שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פנאי

ביקורת: הספר "נערה מברלין" מאת ג'ייק ווליס סימונס

על אף מאמץ תחקירי יפה, הספר נותר בסופו של דבר די יבש ולא מרגש, עם עלילה רומנטית די בנאלית

מיכל פלד פליישר 09:5011.12.12

סיפורה של נערה גרמנייה באנגליה של מלחמת העולם השנייה.

 

קהל היעד: חובב סיפורים מרגשים.

 

דבר המבקרת: נדמה שלהוצאת ידיעות ספרים יש מזל מיוחד עם ספרי שואה - לאחר שבשנה שעברה חרך "לבד בברלין" את טבלאות רבי־המכר, עכשיו הגיע תורו של "נערה מברלין" (תרגום: ניצה פלד) לעשות את אותו הדבר. אלא שנערה מברלין, למרבה הצער, הוא ספר הרבה פחות טוב - גם אם, בסופו של דבר, הוא ספר לא רע וניכר שהושקעו בו מחשבה ומאמצים רבים.

 

 סימונס ערך מחקר מקיף על חייהם של היהודים בברלין של לפני המלחמה ועל חיי הילדים שפונו בקינדרטרנספורט לאנגליה, וכך ניצלו. הוא משלב בספרו דמויות אמיתיות, והתיאורים נדמים כולם מדויקים וחיים להפליא. עם זאת, חלקו הראשון של הספר, המתאר אט אט את הידרדרות מצבם של היהודים בברלין, חזק וסוחף בהרבה מחלקו השני, אז מתגוררת הגיבורה, רוזה קליין, באנגליה, ונסחפת למה שהוא, בסופו של דבר, עלילה רומנטית די בנאלית. גם הדמויות המקיפות את רוזה בחלק הראשון - בני משפחתה, על תגובותיהם השונות למצבם המשתנה - בנויות טוב ואמין יותר. רוזה עצמה היא דמות די נשכחת: נדמה שאין לה קווי אופי חזקים מספיק כדי להפוך אותה לייחודית באמת.

 

וכך, על אף מאמץ תחקירי יפה, הספר נותר בסופו של דבר די יבש ולא מרגש, אולי כי הוא לא כתוב מספיק טוב.

 

נערה מברלין. תיאורים מדויקים, עלילה בנאלית נערה מברלין. תיאורים מדויקים, עלילה בנאלית

 

ציטוט למזכרת: "התחנה הזו שונה כל כך מן התחנה בברלין; מוזר שאם פונים לאיזה כיוון וממשיכים הלאה והלאה, מגיעים בסוף למקום שבו אנשים מדברים בשפה אחרת, ויש להם בניינים אחרים ואוויר ואוכל אחרים" (סימנים, ידיעות אחרונות

וספרי חמד, 446 עמודים).

 

› שורה תחתונה: ספר סביר, אבל לא יותר מזה.

 

יצא השבוע:

 

"התאונה" מאת איסמעיל קאדרה. גבר ואשה אלבנים נהרגים בתאונת דרכים בווינה, וחוקר מודיעין עקשן אחד מחליט לשחזר את 40 השבועות האחרונים בחיי הזוג, כדי לנסות ולגלות מה הביא למותם. איסמעיל קאדרה האלבני הוא אחד הסופרים החשובים בעולם, וזהו הספר השלישי שלו הזוכה לתרגום לעברית (תרגום: רמי סערי), במה שאמור להיות רומן תובעני אך יפהפה במיוחד (כתר, 263 עמודים).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x