$
פנאי

קרקס האימה

כוכב "המגן" יצטרף אל ג'סיקה לאנג וקתי בייטס בעונה החדשה של "אימה אמריקאית". הסדרה, שמציגה בכל עונה סיפור חדש, תעסוק הפעם בקרקס נודד

טל ייני ונמרוד צוק 08:4810.04.14

העונה השלישית של הסדרה "אימה אמריקאית", שעקבה אחר חבורה של מכשפות בנות־זמננו שמצאו מחסה באחוזה בניו אורלינס, רק ירדה השבוע מהמסך של yes - וברשת FX מכינים את הקרקע לעונה הרביעית, שתעלה לשידור בארצות הברית באוקטובר. "יקראו לעונה 'פריק שואו', ורובה מתרחשת בפלורידה ב־1950", סיפר ל"כלכליסט" ריאן מרפי, אחד מיוצרי הסדרה, במסיבת עיתונאים בלוס אנג'לס.

 

במרכז העונה יעמוד קרקס נודד שנאבק על הישרדותו. כמעט כל משתתפות הקאסט של העונה השלישית ימשיכו לעונה הבאה בתפקידים חדשים, ואליהן יצטרף מייקל צ'יקליס, כוכב סדרת המשטרה "המגן". "אני מת מפחד, אבל אני רוצה לעשות את זה. אני רואה את זה כאתגר", אמר השחקן, שחוזר לרשת לראשונה מאז הסתיימה "המגן".

 

זוועות בשגרה

 

כל אחת מהעונות בדרמת הפנטזיה־אימה של מרפי ובראד פלצ'ק, שאחראים גם ל"Glee" ו"ניפ/טאק", מציגה סיפור נפרד. העונה הראשונה, ששודרה ב־2011, עסקה במשפחה שעוברת לגור באחוזה רדופת רוחות, כשהנושא המרכזי היה חוסר נאמנות. העונה השנייה (Asylum) עקבה אחר הצוות והחוסים בבית חולים לאסירים חולי נפש שפעל ב־1964 במסצ'וסטס. העונה השלישית החלה כשזואי (טאיסה פרמיגה), תלמידת תיכון, מגלה שהיא צאצאית למכשפות מסיילם, עוברת לגור בפנימייה בבית עתיק בניו אורלינס שמשמשת כמקום מסתור לבנות המסדר, ומתחילה לפתח את כוחות הכישוף שלה. העלילה מסתבכת בהמשך וכוללת אשת אצולה גזענית ומטילת אימה, כוהנת וודו שחורה רצחנית, סקסופוניסט חובב גרזנים והרבה איברים כרותים ורציחות.

 

ג'סיקה לאנג וקתי בייטס ב"אימה אמריקאית" ג'סיקה לאנג וקתי בייטס ב"אימה אמריקאית"

 

באחת הסצנות הטיפוסיות בעונה, לדוגמה, מחליטה קורדליה (שרה פולסון), מנהלת המעון ובתה של המכשפה הראשית במסדר (ג'סיקה לאנג, שהשתתפה בכל העונות בתפקידים שונים), לעקור לעצמה את העיניים בניסיון להחזיר לעצמה כוח־על שמאפשר לה לחשוף אירועים שאנשים סביבה מנסים להסתיר. "כשצילמנו את הסצנה השתמשנו במעין כלי גינון וצילמנו אותה מזווית שגרמה לזה להראות כאילו הוא נכנס לתוך העין, אף שעצרתי אותו כמה מילימטרים לפני", מספרת פולסון. "העדשות שהרכבתי כחלק מהאיפור בפרקים שבהם הייתי עיוורת מנעו ממני לראות. כל החושים האחרים שלי התחדדו, כמעט יכולתי לשמוע את המחשבות של השחקניות האחרות, אבל היה קשה לנוע ככה".

 

בווריאציה אחרת על תמת כריתת האיברים, נוקמת כוהנת הוודו מארי לאבו (אנג'לה באסט) באויבתה הוותיקה, מאדאם דלפין לאלארי (קתי בייטס המצוינת), על ידי הפרדת ראשה מגופה ושיגורו בקופסת קרטון לבית המכשפות, בסגנון הסוף המוכר של הסרט "שבעה חטאים". רק שבסדרה מאדאם לאלארי היא בת־אלמוות, והראש שלה ממשיך להפיק הערות גזעניות.

 

מייקל צ'יקליס. "אני מת מפחד, אבל זה אתגר" מייקל צ'יקליס. "אני מת מפחד, אבל זה אתגר" צילום: אי פי איי

 

הדמות של בייטס, אף שהיא מוצגת כאדם מורכב שיש לו גם צדדים חיוביים, מגלמת בצורה הקיצונית ביותר את יחסם של הגזענים הלבנים לשחורים בדרום ארה"ב של המאה ה־19 - היא מחזיקה בעליית הגג בית זוועות שבו היא מענה באכזריות מפלצתית את עבדיה ושפחותיה. "פגשתי לא מזמן את הנשיא אובמה, וכל מה שיכולתי לחשוב עליו זה רק - אלוהים, אני מקווה שהוא לא ראה את הסדרה", אומרת בייטס.

 

עליונות נשית

 

הסדרה, קשה לפספס, בחרה להתמקד בדמויות נשיות, בקשרים ביניהן ובנקודת מבטן על העולם. "העונה עסקה בהעצמה נשית, ואף שהשחקנים הגברים עשו עבודה מדהימה, היה קשה לגרום להם להתבלט בהקשר הזה", אומר מרפי. "אני חושב שהצלחנו להביא את החבורה הטובה ביותר של נשים שהופיעה בטלוויזיה".

 

פרטים רבים על העונה הרביעית עדיין לא ידועים, כאשר יוצרי הסדרה מטפטפים אותם בקצב אטי מינואר. הטון הקומי של הסדרה יישמר, כשגם הפעם לאנג תשחק בתפקיד מרכזי - מנהלת הקרקס, מהגרת גרמנייה שמזכירה את מרלן דיטריך. העלילה תיכרך באירועים אמיתיים שהתרחשו ב־1950, לצד קו עלילה נוסף שיתרחש בתקופה אחרת.

 

צ'יקליס ישחק את בעלה לשעבר של הדמות שתגלם בייטס ואת אביו של הדמות שיגלם אוון פיטרס. ומה יהיה בעונה החמישית?

"אולי נצלם משהו על ערפדים בחלל", מתבדחת פולסון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x