$
פנאי

5 מסלולי שטח בחו"ל

להכניס את המשפחה לג'יפ שכור ולצאת למסע נהיגה שמתחיל במדבריות דרום ארצות הברית, ממשיך בערבות אוסטרליה ומגיע עד לקרחונים של איסלנד

תומר הדר 11:1208.08.10

גם מי שמתנייד ביומיום במכונית משפחתית, חולם לפעמים על ירידה לשטח עם ג'יפ. אחת מהדרכים הטובות להפוך חופשה משפחתית בחו"ל לבלתי נשכחת, ועל הדרך להגשים את הפנטזיה המוטורית, היא לשכור ג'יפ בחו"ל.

 

בנופים הפראיים של ארצות הברית, אירופה ואוסטרליה קיימים עשרות אתרי טיולים המציעים מגוון נתיבי שטח שרמת הקושי שלהם נעה על הציר שבין "קלה" לבין "מרסקת עצמות". בקרבת האתרים הללו פועלות לא מעט חברות השכרה המתמחות ברכבי שטח במגוון מסחרר של רמות גימור. שכירת רכב שטח אינה עניין זול, וכרוכה בתשלום גבוה יחסית של דמי השכרה יומיים וכמובן, דמי השתתפות עצמית גבוהים.

 

עמק המוות, קליפורניה. מדבר מוהאבי, השוכן ברובו בשטחה של קליפורניה, לא נחשב בדיוק למקום הכי ידידותי לבני אדם. בתוך המדבר שוכן "עמק המוות", שקיבל את שמו בזכות החום העז השורר בשטחו. אך למרות האזהרה הגלומה בשם, לא מעט מטיילים מוצאים עצמם משוטטים במשעולי העמק, שנושאים את השמות "סוס פראי" ו"קניון טיטוס", ברכבי שטח. אפשר למצוא כאן משעול שמתאים לכישוריו של כל נהג, ורמת המיומנות הנדרשת נעה בין "אין צורך בניסיון" לבין "נדרשת זהירות מרבית". הרכב המוצע יאה לשטח האמריקאי - ג'יפ רנגלר רוביקון, המצויד במנוע בנפח 3.8 ליטרים, בצמיגי שטח מיוחדים ובמערכת תמסורת לשטח קשה. הג'יפ מוצע בשתי גרסאות, שתי דלתות וארבע דלתות, לנהגים מעל גיל 25. פרטים: 175–195 דולר ליום. אתר: www.farabees

 

מיצובישי פג'ארו. מקום: אוסטרליה. מחיר: 183.70 דולר אוסטרלי ליום מיצובישי פג'ארו. מקום: אוסטרליה. מחיר: 183.70 דולר אוסטרלי ליום

 

מואב, יוטה. העיירה מואב מתפקדת גם כמקום עלייה לרגל לבעלי רכבי שטח, הודות לעשרות המסלולים היוצאים ממנה אל המדבר. דרגות הקושי של המסלולים, הנושאים שמות כגון "נקמת הגיהינום" ו"פינות התרנגולת", נעות בין "קלה", שבה יכול לנהוג כל בעל רכב שטח, לבין "קשה ביותר", הכוללת דרדרת סלעים, חול עמוק וסכנת התהפכות, ומצריכה רכב שטח בעל מרווח גחון של לפחות 25 ס"מ. הדרך הטובה ביותר לחצות את המדבר העצום הזה היא באמצעות טויוטה FJ קרוזר. מרחוק הוא אמנם נראה כמו רכב משחק של פליימוביל, אבל מתחת למכסה המנוע מסתתרת חיית שטח אמיתית שתעמוד בכל אתגר. פרטים: 180 דולר ליום. אתר: www.canyonlandsjeep.com.

 

איסוזו טרופר. מקום: קפריסין. מחיר: 88 יורו ליום איסוזו טרופר. מקום: קפריסין. מחיר: 88 יורו ליום

 

איירס רוק, אוסטרליה. אולורו, הידוע בכינויו "איירס רוק", הוא סלע חולי ענק המזדקר בחלקה הדרומי של הטריטוריה הצפונית באוסטרליה. הדרך ממנו לעיר פרת' עוברת במה שהאוסטרלים (שאוהבים לפשט דברים) מכנים "הדרך המרכזית הגדולה" - דרך המשתרעת על פני יותר מ־1,000 ק"מ וחוצה את ערבות הבר האוסטרליות. מרבית הדרך אינה סלולה ודורשת הצטיידות ברכב שטח מתאים, אך לא כזה שיהיה קשוח יתר על המידה. אחת ההצעות לצלוח את המסע הזה היא באמצעות מיצובישי פאג'רו אוטומטי, המוצע בכמה מסלולי השכרה שכולם מגבילים את גיל הנהג ל־25 ומעלה. חשוב לזכור שהנהיגה בצד שמאל של הכביש ולהיזהר מחיות הבר שבשטח. פרטים: 183.70 דולר אוסטרלי ליום (לשוכרים ליומיים־שלושה). אתר: www.northernterritoryholidays.com.au.

 

לנד-רובר דיפנדר. מקום: איסלנד. מחיר: 290 יורו ליום לנד-רובר דיפנדר. מקום: איסלנד. מחיר: 290 יורו ליום

 

הרי הטרודוס, קפריסין. כדי לרדת לשטח לא חייבים להרחיק עד ארצות הברית או אוסטרליה; אפשר גם לעלות על טיסה של חצי שעה, לנחות בקפריסין ולכוון את ההגה (הממוקם בצדו הימני של הרכב) להרי הטרודוס, הנמצאים במרחק שעות ספורות מכל שדות התעופה של קפריסין. הרי הטרודוס מזכירים במידה רבה את רכס הרי הכרמל, עם בונוס מיוחד: בחורף יורד שם שלג, ועל ההרים פזורות עיירות שתושביהן נוהגים לרבוץ בבית הקפה המקומי ולהמתין לשיירת התיירים שתעבור במקום. הנהיגה בטרודוס לא דורשת מיומנות גבוהה מכיוון שחלק ניכר מהשטח מורכב משבילים כבושים, שאפשר לחצותם בקלות גם עם רכב שטח רך. אחד הרכבים הטובים למשימה שמציעות החברות הקפריסאיות הוא האיסוזו טרופר, סוס ותיק שיעשה את העבודה בקלות. פרטים: 88 יורו ליום (לשוכרים לשלושה עד שישה ימים). אתר: www.bookcypruscar.com.

 

איסלנד. האי הצפוני והמבודד, שמרבית כבישיו אינם סלולים, נחשב לגן עדן לחובבי נהיגת שטח. הרכבים המיועדים לכך מתחלקים כאן לשניים: מפלצות מגודלות שהמקומיים בונים לצורך חציית קרחונים, ורכבי שטח רגילים. לאחר הגעה לבירה רייקיאוויק והצטיידות ברכב שטח, מומלץ לצאת לפארק הלאומי טינגווליר, ולהמשיך בכיוון קרחון Vatnajökull (הקרחון הגדול באירופה). משם אפשר להמשיך לאין־ספור מסלולים, שרובם עוברים על פני שבילים בזלתיים המכוסים באפר געשי. באיסלנד לא מומלץ לרדת מהשביל אל השטח הסלעי, שקל להיתקע בו. לכן מומלץ לשכור רכב שטח גדול ומרווח, כמו לנד־רובר דיפנדר, שאפשר לאסוף כבר משדה התעופה. פרטים: 290 יורו ליום ללא הגבלת ק"מ. אתר: www.ice-rovers.com.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x