שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

הנתונים מאשרים: יוון נחלצה מהמיתון - הכלכלה צמחה ב-1.9% ברבעון השלישי

הסיבות העיקריות לצמיחה הראשונה מאז 2008, הן עונת תיירות קיץ טובה מאוד וכן עלייה במכירות הקמעונאיות. התחזיות מדברות על צמיחה של 2.9% בשנת 2015

שירות כלכליסט 15:2228.11.14

כלכלתה של יוון צמחה בשיעור גבוה מעט מהצפוי ברבעון השלישי. כך על פי הודעת שירותי סטטיסטיקה של המדינה היום .(ו'). נתונים אלו מאשרים כי כלכלת יוון חזרה לצמוח אחרי מיתון בן שש שנים.

 

על פי נתונים מעודכנים של רשות הסטטיסטיקה ההלנית, ELSTAT, ברבעון שנמשך מיולי לספטמבר רשם התמ"ג צמיחה של 1.9% לעומת אותו הרבעון אשתקד. זאת לעומת הערכות מוקדמות של הרשות לצמיחה של 1.7%. על פי הרשות, בהתאמה עונתית, הכלכלה צמחה ב-0.9% לעומת הרבעון השני, בדומה להערכות הראשוניות.

 

עד השנה הייתה כלכלת יוון לכודה במיתון עמוק שהחריף בשל צעדי הצנע שנועדו להבריא את ההוצאות הציבוריות במדינה בתמורה לשתי חבילות סיוע בין-לאומיות בהיקף כולל של 240 מיליארד יורו (300 מיליארד דולר).

 

האי נקסוס, יוון האי נקסוס, יוון צילום: שאטרסטוק

 

שש שנות מיתון כווצו את כלכלת יוון בכ-30% מאז 2008 והותירו כמעט רבע מכוח העבודה במדינה מובטל. אולם, עונת שיא בתיירות הביאה למעלה מ-21 מיליון מבקרים ליוון השנה, שסייעו להתאוששותה של המדינה. כך על פי אתר מרקט ווטץ'. נתוני מכירות קמעונאיות מספטמבר שפורסמו גם כן היום, מראים שיפור מתון בסנטימנט בקרב הצרכנים.

 

על פי הנתונים, המכירות הקמעונאיות, במחירים קבועים, עלו ב-2.2% לעומת אותה התקופה אשתקד. קונים הוציאו יותר כסף בסופרים ובחנויות הספרים והציוד המשרדי לקראת החזרה ללימודים. אולם לעומת החודש הקודם, המכירות הקמעונאיות רשמו ירידה של 9%, וזאת בשל סיומה של תקופת המצבעים של אוגוסט.

 

התחזיות אופטימיות

 

מבחינה טכנית, יוון יצאה מהמיתון כבר ברבעון השני עם צמיחה של -.4% לעומת אותה התקופה אשתקד, כך על פי נתונים מעודכנים שך של ELSTAT. בהתאמה עונתית, ועל פי שיטת החשבונאות העדכנית שנכנסה לתוקפה באירופה, כלכלת יוון אף צמחה ב-0.8% ברבעון הראשון של השנה, לעומת הרבעון האחרון בשנה שעברה.

 

יוון ונושיה - הנציבות האירופית, הבנק המרכזי של אירופה וקרן המטבע העולמית - מצפים לצמיחה של 0.6% בכלכלת יוון ואז לצמיחה של 2.9% בשנת 2015.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x