$
אירועי ספורט

הלהיט של המונדיאל: ספריי לבן

האם סימון המקום שהחומה אמורה לעמוד בו מסייעת לכיבוש שערים? אין לכך עדויות עדיין

שירות כלכליסט 17:4516.06.14

הפסים הלבנים שמרססים השופטים במגרשים של משחקי המונדיאל, הותירו כבר חותם לא מחיק על המשחק, אם כי פחות על הדשא. השופט היפני יואיצ'י נישימורה היה הראשון ששלף את מיכל התרסיס שלו מהחגורה וריסס את הקו הראשון בהיסטוריה של המונדיאל.

 

 

 

כדור "מסומן". להיט כדור "מסומן". להיט צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

זב קרה זמן קצר לפני סיום המחצית הראשונה של משחק הפתיחה במונדיאל, לאחר ששרק לבעיטה חופשית של ברזיל נגד קרואטיה במרחק של מעט פחות מ-25 מטרים מהשער. הקו ששורטט כ-10 מטרים מהכדור, נועד לעצור את המגנים מהתקרבות או התקדמות בעת בעיטה של כדור חופשי, זאת מתוך תקווה להעלות את מספר השערים שמבקיעים ישירות מבעיטות חופשיות.

 

בעשר השנים האחרונות, בטורנירים הגדולים הובקע מספר נמוך של שערים כתוצאה מבעיטה חופשית ישירה, אך ההופעה של מיכלי הספרי הקטנים האלה עשויה לשנות זאת.

 

יש רק מראות ספורים המשמחים יותר בכדורגל מאשר בעיטה חופשית חזקה הנבעטת ישירות לפינה העליונה של השער. על מנת לבצע זאת, השחקנים כמעט תמיד חייבים לסובב את הכדור מעל חומה של מגינים, אך לא גבוה מדי כדי שהכדור יוכל לרדת בחזרה ולהיכנס לשער. אולם אם החומה עומדת קרוב מדי, קשה יותר לעשות זאת.

 

עם זאת, עד כה הראיות מצביעות על כך שטקטיקת הפס הלבן זוכה רק להצלחה חלקית. המגינים נעמדים בצייתנות מאחורי הקו המרוסס, אך כשהבועט מתחיל בריצה לעבר הכדור, הם מתחילים להתקדם, ואז כשהכדור נבעט הם כבר מעבר לפס.

 

"הספרי הנעלם", סוג של קצף שנעלם בתוך דקות, הוא תופעה חדשנית עבור הצופים האירופיים, אך נמצא בשימוש במשחקי הליגה הברזילאית כבר שמונה שנים.

 

העיתונאי הארגנטינאי פאבלו סילבה, טוען כי המציא את הספרי לאחר שהרעיון עלה במוחו כשנסע הביתה זועם לאחר שחזה בשחקני ההגנה של קבוצה יריבה שועטים קדימה וחוסמים את הבעיטה החופשית הקריטית שלו בטורניר חובבנים. "בדקה ה-88 היינו בפיגור של 1-0 ושפטו לזכותנו בעיטה חופשית בכניסה לרחבה. כשבעטתי, החומה של שחקני הקבוצה היריבה הייתה רחוקה 3 מטרים ממני. השופט לא עשה דבר. הפסדנו את המשחק ובנסיעה הביתה לאחר מכן כולי זועם ומריר חשבתי שחייבים להמציא משהו שימנע את התופעה הזו", הסביר.

 

שם המותג של התרסיס הוא 9:15 Fairplay. המספר מייצג את המרחק במטרים. במונדיאל 2010 הובקעו חמישה שערים בלבד מבעיטות חופשיות ישירות, זאת מתוך 145 שערים בטורניר כולו. ב-2006 הבעיטות החופשיות יצרו תשעה שערים.

 

בליגות שבהן כבר משתמשים בתרסיס – ברזיל, ארגנטינה וכן ב-MLS בארצות הברית – אין עדיין ראייה חד משמעית שאימוץ הטקטיקה הסתכמה ביותר שערים מבעיטות חופשיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x