$
רכישות

"אין לי אינטרס כלכלי להיות הבעלים של הפועל חיפה"

יואב כץ, הבעלים של הפועל חיפה מהליגה הלאומית, הוא לא כמו בעלי קבוצות כדורגל אחרים. הוא רואה את עצמו כאמן, אאוטסיידר ותייר. מה הוא עושה בכדורגל הישראלי? בטח שלא כסף. ראיון מעט הזוי

אביתר לנג 08:3931.08.08

יואב כץ, הבעלים של הפועל חיפה, הוא טיפוס מוזר. והוא הראשון שיודה בזה. הוא שואף למצוינות, אבל מונע מהקבוצה שלו לנסוע בכביש 6 כדי לחסוך כסף. המודל לחיקוי שלו הוא ביל גייטס, אבל הוא מעוניין בתמיכה מוניציפלית בהפועל חיפה. הוא מגדיר עצמו כאאוטסיידר ואין בכלל ספק שהוא לגמרי, אבל לגמרי לא בתבנית של בעלי קבוצות הכדורגל בישראל.

 

"אני הייתי ספורטאי בעצמי", הוא אומר במבטא אמריקאי שסיגל לעצמו אחרי כמעט 40 שנה שבהן הוא חי ועובד בארצות הברית. "אין לי אינטרס אישי מבחינה כלכלית להיות הבעלים של הפועל חיפה. אני מתגורר בארה"ב, בוושינגטון. האינטרסים הכלכליים שלי הם בארה"ב בלבד. אני מאוד אוהב את הפועל חיפה, וזאת הסיבה המרכזית ולמעשה היחידה שאני פה איתך עכשיו, בקריית חיים".

 

כץ (61) עזב את ישראל בגיל 22 ועשה את כספו בעסקי הנדל"ן. הוא רואה עצמו כתייר ומוסיף שאין לו אפילו פנקס צ'קים ישראלי. לפי ההערכות, הוא השקיע בהפועל חיפה 8 מיליון שקל בארבע השניםה האחרונות, אבל הוא לא מוכן לאשר. "איטס פרסונל", הוא אומר.

 

יואב כץ יואב כץ צילום: אפי שריר

יש לא מעט שטוענים שכץ אפילו הרוויח כסף מהפועל חיפה כתוצאה ממכירתם של כמה שחקנים. אבל הוא אומר שהוא בחיפה בגלל האידיאולוגיה בלבד: "אני מגיע לישראל ועדיין שמח שיש מדינת יהודים. לדעתי, עוד צריך לעבוד עליה יום יום כדי שתישאר בחיים".

 

ובגלל זה הוא כאן, כנראה. הוא מרוצה בעיקר מהפעילות של קבוצות הילדים והנוער של הפועל חיפה. "כדורגל זה משהו חינוכי, וברגע שאני רואה פה כל שבוע קרוב ל־3,000 ילדים משחקים ולא נמצאים ברחובות, אני מרגיש טוב ומרגיש שאני תורם לזה".

 

כיוון שעל כסף הוא לא מוכן לדבר ואת השיחה הוא סוחב תמיד לכיוון "האידיאולוגיה" ו"החינוך", מעניין מה הוא חושב על עמיתיו - בעלי הקבוצות בישראל.

 

"יש כאלו כמו גאידמק שהחלק שלהם בכדורגל נובע מהרצון להיות מעורבים בפוליטיקה, והכדורגל מקדם אצלם רק אינטרסים פוליטיים. יש כאלו כמו יענקל'ה שחר, הבעלים של מכבי חיפה, שמשווקים את העסקים שלהם ומקדמים אותם דרך הכדורגל. ויש כאלו כמו לוני הרציקוביץ', ששיווקו את המעמד האישי שלהם דרך הכדורגל. הרבה אנשים עושים את זה בארץ".

 

ואתה כאן בשביל הכיף. מה המודל העסקי שלך בהפועל חיפה?

 

"אני חושב שיש לי מודלים ארגוניים מהחברות שלי. ביל גייטס הוא המודל שלי ואני מעריץ אותו מבחינה כלכלית. הוא התחיל הכל משום דבר והיום הוא בן אדם עם המון חזון, יש לו מחשבה אחרת, הוא רואה דברים שאנשים אחרים לא רואים. מבחינה עסקית, אני מסתכל עליו כאיש עם חזון. מבחינה פוליטית, גם בן גוריון הגדול היה בדיוק כמוהו. אלו אנשים שראו הרבה קדימה".

 

וזה עובד עבורך בהפועל חיפה?

 

"המצב הכלכלי בארץ טוב, אבל כאאוטסיידר קצת קשה להיכנס לכלכלה הישראלית כי זאת לא מדינה עם אתיקה ויושר כלכלי".

 

וזה נכון גם לגבי הכדורגל?

 

"יו"ר ההתאחדות אבי לוזון ויו"ר הבקרה התקציבית יאיר רבינוביץ' משתדלים שהכדורגל יתנהל כמה שיותר על בסיס מסחרי הוגן וישר. פעם, בספורט, יושר והגינות אלו דברים שרק יכולנו לחלום עליהם".

 

בעבר ניסה כץ להשיג תמיכה מוניציפלית בהפועל חיפה שלו, אבל ללא הצלחה. "כנראה אין לי את הקשרים הפוליטיים המתאימים בארץ", הוא מסביר. "הפועל חיפה לא מקבלת שקל מעיריית חיפה. ההפך, היא עוד משלמת מאות אלפי שקלים".

 

דובר לא מזמן על אפשרות של איחוד בעיר בין מכבי והפועל חיפה. זה אפשרי?

 

"נושא האיחוד עם מכבי חיפה בא מיענקל'ה שחר. שאלו את דעתי. אני אמרתי שבן אדם פיקח כמו יענקל'ה יודע על מה הוא מדבר וצריך להתייחס לזה ברצינות. מאז לא היתה אלינו פנייה. לדעתי, זה היה בלון שניסו לראות לאן הוא יעוף. לא נראה לי שהניסוי היה מוצלח, אף על פי שאני חושב שיש צורך לשקול כזה דבר".

 

משהו כמו איחוד קבוצות יכול להביא לכך שאפשר יהיה לעשות כסף מכדורגל בארץ בקרוב?

 

"בעתיד הקרוב אי אפשר יהיה לעשות כסף, השוק מאוד קטן. בוושינגטון, עיר של 5–6 מיליון איש, יש קבוצת כדורגל אחת. בישראל על אותה כמות אנשים יש 35 קבוצות. קשה לעשות כסף בצורה כזאת".

 

איך בכל זאת אפשר לעשות כסף?

 

"יצטרכו לעשות לימיט על המשכורות של השחקנים כמו ב־NBA. אני חושב שאם יעשו כך, זה יהיה דבר בריא".

השנה השקעת יותר כסף כדי לשפר את סיכויי העלייה שגם ככה גבוהים בגלל שינוי מבנה הליגות בשנה הבאה.

"המועדון הזה הוא בין חמשת המועדונים עם הקהל הכי גדול בארץ. שם המשחק הוא לא בהכרח כסף בשביל לעלות ליגה. צריך לדעת לעשות את הדברים הנכונים. צריך לדעת לחשוב גם קדימה, הלאה, מה יהיה ביום שאחרי. קשה לבן אדם פרטי כמוני להתמודד עם אחרים שמקבלים תקצוב מבחוץ".

 

הרבה אנשים אומרים עליך שאתה מוזר קצת. אתה בטח יודע את זה.

 

"אני אאוטסיידר שמסתכל פנימה. אני רואה דברים בצורה אחרת. אני כמו אמן. אמן טוב אף פעם לא יהיה מישהו רגיל אלא מישהו מבחוץ שמסתכל פנימה. אני עומד בחוץ ומסתכל פנימה. קו המחשבה הוא קצת שונה. אני חושב שלא מדובר רק בהתנהלות כספית, אלא זה עניין של מצוינות. אני דורש מהמאמן ועד אחרון השחקנים והאפסנאי מצוינות ומצוינות, הגעה להישגים הכי גבוהים ושיעשו כל דבר בשביל זה. הדרישות שלי הן קצת שונות כי הן קצת יותר גבוהות אולי מהממוצע".

 

אתה מרגיש מיוחד?

 

"אולי אני מיוחד, אולי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x