בורסת ת"א

חיזור גורלי: כולם רוצים את אדוארדו אלשטיין

לאחר שראו שאישורו של השב"כ לבעלות של בן־משה בקונצרן מתעכב, מחזיקי האג"ח מיהרו לחפש לו מחליף והגיעו לנוחי דנקנר. בלי האישור ההסדר עלול לקרוס אלא אם אלשטיין ימצא - ומהר - שותף חדש

גולן חזני 08:0530.03.14

עתיד ההסדר באי.די.בי עדיין לוט בערפל, אבל יש מי שמנסה לאחד את הקצוות: כמה אנשי עסקים ומחזיקי אג"ח חותרים להביא לחבירתם של הבעלים הקודמים נוחי דנקנר ומשפחת נקש לאחד הבעלים החדשים, אדוארדו אלשטיין, כך נודע ל"כלכליסט". "הדבר הנכון ביותר עכשיו יהיה לחבר בין השניים, למקרה שמתן האישור לשותפו של אלשטיין, מוטי בן־משה, יארך זמן", אמרו אותם גורמים. במקביל ישנם גורמים עסקיים נוספים שמעוניינים להיכנס לנעליו של בן־משה בהסדר ולהצטרף לאלשטיין במקומו. 

הרוכשים החדשים נתקלו במשוכה ביום רביעי כאשר נציג הפרקליטות ומשרד התקשורת הודיע כי בדיקת הרקע של בן־משה תארך עוד כמה חודשים. במקרים של העברת שליטה בגוף בעל חשיבות ביטחונית, משרד התקשורת פועל כדי לעמוד על טיבו של רוכש השליטה. למרות היותו אזרח ישראלי, בן־משה אינו מוכר בארץ וסביב פעילותו צצו שאלות רבות, בעיקר נוכח המבנה הסבוך של החברות שבבעלותו.

 

"להחלטה חפוזה עלולות להיות השלכות ביטחוניות"

הנאמנים מטעם בית המשפט, חגי אולמן ואיל גבאי, לא ממהרים לפתוח את ההסדר. ל"כלכליסט" נודע כי בשיחות שקיימו עם מחזיקי האג"ח אמרו השניים כי למרות הודעתו של בית המשפט כי הוא מעריך שאישור השליטה של בן־משה בסלקום יארך חודשים, התשובה של השב"כ עשויה להגיע עוד לפני חג הפסח. למחזיקים נאמר כי על פי האינדיקציות שקיבלו הנאמנים, בתוך שבועיים יתקבל האישור המדובר.

 

"להחלטה חפוזה עלולות להיות השלכות ביטחוניות קשות", אמר גורם במשרד התקשורת, וציין כי במקרה של פטריק דרהי למשל, שמנהל עסקי תקשורת ענפים בחו"ל, האישור התקבל בקלות רבה ולפיכך נראה שבמקרה של בן־משה נבדק עניין מהותי. הבדיקה של השב"כ מתמקדת באפשרות כי בן־משה קשור לגורמים זרים שעומדים מאחוריו בעסקה. אם ימנע השב"כ את האישור מבן־משה, ההסדר עלול לקרוס אלא אם אלשטיין ימצא שותף חדש אשר יקבל את האישור הנדרש בקלות.

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: יריב כץ

 

במוקד: רישום מניות אי.די.בי פתוח למסחר

אולמן וגבאי מבקשים לדחות את פרסום דו"חות אי.די.בי בשבועיים בתקווה שעד אז יגיע האישור. הבורסה לני"ע הביעה התנגדותה לכך אבל עדיין בוחנת את הבקשה. הדו"חות אמורים להתפרסם מחר ולאפשר את רישום מניות אי.די.בי פתוח למסחר, אולם בהיעדר הסדר מושלם, המניות לא יירשמו למסחר.

 

בשיחות עם מחזיקי האג"ח סוכם כי זה איננו הנושא החשוב ביותר על הפרק, וכי ניתן להמתין עם הרישום עד לרבעון הבא.

 

בפגישה עם מחזיקי האג"ח ציינו גבאי ואולמן באשר למכירת כלל ביטוח לקבוצת הרוכשים הסינית, אשר נמצאים עמה במגעים, כי "אלשטיין ובן־משה לא מעוניינים שהעסקה הזו תצא לפועל". לטענת הנאמנים, בעלי השליטה החדשים סבורים כי ניתן יהיה למכור את החברה עבור מחיר גבוה יותר בעתיד.

 

חתימה על העסקה תביא לרווח הון עצום של 530 מיליון שקל לאי.די.בי פתוח. במקרה שעסקת כלל ביטוח לא תתבצע ההזרמה המתבקשת בפעימה השנייה מאלשטיין ומבן־משה תהיה 650 מיליון שקל, לעומת 150 מיליון שקל שיזרימו אם תיחתם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x