$
כלכלה ומדיניות

האינפלציה האסטרונומית הכניעה את זימבבווה: ביטלה את המטבע המקומי

כשצעדים כמו הדפסת שטר של 10 טריליון דולר זימבבווי לא צלחו, החליט שר האוצר לעבור לשימוש בדולר אמריקאי, יורו וליש"ט בלבד

סוכנויות הידיעות 16:1012.04.09

ממשלת זימבבווה הודיעה היום (א') על ביטול המטבע המקומי והפסקת השימוש בו, לשנה אחת לפחות. בכך עברה המדינה האפריקאית לבצע עסקאות בדולרים אמריקאיים, יורו וליש"טים, אשר הפכו לנפוצים יותר במהלך השנים האחרונות, בהם סבלה זימבבווה מהיפר-אינפלציה של כלכלתה.

 

ההחלטה, שהתקבלה
ע"י שר האוצר המקומי, אלטון מנגומה, הנציחה בעצם את המצב הקיים, בו לא הרשויות ולא הסוחרים עשו שימוש במטבע המקומי, שערכו ירד מהר יותר מאשר הוא הודפס ע"י הבנק המרכזי המקומי. לדברי מנגומה, "ערכו של הדולר הזימבבווי אינו מגובה בדבר, לכן אנו מפסיקים את השימוש בו".

 

בינואר 2009, אינפלציה חסרת תקדים בקנה מידה עולמי אילצה את זימבבווה לאפשר שימוש חוקי במטבע זר בגבולות המדינה. התוצאה הייתה ויתור כמעט מוחלט על השימוש במטבע המקומי. שיעור האינפלציה במדינה הגיע באמצע 2008 ל-231 מיליון אחוז לשנה והממשל החליט להפסיק לפרסם נתונים כלכליים.

 

לאורך השנתיים האחרונות הדפיס הבנק המרכזי כמות גדולה של שטרות בערכים הולכים וגדלים, כאשר השיא היה שטר של 10 טריליון דולר, אשר לא איפשר לאוחז בו לרכוש אפילו כיכר לחם. באותה תקופה, בוצעו מספר מהלכים של מחיקת אפסים מהשטרות ובסה"כ נמחקו 22 אפסים, אך עד מהרה אלה שבו למקומם.

 

באמצע חודש פברואר האחרון החלו פקידי ממשל מקומיים לקבל את שכרם בדולרים אמריקאיים ומיד לאחר מכן עברה גם הבורסה המקומית לבצע עסקאות במט"ח בלבד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x