$
כלכלה ומדיניות

וושינגטון אישרה סופית את הרפורמה הפיננסית הגדולה מאז השפל הגדול

הסנאט אישר את החוק שיעבור לחתימת הנשיא אובמה. הרפובליקאים: "מפלצת חקיקה בירוקרטית בת 2,300 עמודים"

סוכנויות הידיעות 22:1115.07.10

הסנאט האמריקאי הצביע היום בעד חוק הרגולציה הפיננסית, הרפורמה הגדולה ביותר בתחום זה מאז השפל הגדול. החוק עבר ברוב של 60 מול 39. אישור הסנאט מעביר את החוק לשולחנו של הנשיא ברק אובמה שיחתום עליו כדי שיהפוך לחוק רשמי.

 

"מדובר במהלך משמעותי, היסטורי מבחינת הפרופורציות

שלו, ניסיון להניח את היסודות למערכת שתצמצם את הבעיות בעתיד", אמר יו"ר ועדת הבנקאות בסנאט כריסטופר דוד, דמוקרט מקונטיקט שסייע לכתוב את החוק.

 

מדובר בניצחון לברק אובמה, שהציע את הרפורמה הרגולטורית בתגובה למשבר הפיננסי של 2008 בעקבותיו ארה"ב אישרה תכנית חילוץ של 700 מיליארד דולר לחברות כמו AIG שעמדו על סף קריסה. החוק החדש נקרא דוד-פרנק, על שמם של שני הדוחפים העיקריים שלו בסנאט ובבית הנבחרים - הסנאטור הדמוקרט כריס דוד מקונטיקט והנבחר הדמוקרט ברני פרנק ממסצ'וסטס.

 

במקרים רבים, כמו הגבלות על הון ומינוף של מוסדות פיננסים גדולים, החוק ייתן לרגולטור את המילה הסופית מבלי לקבוע מראש הגבלות קשיחות. לא ברור כמה קשוח החוק יהיה עד שינוסח ויגובש סופית בידי הרגולטורים שאמורים לאשר ולאמץ את החקיקה.

 

לאחר שאובמה יחתום על החוק, בנקים ומפקחים על ני"ע יתחילו לעבוד על ניסוח ואימוץ של 243 חוקים שצויינו בחקיקה - מעל פי 3 ממספר החוקים שנוסחו לאחר פרשת אנרון שהיוותה אבן דרך בהיסטוריה הפיננסית ושלאחריה נוסחה חקיקת סרביינס אוקסלי.

 

החקיקה שנוגעת לסוכנויות הדירוג, בנקים, קרנות גידור, פרייבט אקוויטי ושוק הנגזרים שהיקפו 450 טריליון דולר, צפויים לקחת שנים עד ליישום הסופי. רשות ני"ע למשל, תהיה אחראית לכתיבת 95 חוקים והפדרל ריזרב אמור לנהל ניסוח של 54 חוקים.

 

החוק בן ה-2,323 עמודים מורה להקים מועצה מייעצת שתעבוד עם הפד ליצירת הגבלות הון על בנקים גדולים מכדי להיכשל; הממשלה אמורה לפקח על תכניות ההלוואה בחירום של הבנק המרכזי; יאומץ חוק וולקר להגבלות על לקיחת הסיכונים הספקולטיווים של הבנקים; הבנקים יוכרחו למכור את חטיבות הפרייבט אקוויטי וקרנות הגידור שלהם על פני מספר שנים.  

 

בית הנבחרים אישר את החוק בסוף יוני. רוב הרפובליקאים בחרו לנסות לבלום את החוק. לדבריהם, החקיקה לא תמנע מכספי משלם המסים לממן חילוצים דומים בעתיד ותיצור בירוקרטיה מיותרת בהקמת רשות להגנה על הצרכן הפיננסי בפדרל ריזרב.

 

הסנאטור ריצ'רד שלבי, הרפובליקאי הבכיר בוועדה, קרא לחוק מפלצת חקיקה בת 2,300 עמודים. "החוק ייצור בירוקרטיות חדשות עם מעט קיימות וברצינות, אני מאמין, שזה יחתור תחת התחרותיות של הכלכלה האמריקאית", אמר שלבי מאלבמה.

 

הרפובליקאים חוששים שארה"ב תהיה בעמדת נחיתות אם מדינות אחרות ב-G20 לא יישמו מעדים דומים של הגבלות חמורות על מוסדות פיננסים. הדאגה היא מזליגה של עסקי נגזרים ובנקאות אחרים לחו"ל, תוך הגבלת הגישה לאשראי בארה"ב ופגיעה בכושר ייצור המשרות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x