$
כושר

פסגת השאיפות

הם נאחזים בכל זיז סלע, נועצים נעליים ממוסמרות בקרח ומתגרים בחוקי הפיזיקה. בעוד כשבועיים הם יגיעו לפורטלנד, אורגון, לשבוע של טיפוסים מאתגרים במיוחד

רועי קורן 09:0127.10.13
יש לי ידיד שקם מדי בוקר עם הנץ החמה, ולפעמים עוד לפני הנץ, ויוצא ל־20 ק"מ של ריצה. האמת, מעולם לא הבנתי את הטעם וההיגיון שבעינויים גופניים מרצון. על כן פניתי אליו ושאלתי בצורה ישירה: "תגיד, אתה באמת נהנה מזה?". אותו ידיד (או מה שנשאר ממנו) השיב מיד: "מה פתאום, הריצה זה עונש אחד גדול". "רגע, רגע", המשכתי להקשות, "אז בשביל מה, בעצם, אתה עושה את זה, אם אין בזה שום הנאה?". "בשביל הרגע שאחרי", השיב לי המטורף, ובעיניו ניצוץ מדאיג. "אתה לא מבין כלום", הוסיף והטיף, "בשביל מה סובלים כל הדרך לפסגה, אם לא בשביל לעמוד למעלה? בשביל הרגע שכולו כיבוש היעד".

 

שתי מסקנות צפות ועולות מכל הסיפור הזה: א. אני כנראה באמת לא מבין כלום. ב. כנראה שיש מספיק אנשים כאלה, כי במיוחד בשבילם יתקיים ב־11 בנובמבר בפורטלנד שבאורגון, ארה"ב, הפסטיבל Portland Alpine, שכל כולו כיבוש פסגות מכל הסוגים, הגדלים והצבעים. פורטלנד שוכנת בלב אחד האזורים הפראיים והיפים בעולם - צפון־מערב ארה"ב ודרום־מערב קנדה - ובניגוד למקובל באירופה, בארה"ב אין נוהגים לשתול בית קפה וחנות סובנירים בפסגתו של כל הר, או למתוח קווי רכבל בזה אחר זה. האמריקאים אוהבים את הווילדרנס שלהם כמו שהוא. פראי וראשוני. רוצים להגיע לפסגה? הואילו לשנס מותניים, להזיז עכוז ולטפס. והם מטפסים. המון.

 

טיפוס על קירות קרח. בשביל מה סובלים כל הדרך לפסגה? טיפוס על קירות קרח. בשביל מה סובלים כל הדרך לפסגה? צילום: פליקר (PaddyMurphy)

 

שבוע הטיפוס בפורטלנד יימשך עד 16 בנובמבר ויכלול אינסוף מסעות טיפוס הרים וצוקים ברחבי האזור, ואף טיפוס על קירות קרח באמצעות גרזנים ייעודיים ונעליים ממוסמרות, באחד הקרחונים הנשפכים מה־Columbia Ice Field הענק שבקנדה השכנה. כמו כן ייערכו סדנאות הדרכה בהנחיית הטובים והטובות שבין אנשי העכביש בעולם. אלה הנאחזים בסלעים בשיניים ובציפורניים ובזים לחבלים. למחבבים את האולמות הסגורים יתקיימו, מן הסתם, גם תחרויות בטיפוס על קירות Indoor, גם אלה בהדרכת טובי המטפסים בעולם. מיותר לציין שהפסטיבל הנ"ל מושך אליו את מיטב הספונסרים ואת מיטב מותגי־העל בכל מה שנוגע לציוד ולאופנת Outdoor בכלל וטיפוס הרים בפרט - מגרביים ונעליים ועד שקי שינה ללינה במינוס 4,000 מעלות.

 

התעשייה סביב תרבות הפנאי הזו תופחת משנה לשנה כמו חילבה שיצאה משליטה. באותו עניין ממש, וכמעט באותם תאריכים, ייתקיים בגרץ, אוסטריה, מ־12 בנובמבר ועד 16 בו, פסטיבל סרטים שכל כולו סרטי טיפוס הרים משובחים מרחבי העולם. אז הבה נסכם: למאותגרים שבינינו - שבוע בפורטלנד על צוקים וקרח, לשרוטים פחות - קירות טיפוס באולמות, ולאנשים כמוני... סרטים זה ממש מספיק.

 

טיפוס על קירות קרח. בשביל מה סובלים כל הדרך לפסגה? בשביל כיבוש היעד
בטל שלח
    לכל התגובות
    x