$
פנאי

נכדתו של יואל משה סלומון הורישה מניות טבע בשווי 41 מיליון שקל לספריה הלאומית

נעמי סלומון שנפטרה לפני כשנתיים בגיל 97, הורתה להקים קרן לרכישת כתבי יד במדעי היהדות, אשר תיקרא על שם הוריה. מנכ"ל הספריה: "מדובר באחת התרומות הפרטיות הגדולות והמשמעותיות ביותר שניתנו אי פעם לספרייה הלאומית"

מאיה נחום שחל 14:1906.08.13

300 אלף מניות של חברת התרופות טבע, שערכן נאמד בכ-41 מיליון שקל, הועברו לספריה הלאומית שבירושלים. מדובר בחלק מעיזבונה של נעמי סלומון, בתם של חיים וחנה סלומון ונכדתו של יואל משה סלומון (ממייסדי פ"ת). סלומון הורתה בצוואתה להקים באמצעות התרומה קרן לרכישת כתבי יד במדעי היהדות, אשר תיקרא על שם הוריה. זכרם יונצח בקריאת אוסף היהדות בספריה הלאומית על שמם.

הספריה הלאומית הספריה הלאומית צילום: אסף פינצ'וק

 

נעמי סלומון ז"ל נעמי סלומון ז"ל

אביה של סלומון היה פעיל ציבור וציוני נלהב שמשפחתו הגיעה לארץ כבר בראשית המאה ה- 19. הוא היה מראשי תעשיית התרופות בארץ ישראל, וחברת התרופות הסיטונאית שהקים עם בני משפחה הפכה לימים לקונצרן התרופות הבינלאומי "טבע". סבה יואל משה סלומון, היה ממקימי המושבה פתח תקווה ונחלת שבעה, אחת השכונות הראשונות מחוץ לחומות ירושלים. כמו כן הקים את בית הדפוס העברי הראשון, והוציא לאור את ראשוני העיתונים העבריים.

 

נעמי סלומון שנפטרה לפני כשנתיים בגיל 97, היתה משפטנית ועבדה שנים רבות במשרד המשפטים. היא הייתה יד ימינם של היועצים המשפטיים לממשלה חיים כהן, גדעון האוזנר, משה בן זאב, מאיר שמגר ואהרון ברק.

 

עו"ד עודד יניב והשופט העליון בדימוס מישאל חשין היו נאמני המשפחה שייצגו את המשפחה מול הספריה הלאומית. רעייתו רות חשין היא נינתו של יואל משה סלומון.

 

הסבא, יואל משה סלומון הסבא, יואל משה סלומון

מנכ"ל הספריה, אורן וינברג, אמר כי מדובר באחת התרומות הפרטיות הגדולות והמשמעותיות ביותר שניתנו אי פעם לספריה הלאומית: "בשנים האחרונות הספריה הלאומית עושה מאמצים משמעותיים להרחיב את אוספיה ולהרחיב את הגישה לנכסי הרוח והתרבות של העם היהודי ומדינת

ישראל. תרומתה של נעמי סלומון היא ביטוי להכרה הגוברת מצד תורמים פרטיים, קרנות וגופים שונים לחשיבותה של הספרי הלאומית במרחב התרבותי של מדינת ישראל ולהערכה כלפי מפעל ההתחדשות של הספריה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x