמנו לעצמנו למטרה לרדת מהר החוב הזה. נקים ועדה מסודרת שתחליט האם חלק מהאג"ח נכון לפרוע בפרעון מוקדם, ואם לא נחכה ונפרע את החוב במועד שלו. בשנת 2015 יש לנו פרעון של 250 מיליון שקל, נמצא מה לעשות עם זה. זה לא שצריך לחשוב יותר מדי".

 

אילו מנועי צמיחה נשארו היום בנייר חדרה?

"בגדול - אנחנו מסתכלים על כל יתר הפעילויות כמנועי צמיחה. חברת הבת אמניר למשל, עוסקת גם במיחזור נייר אבל גם באיסוף ומיחזור פלסטיק. נושאי הקיימות והמיחזור הופכים להיות נדבך עיקרי באסטרטגיה. הנייר הממוחזר, הנייר החום - זאת פעילות שגדלה. העסקה הזו בהרבה מובנים מחזירה את המיקוד ואת העיקר של הנהלת החברה לשרשרת הערך, לעיסקי הליבה, לעיסקי הנייר. זה מפנה הרבה תשומת לב ניהולית שהופנתה לדברים שהם לא העיקר".

 

יובל דגים יובל דגים

 

חוגלה קימברלי היא ענקית מוצרי צריכה מקומית. החברה נמנית על 10 ספקי מוצרי הצריכה הגדולים בישראל, ונתח השוק שלה מכלל המוצרים שנמכרים בסופרים עמד על 2.4% נכון לדצמבר (על פי נתוני סטור נקסט). המותגים הבולטים של החברה הם חיתולי האגיס ונייר הטואלט לילי. חוגלה קימברלי מעסיקה כ-1,000 עובדים ב-3 מפעלים - עפולה, נהריה וחדרה.

 

יובל דגים, מנכ"ל חוגלה קימברלי, אמר היום כי מבחינת החברה הישראלית לא צפויים צמצומים או שינויי בפעילות. לדבריו, "כל השדרה הניהולית, כל המתודות, הדיווחים, כולם לפי המתודות של קימברלי קלארק כבר היום. לכן, אין שום שינוי מבחינתנו. לא צפוי שינוי במבנה הארגוני או צמצומים. כל מה שעשינו עד היום היה בשיתוף עם קימברלי קלארק. אולי לקימברלי קלארק יהיה קל יותר לנצל את כושר הייצור של ישראל גם עבור מדינות אחרות".

 

עו״ד אסתר קורן, שותפה בכירה במשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות׳ ייצגה את נייר חדרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x