$
כלכלה ומדיניות

בעקבות פרשת המדליף: אובמה ביטל הפגישה עם פוטין

משבר עמוק ביחסי וושינגטון-מוסקבה: שבוע אחרי שרוסיה העניקה מקלט זמני לאדוארד סנודן, החליט אובמה לבטל את פגישתו עם עמיתו הרוסי בחודש הבא במוסקבה

ynet 19:5807.08.13
משבר עמוק ביחסי וושינגטון-מוסקבה: נשיא ארצות הברית ברק אובמה ביטל את פגישתו המתוכננת בחודש הבא במוסקבה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. ההחלטה על ביטול הנסיעה לרוסיה באה כתגמול על המקלט המדיני הזמני שהעניק פוטין למדליף האמריקני הצעיר אדוארד סנודן, שחשף את תוכנית הריגול של סוכנות הביון האמריקנית NSA והביך את הממשל בוושינגטון ואת בעלות בריתו בעולם.

 

הבית הלבן מסר היום (יום ד') כי אובמה עדיין מתכנן להשתתף בפסגת 20 המדינות המתועשות (G20) שתיערך בעיר הרוסית סנט פטרבורג, אולם הוסיף שאין לו כוונה לפגוש בה את פוטין לשיחה פנים מול פנים. עוד נמסר כי אובמה הוסיף את שבדיה ללוח הנסיעות שלו בתחילת ספטמבר.

 

בכיר במשרד החוץ של רוסיה מסר כי החלטתו של אובמה לבטל את הפגישה עם פוטין "מאכזבת". הוא הוסיף כי ההזמנה להיפגש עם הנשיא הרוסי נותרה בעינה.

 

הענקת המקלט לסנודן היא הקש האחרון ששבר את גב האמריקנים בשל נטיית הרוסים לפעול בשיטות של המלחמה הקרה, אז ניהלו שתי המעצמות עימות מתמשך על פני העולם כולו עד קריסת ברית המועצות בשנות התשעים. ביטול הביקור במוסקבה גם משקף את התסכול ההולך וגובר שחשים בממשל אובמה מרוסיה בסוגיות אחרות, בהן הסיוע של ממשל פוטין לנשיא סוריה בשאר אסד, הפגיעה החריפה בזכויות אדם ברוסיה והתנגדות מוסקבה להצבת מערכות אמריקניות להגנה מטילים באירופה.

 

אובמה ופוטין אובמה ופוטין צילום: MCT

 

"פוטין פועל כמו בריון בחצר בית ספר"

 

הבית הלבן מסר בהודעתו כי הוא מעריך את "ההישגים שהושגו" בין רוסיה לבין ארה"ב, אך ציין את "חוסר ההתקדמות" בסוגיות אחרות "כמו תוכנית ההגנה מטילים ופיקוח על נשק, יחסי מסחר וכלכלה, סוגיות ביטחוניות גלובליות, זכויות אדם וחברה אזרחית".

 

"ההחלטה המאכזבת של רוסיה להעניק מקלט זמני לאדוארד סנודן הייתה גם גורם ששקלנו בהערכת מצב היחסים הבילטרליים הנוכחי", מסר הבית הלבן.

 

הסנאטור היהודי הדמוקרטי צ'רלס שומר שיבח את החלטת אובמה לבטל את הפגישה האישית עם פוטין. "הנשיא קיבל בבירור את ההחלטה הנכונה. הנשיא פוטין פועל כמו בריון בחצר בית ספר ולא מגיע לו את הכבוד שפסגה בילטרלית הייתה מעניק לו", מסר שומר.

 

מוקדם יותר הלילה הופיע אובמה בתוכנית הבידור של ג'יי לנו ואמר שהוא מתכוון להשתתף בפסגת ה-G20 משום שזו פסגה כלכלית חשובה וארה"ב היא המעצמה הכלכלית הגדולה בעולם ואינה יכולה להתעלם ממנה. אובמה לא נשאל במהלך הראיון אם בכוונתו להיפגש עם פוטין, אבל הוא אמר שהרוסים מתנהלים לעתים במתכונת של מלחמה קרה ושהוא עצמו העיר על כך לפוטין בשיחות קודמות שניהלו ביניהם שני המנהיגים.

 

אדוארד סנודן אדוארד סנודן צילום: רויטרס

 

אובמה אמר שאמנם לא קיים הסכם הסגרה בין ארה"ב לבין רוסיה, אולם שתיהן מקיימות שיתוף פעולה בתחומים מגווונים וארה"ב אף הסתייעה ברוסיה בפרשת המחבלים במרתון בוסטון שמוצאם מצ'צ'ניה. ארה"ב גם נעזרה ברוסיה מבחינה לוגיסטית בכל הקשור למעבר חיילים ואספקה לאפגניסטן. יחד עם זאת, הנשיא האמריקני קבל על כך שרוסיה הייתה צריכה להסגיר את סנודן משום שלא מדובר בחושף שחיתות, אלא באדם שעבר על החוק וחשף סודות מדינה.

 

וושינגטון העבירה היום למוסקבה את החלטת אובמה לבטל את פגישתו המתוכננת עם פוטין, אולם בממשל האמריקני עדיין מקווים שרוסיה תחזור בה מהענקת המקלט לסנודן ותשתף פעולה עם האמריקנים בנושאים בינלאומיים אחרים כמו איראן וסוריה. שני הנושאים אלה יעמדו במוקד המפגש שייערך ביום שישי הקרוב בין שרי החוץ וההגנה של שתי המדינות.

 

האמריקנים לחצו, הרוסים התעלמו

 

סנודן הסתתר בתחילה בהונג קונג במשך כמה שבועות, מאז שחשף בפני עיתונים בבריטניה ובארה"ב כי הממשל האמריקני מפעיל זה כמה שנים תוכניות חשאיות שבמסגרתן הוא מצותת לעשרות אלפי אזרחים דרך הטלפון או דרך שירותי אינטרנט שונים כמו ג'ימייל, פייסבוק, סקייפ ועוד רבים אחרים.

 

הפרשה גרמה נזק תדמיתי גדול לממשלו של אובמה, שנאלץ להתגונן ולהסביר שהציתותים נעשו למטרות ביטחון בלבד ולא חרגו מכך, וכי בדרך זו נמנעו עשרות פיגועים. למרות זאת, הביקורת על הממשל הלכה וגדלה - וכך כנראה גם הנזק למערכת המודיעין של ארה"ב.

 

נחיתתו של סנודן במוסקבה לפני יותר מחודש באה שעות אחרי שארה"ב הגישה בקשת הסגרה רשמית לרשויות בהונג קונג, והזהירה אותן מפני עיכוב ההליך. במהלך תקופת שהותו של סנודן בנמל התעופה במוסקבה ביטלה ארה"ב את דרכונו והפעילה לחץ על רוסיה להסגירו וגם לחץ על מדינות אחרות בעולם שלא לאפשר לו מקלט מדיני. אולם, רוסיה התעלמה מהלחץ האמריקני והעניקה מקלט זמני למשך שנה ומסמכי פליט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x