$
ועידת חיסכון פנסיוני דצמבר 2010
ועידה חיסכון פנסיוני

התוכנית של הרצוג למלחמה בעוני: חיסכון אישי לכל ילד

שר הרווחה טען בנאומו בוועידה המרכזית לחיסכון פנסיוני של "כלכליסט" ומגדל כי משרד האוצר מתנגד לתוכניתו לייצר קופת חיסכון אישי לילדים שתעמוד לשירותם בגיל 21

תומר זלצר 11:1809.12.10
"למרות התנגדות שנתקלתי בה במשרד האוצר, אני מתכוון להמשיך ולדחוף להפעלת תוכנית חיסכון אישי לכל ילד וילדה בישראל. כך נצליח להטמיע את תרבות החיסכון מגיל אפס" - כך אמר היום (ה') שר הרווחה והשירותים החברתיים יצחק (בוז'י) הרצוג בוועידה המרכזית לחיסכון פנסיוני של "כלכליסט" ו"מגדל".

 

לדבריו, "לחברות המודרניות המתוקנות בעולם ולישראל יש אתגר עצום שקשור לעלייה הדרמטית הצפויה בתוחלת החיים. מבנה החברה הקלאסי הוא פיראמידלי: הצעירים מהווים את הרוב ונמצאים בתחתית הפירמידה והזקנים הם המיעוט שנמצאים בראש הפירמידה. במדינות מערביות רבות, כבר ב-2030 הפירמידה הזו תתהפך. בישראל, הפירמידה הזו צפויה להתהפך באזור 2050. זה אומר שכל מערך החיים של החברה ישתנה בצורה משמעותית מאוד: איך אדם יפרנס את עצמו בשנות הזקנה שיילכו ויתארכו? אנחנו מוכרחים לחשוב כבר היום על כיצד ואיך תתמודד הכלכלה והמשק בישראל בדור הבא עם הנושא הזה".

 

"כשמסתכלים על מפת העוני בישראל, אנחנו מגלים שהבעיה המרכזית היא ההון והנכסים שלא נמצאים בידיים של קבוצות מסוימות. ברור לגמרי שבגיל זקנה לא ניתן להתקיים מקצבת ביטוח לאומי של 1,500 שקל – זה מייצר כיסים של עוני. ב-OECD ממוצע העוני הוא 10% ובישראל הוא 20%. זה משליך גם על הפנסיה לעת זקנה, על יכולתו של האדם לחיות בכבוד, זה מחלחל מלמטה והופך לאיום האסטרטגי אחד הגדולים על ישראל".

 

הרצוג הציג בנאומו תוכנית להפעלת חיסכון אישי לכל ילד וילדה בישראל מלידה ועד גיל 21. לדבריו, "צריך לתת לילדים שנולדים היום את הבטחת הפנסיה ויכולת הקיום וכבוד וההכנסה לאחר שהם יגיעו לגיל זקנה ובהתחשב בתוחלת חיים שיכולה להגיע ל-100 שנה. התוכנית שאני מציע להפעלת חיסכון אישי לכל ילד וילדה בישראל תהיה ניזונה מהתוספות לקצבאות הילדים ביחד עם matching של הממשלה. כך ניתן יהיה להגיע לסכום מאוד סביר שיאפשר בגיל 21 לקחת את קופת החיסכון ולהפוך אותה לשכר לימוד, פתיחת עסק או השקעה לקראת רכישת דירה. שבירת העוני הבין-דורי והא מרכיב מרכזי מאוד כדי שהדור הבא יוכל להתחיל לחסוך כסף כדי שיוכל להתמודד עם העולם המודרני באופן טוב יותר באשר הדור הנוכחי".

 

"אני טוען שהמדינה צריכה ללכת למהלך הנועז ומרחיק הלכת הזה, שעלותו היא לא בשמים והוא מבוסס על מודלים שקיימים היום בהרבה מדינות בעולם של מענק העצמה וחיסכון אישי לכל ילד וילדה. כך נצליח להטמיע את תרבות החיסכון מגיל אפס. היום הרבה מאוד משפחות לא חוסכות בכלל, חלקן לא מקדישות בכלל מחשבה לעניין החיסכון. חייבים לעודד ולתמרץ משפחות לחסוך לדור הבא. מי שרוצה לשנות את פניה של החברה צריך לעמוד באתגר הזה. משרד האוצר סירב לקיים פיילוט לתוכנית, אבל אני ממשיך במאבק הזה".

 

הרצוג הוסיף כי "כשאנשי משרד הרווחה בוחנים מצוקות של משפחות, אנחנו מוצאים שהרבה משפחות בניהול יותר נכון של משק הבית היו יכולות להתייצב. בימים אלה אנחנו מפעילים לראשונה תוכנית קואצ'ינג למשפחות כאלה. אם נשים את הנושא של החיסכון לילד גם נעודד את המשפחות להתנהל נכון מבחינת משק הבית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x