$
כלכלה ומדיניות

"טיים": ארדואן - איש השנה והדמות השנואה

גולשי המגזין הנחשב זיכו את ראש ממשלת טורקיה בתואר כפול. בנאום מוקלט שהעביר לקטאר הוא תקף את ישראל: "פצצות נופלות על ילדים תמימים"

אביאל מגנזי, ynet 08:5013.12.11
האדם האהוב ביותר - וגם השנוא ביותר. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הוא איש השנה 2011 של גולשי המגזין הנחשב "טיים". עם זאת, "זכה" ארדואן גם בסקר המקביל, ונבחר גם לדמות הכי פחות מתאימה לשאת בתואר. "מנהיגה הפרו-איסלאמי של טורקיה הצליח לפתח את מדינתו החילונית, דמוקרטית
וידידותית למערב למעצמה אזורית", נכתב על שער הגיליון בסוף נובמבר, "אך האם דרכו יכולה להציל את האביב הערבי?".

 

ארדואן עצמו הגיב להתפתחויות האזוריות האחרונות ולהשפעתה של ישראל, כשנשא דברים בהודעת וידאו מוקלטת בכנס בינלאומי של האו"ם בדוחא שבקטאר. "כל עוד נמשך במזרח התיכון הטרור המדינתי, והם מחבלים במאמצי הפיוס, עד שפצצות נופלות על ילדים חפים מפשע, אנשים חפים מפשע כלואים בשטח פתוח, כמו אסירים בבית סוהר, השלום לא יופיע באופק", הצהיר מבלי להזכיר את שמה המפורש של ישראל.

 

ראש ממשלת טורקיה, שביטל את השתתפותו בכנס בשל התאוששותו מניתוח שעבר לפני זמן קצר, הוסיף כי "כאשר המאווי מרמרה שטה בכדי להביא חומרי עזר לאוכלוסיה פגועה, ענייה ורעבה, היא הותקפה במים בינלאומיים על ידי טרור ממוסד. תשעה אנשים שלא פשעו איבדו את חייהם".

 

באשר למצב המידרדר בסוריה, אמר ארדואן כי "הדיקטטורים במזרח התיכון שרוצחים את עמיהם לא יביאו לא רגיעה ולא יציבות". הוא סיכם את דבריו באמירה לבאי הכנס, שכותרתו "שותפים לציביליזציה, והכריז: "העיניים של קאבול, בגדד, דמשק ועזה מופנות אליכם".

 

במקום השני: ליאו מסי

 

ארדואן זכה ב-122,928 קולות, שהביאו אותו לראש רשימת הגולשים בתחרות האינטרנטית ודחקו הצידה כל מתחרה אפשרי. ליאו מסי, שחקנה של ברצלונה הספרדית שהגיע למקום השני, הסתפק בכ-60% מהקולות של ארדואן - כ-75 אלף.

 

עם זאת, חשו יותר מ-180 אלף בני אדם כי ארדואן אינו ראוי לתואר ולחצו "לא" בתשובה לשאלת הסקר. בקטגוריה זו, הפער בין המקום הראשון לשני היה גבוה אף יותר. סגנו של ארדואן - "האחוז האחד", סמל לשכבת העשירים בארצות הברית, זכה לכ-35 אלף קולות בלבד.

 

המגזין עצמו תלה את הבחירה הכפולה בניהול שני קמפיינים מוצלחים, שהביאו, כל אחד ברוחו, לניצחון של ארדואן - פעם לחיוב ופעם לשלילה.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x