$
פנאי

ספר: "רב הנסתר" - חנוך דאום

על העטיפה האחורית של הספר כתוב "סיפור שיקרה באמת". מאידך, ייתכן שהוא כבר קרה. קהל היעד: מי שיש לו קשר כלשהו לציונות הדתית, ובעיקר - צופי "מחוברים". דבר המבקרת: דאום הוא אחת ההפתעות הנעימות של "מחוברים"

מיכל פלד פליישר 10:0520.08.12

על העטיפה האחורית של הספר כתוב "סיפור שיקרה באמת". מאידך, ייתכן שהוא כבר קרה. קהל היעד: מי שיש לו קשר כלשהו לציונות הדתית, ובעיקר - צופי "מחוברים". דבר המבקרת: דאום הוא אחת ההפתעות הנעימות של "מחוברים".

 

אף על פי שבמותג "חנוך דאום" יש משהו מרתיע - מתנחל ודתי מקצועי, מקורב למשפחת נתניהו, לוקח כדורים מדופלם - בסדרה הוא מתגלה כאדם מורכב, רגיש ובעיקר אמיתי. המצלמה של דאום לא מפחדת לחשוף אותו כפי שהוא, מתוסבך מאוד אך שלם מאוד, והצופה, ולא משנה עם אילו דעות קדומות הגיע לצפייה, אינו יכול שלא לחוש כלפיו סימפטיה. לכן קצת חבל שספרו החדש של דאום, "רב הנסתר", אינו ספר טוב יותר, כזה שחולשותיו אינן כל כך בולטות, מאחר שהסופר ללא ספק מוכשר.

 

 

הספר "רב הנסתר" של חנוך דאום הספר "רב הנסתר" של חנוך דאום

 

"רב הנסתר" מגולל את סיפורו של הרב נריה גרוס - אלמן, אב לבן, דמות מובילה בציונות הדתית, שקורה לו דבר איום ונפלא: לאחר שנים של אלמנות, הרב גרוס מתאהב. הבעיה: הוא מתאהב בגבר, תלמיד לשעבר. דאום מעניק לספר מבנה כפול, של כעין תחקיר עיתונאי, ובעצם סוג של רומן פוליפוני. הבעיה היא שהמבנה הזה לא עובד. פינותיו של המשולש שבמרכז הספר - הרב, בנו והתלמיד - חסרות קול מובהק, ועל אף הניסיונות המעט גסים של דאום לאפיין אותם, התוצאה היא דמויות שטוחות למדי. לא ברור למה הרב מתאהב דווקא בתלמיד הזה, ולמה התלמיד מתאהב דווקא ברב המבוגר, ונדמה שהמבנה מפריע לקורא לקבל תמונה מלאה יותר. גם הטוויסט בעלילה - חשיפת זהות התלמיד - די שקוף ונראה למרחוק. זה חבל, כי חלק מהפרקים יפים ומראים שלדאום יש עין רגישה ואנושית, ושהכתיבה שלו טובה מספיק כדי לגעת בקורא. ציטוט למזכרת: "כל כך מעניין אותי לשמוע ממנו איך הוא מסביר את כל מה שקרה. מה ההסבר שלו לכך שאלוהים ברא אותו כפי שברא אותו, למרות שאסר במפורש על צורת החיים היחידה שבה הוא יהיה מאושר". (ידיעות ספרים, 269 עמ').

 

שורה תחתונה: אולי בספר הבא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x