$
כלכלה ומדיניות

אובמה הכריז: ג'ון קרי הוא מזכיר המדינה הבא של ארה"ב

ג'ון קרי, שהיה המועמד הדמוקרטי לנשיאות לפני 8 שנים, יחליף את הילרי קלינטון בתפקיד הדיפלומט מספר 1

ynet 21:1821.12.12

גם ההתלבטויות האחרונות הסתיימו: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הכריז הערב (יום ו') כי החליט למנות את ג'ון קרי למזכיר המדינה במקומה של הילרי קלינטון, שביקשה לסיים את תפקידה. אובמה אמר על בחירתו בקרי: "החיים הכינו אותו לתפקיד הזה". הסנאט האמריקני לא צפוי להערים קשיים על מינויו של קרי, ונשיא ארה"ב אמר כי הוא מאמין שהמינוי יאושר במהרה.

 

קרי, בן 69, היה המועמד הדמוקרטי לנשיאות בשנת 2004 והפסיד במרוץ בפער קטן לנשיא הרפובליקני ג'ורג' בוש הבן. מאז בחירתו של אובמה לכהונה נוספת בתחילת פברואר הוזכר קרי כאחד משני המועמדים המובילים לתפקיד. המועמדת המובילה השנייה, שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס, הודיעה מוקדם יותר השבוע כי היא מסירה את מעומדותה לתפקיד, ובכך סללה את הדרך למינויו של קרי.

 

במסיבת העיתונאים הערב בבית הלבן, כשג'ון קרי ניצב לצדו, אמר אובמה כי קרי הוא "הבחירה המושלמת" לתפקיד האיש שיוביל את הדיפלומטיה האמריקנית
בשנים הקרובות. "בעודנו פותחים דף חדש אחרי עשור של מלחמות (בעיראק ובאפגניסטן), הוא מבין שעלינו לרתום את כל יסודות העוצמה האמריקנית".

 

במינויו של קרי יסגרו הוא ואובמה מעגל. בוועידת המפלגה הדמוקרטית שבה נבחר קרי ב-2004 למועמד הדמוקרטי לנשיאות הוא נתן במה לאותו אובמה, אז פוליטיקאי צעיר ואלמוני. נאומו של אובמה בוועידה הזו היווה קרש קפיצה אדיר עבורו לפוליטיקה הלאומית. ארבע שנים אחר-כך הוא כבר נבחר לנשיא ארה"ב.

  

קרי, המשמש כיושב ראש ועדת החוץ של הסנאט, לא הסתיר זמן רב את רצונו לרשת את קלינטון בתפקיד מזכיר המדינה. במהלך כהונתו של אובמה כנשיא התפתחה ביניהם מערכת יחסים חמה, והיא הגיעה לשיאה במערכת הבחירות האחרונה שבה סייע קרי לאובמה להתכונן לעימותים הטלוויזיוניים מול המועמד הרפובליקני מיט רומני. בחזרות הגנרליות לעימותים מילא קרי את תפקידו של רומני, שאותו הוא מכיר היטב - שניהם פוליטיקאים ממסוצ'סטס.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x