שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

טריליון דולר, בייבי

בארה"ב מצאו פתרון פלא לבעיית החוב העצום – אלפים חתמו על עצומה הקוראת לממשל להנפיק מטבע חד-פעמי של טריליון דולר ולשלם באמצעותו את חובות ארה"ב. כלכלנים ומשפטנים: רעיון אבסורדי ולא חוקי

סוכנויות הידיעות 18:5606.01.13

על פניו זה נשמע רעיון אבסורדי, אבל יותר ויותר אמריקאים מאמינים שהוא בר ביצוע, ושמימושו יפתור את כל בעיותיהם הכלכליות.

 

עצומה שאלפי אמריקאים כבר חתמו עליה קוראת לממשל להנפיק באופן חד-פעמי מטבע בערך של טריליון דולר, להפקיד אותו בבנק המרכזי ולשלם באמצעותו את חובותיה של ארה"ב, שכבר הגיעו לתקרה המותרת על פי החוק. בכך יימנע המשבר הפיננסי הבא, הצפוי בעוד פחות מחודשיים, כאשר על מנת לעמוד בתקרת החוב האמריקאי, תיאץ הממשלה לבצע קיצוצים מכאיבים בתקציב.

 

מטבע פלטינה. בקרוב בערך של טריליון? מטבע פלטינה. בקרוב בערך של טריליון?

 

 

יוזמי העצומה טוענים כי אף שמדובר במהלך קיצוני, הרי שהוא לא יותר אבסורדי מן העובדה שתקרת החוב שנקבעה באופן שרירותי, עלולה להוביל את כלכלת ארה"ב ואת העולם כולו, למיתון.

 

יוזמי הרעיון טוענים עוד, כי על פי החוק מותר לממשלת ארה"ב להנפיק מטבע פלטינה הנושא ערך נקוב בכל סכום עליו תחליט הממשלה. אולם, מומחי משפט הטילו ספק אם הממשלה יכולה להנפיק מטבע שכזה מבחינה חוקית.

 

התומכים במהלך מסתמכים על תיקון טכני לחוקי המטבע שנעשה בשנת 2000 ואשר אישר לשר האוצר להנפיק מטבע פלטינה לכאורה ללא הגבלת ערך, ואולם משפטנים מסבירים כי כוונת החוק היתה להנפקת מטבעות זיכרון לאספנים ולא לשימוש כלכלי של ממשלת ארה"ב.

 

גם כלכלנים פוסלים את הרעיון על הסף ואומרים כי "הדפסת כסף" בסכומים שכאלה, ללא ספיגה מקבילה מהציבור, תגדיל בבת אחת את כמות הכסף שבידי הציבור ועלולה לגרום להיפר-אינפלציה בארה"ב ולהתמוטטות היציבות במשק האמריקאי.

 

יוזמי הרעיון טוענים כי זו האפשרות היחידה שעומדת בפני הנשיא אובמה להתחמק מקיצוץ מסיבי בקצבאות הביטוח הלאומי והביטוח הרפואי, כפי שתובעים הרפובליקנים כתנאי להסכמתם להגדיל את תקרת החוב של ארה"ב שתגיע לגבול המותר בחודש פברואר.

 

אם הממשל הדמוקרטי והרפובליקנים לא יגיעו להסכמה על הגדלת תקרת החוב, עלולות להיות לכך השלכות הרות אסון מבחינה כלכלית. ללא הסדר שכזה, לא יוכל הממשל למחזר את החוב והוא לא יעמוד בתשלומים לבעלי אגרות חוב של הממשלה ולספקים אחרים שלה, דבר שיגרום למשבר פיננסי, להתמוטטות שוק ההון ולמיתון במשק האמריקאי ואולי גם בעולם כולו, שכן כל המוסדות הפיננסיים ושוקי ההון בעולם מתנהלים כעת על סמך ההנחה שארה"ב לא תגיע למצב של אי עמידה בתשלום חובותיה.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x