$
עצמאים

"פרילנסרים שעובדים עם חברות תלושי שכר ניזוקים מכל הכיוונים"

כך לפי אייל אלון מלשכת יועצי המס; לדבריו, פרילנסרים שמקבלים תלושי שכר מחברות המנפיקות עבורם חשבוניות, משלמים עמלה של 6%, עוברים על חוקי המס וגם נפגעים מבחינת הזכויות המגיעות להם

מעין מנלה 13:3122.07.13

פרילנסרים אשר עבדו או עובדים עם חברות שכר, שמנפיקות עבורם חשבוניות ומספקות להם תלוש משכורת לא תמיד מודעים לך שהם עוברים על החוק ושהתשלום שהם משלמים לחברות האלו מיותר. "החברות האלו יצאו במסע פרסום שמפחיד את הפרילנסרים מלפתוח תיק במס הכנסה. הפרילנסרים שעובדים איתם ניזוקים מכל הכיוונים. הם משלמים שכר טרחה של 6% או 7% לחברה תוך שהם עוברים על החוק בכך שהם לא משלמים מסים על פי חוק כעצמאיים. בנוסף, הם נפגעים מבחינת הזכויות המגיעות להם כי הם לא יכולים לקזז הוצאות ובמידה והם מפסיקים לעבוד הם לא יכולים לקבל דמי אבטלה", אומר אייל אלון, יו"ר ועדת המיסוי של לשכת יועצי המס בישראל.

חברות הפרילנס הן חברות שמציעות לפרילנסרים "להינות מהמיטב של שני העולמות", מצד אחד לשמור על עבודתם העצמאית, כך שהם אלו שקובעים את שעות העבודה שלהם ולקוחותיהם ומצד שני הם כביכול מקבלים תלוש משכורת כשל שכיר. בנוסף הן מבטיחות לפרילנסרים שקט נפשי, מכיוון שהחברה מתנהלת מול הרשויות עבורם, הם לא צריכים לפתוח תיק במס הכנסה, החברה מוציאה עבורם חשבוניות, וחוסכת מהם את הבירוקרטיה. אלא שההתנהלות הזאת לא חוקית.

 

תשלום מסים תשלום מסים צילום: שאטרסטוק

 

ראשית, החשבוניות שמנפיקות החברות האלו עבור לקוחותיו של הפרילנס נחשבות חשבוניות פיקטיביות. כבר בשנת 2011 קבע ביהמ"ש בפסק דין בעניינה של חברה שנקראה "יגעת ומצאת" כי החשבוניות שהוציאה החברה עבור פרילנסרים נחשבות פיקטיביות כי החברה לא נתנה שום שירות, אומר אלון. בנוסף, בפסק דין אחר שניתן לאחרונה נקבע שאין בין החברות האלו לבין הפרילנס יחסי עובד מעביד. החברה אמנם נתנה לפרילנס תלוש משכורת אבל לא התקיימו יחסי עובדי מעביד אמיתיים ולכן, הפרילנסרים לא זכאים לדמי אבטלה. בנוסף, ביטוח לאומי תובע מפרילנסרים אלו דמי ביטוח לאומי אחורה לחמש או אף שבע שנים. לפי אלון קיימות היום למעלה מ-30 חברות כאלה שמציעות את שירותיהן לפרילנסרים.

 

אייל אלון, יו"ר ועדת מיסוי בלשכת יועצי המס בישראל אייל אלון, יו"ר ועדת מיסוי בלשכת יועצי המס בישראל

 

לשכת יועצי המס מציעה כעת לפרילנסרים שהשתמשו בשרותי החברות הללו ייעוץ ראשוני חינם במטרה להנחותם כיצד להתנהל באופן שקוף וגלוי מול הרשויות ולמזער נזקים. "טעויות נעשו, זה הזמן לתקן. לשכת יועצי המס מתנגדת נחרצות לפעילותן של חברות המנפיקות חשבוניות פיקטיביות וסבורה כי פעילותן מזיקה למשק ולציבור העובדים", אומר ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס בישראל. הייעוץ שמציעה הלשכה הוא ראשוני וציבור הפרילנסרים הוא קהל לקוחות פוטנציאלי עבור יועצי המס.

 

"הייעוץ הראשוני מיועד לעשות סדר לפרילנסרים, כי יש הרבה מהם שנמצאים בחובות של שנים אחורה לביטוח לאומי ולא יודעים אך להחיל בכלל", אומר אלון. לפרילנסרים שעובדים כעת עם חברות נייעץ לפתוח מעכשיו תיק ולהגיע להסדר תשלומים מול ביטוח לאומי. לפרילנסרים הוא מייעץ "לא לחשוש מרשויות המס. הדרך הטובה ביותר היא לנהל תיק בעצמך ולהינות ממלוא ההטבות. כל חלופה אחרת הכוללת העסקה דרך חברות הפרילנס תעלה לך ביוקר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x