$
פנאי

נפטרה אספנית האמנות אילה זקס אברמוב

תמכה במשך השנים בשני המוזיאונים הגדולים בארץ: מוזיאון תל אביב ומוזיאון ישראל. יגאל צלמונה, אוצר ראשי במוזיאון ישראל. “היתה לה תשוקה אמיתית לאמנות"

לימור בן דוד 14:0830.08.11

פטרונית האמנות אילה זקס אברמוב נפטרה אתמול בגיל 99. אברמוב היתה אספנית נלהבת של אמנות המאה ה-20, ותמכה במשך השנים בשני המוזיאונים הגדולים בארץ: מוזיאון תל אביב ומוזיאון ישראל, שבו היה לה תפקיד חשוב בצמיחתו ובצמיחת האוסף הישראלי בכלל.

 

אוסף האמנות שלה כלל עבודות של אמנים בינלאומיים כגון אז'ן דלקרואה, קאמיל פיסארו, פול גוגן, אוגוסט רודן, פאבלו פיקאסו והנרי מאטיס, ושל אמנים מקומיים בהם מרסל ינקו, מרדכי ארדון, ראובן רובין, עופר ללוש, ליליאן קלאפיש, יגאל תומרקין ויוסף זריצקי.

 

מוזיאון ישראל מוזיאון ישראל צילום: עמית שעל

 

זקס אברמוב השאילה חלק ניכר מאוספי האמנות שלה למוזיאון ישראל ומוזיאון תל אביב. בשני המוזיאונים יש גם אולמות הקרויים על שמה. היא ציינה בצוואתה כי אוספיה יחולקו בין שני המוזיאונים להם תרמה במהלך השנים, וכן למוזיאון אונטריו שבקנדה, בגלל מוצאו הקנדי של בעלה לשעבר סם.

 

“יש לי הרבה מאוד שעות אילה זקס מכיוון שהלכתי איתה הרבה לבקר אמנים", מספר יגאל צלמונה, אוצר ראשי במוזיאון ישראל. “היתה לה תשוקה אמיתית לאמנות. כשהיינו מגיעים לסטודיו של אמן היא היתה כמו ילדה קטנה, ומתלהבת, היא אהבה את הריח של האמנות. היא היתה אישה אמיצה מאוד, בעברה היתה חברה במחתרת הצרפתית, וטוטאלית. למשל, אחד הסיפורים שיכולים להמחיש את הטוטאליות הזו ההחלטה לבנות את הבית שלה בתל אביב, בשד' קרן קיימת (היום שד' בן גוריון) מתוך רצון להיות קרובה לבן גוריון, שאותו מאוד העריכה".

 

מחר (ד') בשעה 15:45 תתקיים בגן הפסלים במוזיאון ישראל התכנסות פרידה ומשם תצא ההלוויה לבית העלמין בהר הזיתים. כך ביקשה בצוואתה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x