שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

בחירתה של סטלה: לאן מועדות פניה של מנכ"לית 012?

אמון בלתי מסויג מצד הבעלים, ישיבות הנהלה אינסופיות, התמצאות בכל פרט טכני וחיקוי של אודטה. כך בנתה סטלה הנדלר את ההצלחה של 012. כעת יצטרך הבוס שאול אלוביץ' להחליט אם לקחת אותה איתו לנהל את בזק

ענת רואה וגולן חזני 08:0528.10.09

לפני כמה שנים טסה ללונדון סטלה הנדלר, מנכ"לית 012 סמייל, במסגרת המאמצים להנפיק שם את החברה. הנדלר, שוחחה עם אחת הדיילות על הטיסה. "אם תראי מישהו שמחפש איש שיווק, ספרי לי", ביקשה הדיילת. הנדלר, שראתה בחורה נחמדה שעובדת קשה, לא חשבה פעמיים: היא שכרה את הבחורה. טביעת העין שלה הוכיחה את עצמה: השבוע זכתה העובדת להיבחר על ידי עובדי סמייל כאחת ממצטייני החברה.

 

מה דעתך על מניית בי קומיוניקיישנס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

הנדלר יודעת מהו כוחה של נתינת אמון באנשים. ב־2007, כששאול אלוביץ' רכש את 012 קווי זהב (שהנדלר ניהלה) מידי אליעזר פישמן, הוא מיזג את 012 קווי זהב עם סמייל אינטרנט זהב שבבעלותו - ובחר דווקא בהנדלר לתפקיד מנכ"לית החברה הממוזגת. את אלי הולצמן, מנכ"ל סמייל, מינה אלוביץ' כסגן יו"ר וכמנכ"ל מדיה. הוא עצמו התיישב בכיסא היו"ר.

 

את המינוי ההוא קיבלה הנדלר על סמך היכרות שטחית בלבד עם אלוביץ'. בסיבוב המינויים העתידי בעקבות עסקת בזק, שנחתמה השבוע, הקרדיט של הנדלר כבר גדול בהרבה, וגורמים בסביבתם של השניים מעידים כי היא זוכה מאלוביץ' להערכה רבה מאוד. "הוא מאוד מעריך את הנדלר ויכולות הניהול שלה, וזה מובן מכך שהוא מינה אותה לתפקיד המנכ"לית עוד לפני שהכיר אותה, רק על סמך מה ששמע וידע עליה", אומר גורם המקורב להנדלר. "היא מדווחת לו ישירות ונפגשת איתו בתדירות גבוהה מאוד, ויש ביניהם יחסים חמים, על סף ההתבדחויות". השפה הפרטית הזאת מיוחסת, במידה מסוימת, גם לרקע המשותף של השניים: אלוביץ' נולד בפולין ועלה לארץ בגיל שנתיים; הנדלר עלתה בגיל 13 מלבוב שבאוקראינה, ממש מעבר לגבול הפולני.

 

עתה, מכירת בזק מאלצת את אלוביץ' למכור את 012 סמייל, והמהלך מציב בפני הנדלר בחירה מסקרנת: האם להישאר עם החברה שבה היא עובדת כבר 12 שנה, ולעבור איתה אל הבעלים החדשים, או להמשיך לעבוד עם אלוביץ' ולהתברג בתפקיד בכיר בבזק- ואולי אפילו לרשת את המנכ"ל הנוכחי אבי גבאי.

 

הנדלר עצמה, מספרים מקורביה, מרגישה מחויבת ל־012 סמייל: היא רוצה ללוות את הליך המכירה שלה עד תומו, ורואה את עצמה נשארת בחברה גם אחריו. החלום שלה, הם אומרים, היה להפוך את סמייל לחברה מובילה בתחום התקשורת. מצד שני, היא לא מסתירה את הכימיה שלה עם אלוביץ': באחת הפגישות לקראת רכישת בזק היא אמרה לו, ספק בצחוק: "שאול, אולי תשאיר את סמייל אצלך ותמכור את בזק בינלאומי?"

 

סטלה הנדלר סטלה הנדלר צילום: צביקה טישלר

 

סגנון ניהול ריכוזי

 

הנדלר נולדה באוקראינה ב־1961 לזוג הורים רופאים. היא הגיעה לישראל ב־1974, לאחר מלחמת יום כיפור, ומשפחתה השתקעה ברחובות. בראיון ל"ידיעות אחרונות" שנערך ב־2006 היא סיפרה כי קשיי הקליטה שלה בישראל בנו אצלה תפיסת עולם שלפיה "צריך להתמודד עם הקשיים לבד, בלי סיוע של אף אחד, ולבנות את החיים שלך בעצמך". באותו ראיון סיפרה גם כי מחסום השפה היה הקושי העיקרי, ומאחר שלא הבינה מילה ממה שדובר בשיעורים בבית הספר, העבירה את זמנה בקריאה חשאית של ספרות רוסית. פער התרבות, לדבריה, נותר בה במידה מסוימת עד היום.

 

את שנות נעוריה העבירה הנדלר בתיכון דה שליט ברחובות, ובצבא שירתה כטכנאית אלקטרוניקה בחיל הקשר. מיד עם שחרורה מצה"ל החלה בלימודי תואר ראשון בכלכלה באוניברסיטה העברית, אף שהוריה רצו שתלמד רפואה. משם המשיכה לתואר שני במינהל עסקים ובכלכלה, ושימשה במקביל כעוזרת הוראה של פרופ' מיכאל ברונו המנוח (שהיה נגיד בנק ישראל) בקורסים למדיניות פרסום, מיקרו כלכלה ומבוא לכלכלה.

 

למרות ההשתלבות בעולם האקדמי, הנדלר שאפה לצאת לעולם העסקים ותפקידה הראשון בענף התקשורת היה ב־1989 - דווקא בבזק, שם מונתה לכלכלנית במחלקת הרכש. שלוש שנים לאחר מכן קודמה לתפקיד מנהלת תחום החברות־הבנות בבזק.

 

ב־1997 עברה ל־012 קווי זהב כסמנכ"לית פיתוח עסקי. שש שנים אחר כך עזב המנכ"ל, רם בלניקוב, את החברה לטובת HOT, והמליץ ליו"ר 012, איזיה צ'צ'יק, למנות את הנדלר לתפקיד. צ'צ'יק העביר את ההמלצה לפישמן, הבעלים, שסמך את ברכתו על המינוי. הנדלר, שלא במפתיע, שומרת עד היום על קשר חם ויחסים מצוינים עם פישמן, צ'צ'יק ובלניקוב.

 

אליעזר פישמן. שופע מחמאות אליעזר פישמן. שופע מחמאות צילום: עמית שעל

פישמן שופע מחמאות להנדלר. "אלוביץ' ירש אותה ממני, ויש לי רק דברים טובים להגיד עליה", אמר ל"כלכליסט". "היא בנאדם עשר: מנכ"לית מצוינת, מבינה בתקשורת בצורה בלתי רגילה, עומדת על שלה. היו לי איתה הרבה ויכוחים, אבל היא אך פעם לא ויתרה. רציתי שתבוא ל־HOT".

 

הרצון הזה עוד עשוי להתממש: צ'צ'יק הוא כיום יו"ר HOT, אחת המועמדות לרכישת 012 סמייל. אם אכן כך יהיה, ייתכן שהוא והנדלר יחזרו לשתף פעולה.

 

מקבלת חופש פעולה

 

בסוף 2006 רכשה אינטרנט זהב, שבשליטת אלוביץ', את קווי זהב מידי פישמן. בניגוד לפישמן, איש הפיננסים, אלוביץ' הגיע מתחום התקשורת - והכימיה בינו ובין הנדלר היתה מיידית. כבר בפגישתם הראשונה הודיע אלוביץ' שהוא מעוניין שהנדלר תישאר בתפקידה, וכי החליט להטיל עליה את הובלת המיזוג. מכאן נובעות ההערכות שגם ברכישת בזק תיקרא הנדלר ליטול עליה את ההובלה.

 

אלוביץ', מעידים המקורבים, ייחס ל־012 סמייל חשיבות אסטרטגית בתוכניותיו להיהפך לגורם משמעותי בעולם התקשורת. בכל זאת, הוא נתן להנדלר חופש פעולה, ומקורביה אומרים שהיא רואה בו יו"ר אולטימטיבי - מעורב מאוד, אבל כזה שנותן אמון רב במנכ"ל. גם בעת הנפקת החברה בארה"ב אלוביץ' לא נסע לשם, והותיר להנדלר את הפעילות והמו"מ מול המשקיעים האמריקאים.

 

מעבר לקירבה הגדולה בינה ובין אלוביץ', הנדלר שומרת על יחסים מצוינים כמעט עם כל הכוורת הבכירה של יורוקום. עם הולצמן, שהנדלר מונתה למנכ"לית סמייל מעל ראשו, היא שומרת על יחסים קורקטיים. "דעתי עליה היא יותר מחיובית", אמר השבוע הולצמן ל"כלכליסט". "היא מנהלת מעולה ואשה מצוינת".

 

רם בלינקוב. המלצה חמה רם בלינקוב. המלצה חמה צילום: גלעד קוולרצ'יק

הנדלר נחשבת לאשת מקצוע טכנולוגית מהשורה הראשונה ולמנהלת מוצלחת. הקושי שלה הוא בשוק ההון, שם היכולות שלה פחות באות לביטוי. סגנון הניהול שלה, כפי שעולה מהתרשמותם של עמיתים במגזר העסקי, ריכוזי מאוד. "היא טיפוס שעובד קשה, מאוד דומיננטית וריכוזית, מאוד משימתית. בסך הכל קווי זהב תחתיה היא חברה שהצליחה יפה", אומר איש עסקים שמכיר את הנדלר.

 

אחד הדברים הנחשבים מקודשים אצל הנדלר הוא ישיבות ההנהלה שהיא עורכת מדי יום שני בנוכחות ששת הסמנכ"לים שלה בחברה. "הישיבות האלה הן קודש אצלה. הן נמשכות כמה שעות וכולם יודעים שדבר לא יזיז אותן. אפילו אם יש משהו דחוף - אין דבר שדוחה ישיבת הנהלה".

 

"היא מנהלת באופן רזה", אמרה ל"כלכליסט" מקורבת להנדלר, "יש לה את האנשים שהיא צריכה לעבוד איתם, ובדרך כלל לא מדובר ביותר מדי אנשים. היום יש לה שישה סמנכ"לים (כספים, שיווק, לקוחות, טכנולוגיה, משאבי אנוש ופיתוח עסקי), שחלקם הגיעו מהמיזוג עם אינטרנט זהב. רוב האנשים נשארים איתה לאורך זמן, והיא רואה בזה חלק מהכוח של החברה. היא מעריכה אותם ונותנת להם הרבה קרדיט, והם עובדים יפה יחד".

 

מינימליזם גם בחיים הפרטיים

 

מקורביה מעידים שהסגנון המינימליסטי מאפיין אותה בכלל בחיים, ולא רק בעבודה עם אנשים. "חדר העבודה שלה נקי, בלי קשקושים: שולחן, ספות לבנות, וילונות לבנים וזהו. כמעט אין נייר על השולחן".

 

הנדלר נשואה לאייל הנדלר, שהיה בעבר רו"ח שותף בפירמת דלויט בריטמן אלמגור, ומשמש היום מנכ"ל חברת הנדל"ן ב. יאיר, לאחר שבמשך שנים רבות שימש כרואה החשבון החיצוני שלה. בראיון בעבר בתקשורת אמר אייל הנדלר בחיוך על סטלה אשתו כי "היא יותר מוצלחת ממני". בני הזוג מתגוררים במכבים בבית שמכריהם מתארים כ"ארמון מדהים עם נוף לוואדי" והם הורים לשני ילדים: בן (חייל בן 20) ובת (תלמידת תיכון בת 15). מכרים מגדירים אותה כמארחת נפלאה (אם גם לא בשלנית מסורה) וכבעלת טעם משובח בלבוש.

 

שלוש פעמים בשבוע, כמעט בכל מזג אוויר, היא יוצאת במכנסים קצרים למסלול ריצה של 6–10 ק"מ. לעתים מתלווה אליה גם בעלה. חוץ מריצה היא אוהבת בעיקר טיולי אתגר עם המשפחה. גולת הכותרת של אלה היתה טיול ראפטינג בנהר הקולורדו בארצות הברית, שערכה המשפחה לפני שנתיים.

 

את הצד המשוחרר־יותר באופייה הנדלר שומרת בדרך כלל לעצמה. ובכל זאת, באחד מאירועי העובדים של 012 סמייל היא נעתרה להצטלם יחד עם הסמנכ"לים לסרטון בנוסח "ארץ נהדרת", שם היא גילמה את אודטה - או, נכון יותר, את הגרסה של טל פרידמן לאודטה. "הסרטון קורע", אומרים היום בכירים בחברה, "אבל היא הסכימה לעשות אותו בתנאי שאחרי ההקרנה הוא ייגרס".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x