כלכלה ומדיניות

בריטניה מפריטה את הרכבת המהירה לפריז

מכירת אחזקותיה של ממשלת בריטניה ברכבת צפויה להזרים לה כ-300 מיליון ליש"ט. יורוסטאר היא בבעלות בריטניה, צרפת ובלגיה

שירות כלכליסט 11:3413.10.14

בריטניה מתכוונת להפריט את הרכבת המהירה מלונדון לפריז - היורוסטאר. מכירת האחזקות של המדינה ברכבת צפויה להזרים לממשלה הבריטית כ-300 מיליון ליש"ט. כך מדווח עיתון ה"גרדיאן".

 

רכבת היורוסטאר נמצאת בבעלותן של שלוש מדינות – בריטניה מחזיקה ב-40%, החברה SNCF של ממשלת צרפת ב-55% וחברת הרכבות הממשלתית של בלגיה, SNCB, מחזיקה ב-5%.

 

שר האוצר הבריטי, ג'ורג' אוסבורן, אמר כי המכירה תסייע "לעריכת רפורמה בכלכלה הבריטית ולהתמודדות עם החובות שלנו. היכולת שלנו להבטיח שנוכל לספק את התשתיות הטובות ביותר עבור בריטניה ואת הערך הטוב ביותר למשלמי המסים היא חלק מהותי מהתוכנית הכלכלית ארוכת-הטווח של בריטניה. ההכנסות מהמכירה יתרמו תרומה משמעותית למאמץ לצמצום החוב הציבורי שלנו".

 

היורוסטאר. מכירת אחזקותיה של ממשלת בריטניה תכניס לה 300 מיליון ליש"ט היורוסטאר. מכירת אחזקותיה של ממשלת בריטניה תכניס לה 300 מיליון ליש"ט צילום: שאטרסטוק

 

בתגובה להודעה על ההפרטה, פנתה מפלגת הלייבור שבאופוזיציה למבקר המדינה בבריטניה בבקשה לחקור את המכירה. שרת התחבורה של ממשלת הצללים, מרי קרי אמרה: "יורוסטאר הוא נכס אסטרטגי לאומי היכול לצמוח ולהגדיל את רווחי משלם המסים הבריטי. לאחר הכישלון הצורב של מכירת שירות הדואר המלכותי, שגרמה להפסדים של מיליארד ליש"ט למשלם המסים, אנשים יחששו שמהלך זה עומד להיות מכירת חיסול חפוזה נוספת בשווי נמוך יתר על המידה". מנהיג מפלגת הלייבור, אד מילבנד, התווה תוכנית להלאמה מחודשת חלקית של הקו במסגרת רפורמה מקיפה של ענף התחבורה, זאת כחלק ממצעו הפוליטי.

 

התנגדות צפויה גם מצד איגודי העובדים. ה- RMT, המייצג את עובדי הרכבות, הספנות והתחבורה, שקורא לעצור את מכירת הרכבת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x