שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

פיץ' ו-S&P הורידו את דירוג האשראי של גיאורגיה

ראש הממשלה מיהר לצאת בהצהרה ששוק ההון המקומי לא יפגע מהמלחמה, אך כלכלנים מצפים שמשקיעים יעזבו את המדינה. רוסיה שילמה את מחיר המלחמה בהיחלשות הרובל לשפל של שמונה חודשים ובירידות חדות בבורסה

אולגה ויניאר 17:5411.08.08

סוכנויות דירוג האשראי פיץ' ו- S&P הורידו היום (ב') את דירוג האשראי של גיאורגיה בגלל המלחמה בדרום אוסטיה. מיד לאחר מכן החלו אנשי עסקים מקומיים בסיוע גורמים ממשלתיים לפעול לשמירה על קשרים עם משקיעים זרים ושיפור התדמית של הכלכלה המקומית בעיני העולם.

 

יזמים שפועלים

בגיאורגיה מדווחים כי קיבלו מבול של הודאות דואר והודעות SMS מהשותפים הגיאורגים שלהם. ראש הממשלה לאדו גורגנידזה מיהר לצאת בהצהרה כי שוק ההון המקומי לא יפגע מהמלחמה וכל מי שרכשו אגרות חוב של חברות או ממשלה גיאורגית יכולים להישאר רגועים.

 

אך בינתיים נראה כי ניסיונות הללו עלו בתוהו ולא הצליחו למנוע את הורדת דירוג האשראי, וכעת מצפים כלכלנים שמשקיעים ישקלו לעזוב את המדינה, בעיקר על רקע משבר הסאב פריים שהפחית את נכונותם של המשקיעים לקחת סיכון.

 

דירוג האשראי של רוסיה נותר בינתיים על כנו אם כי כלכלתה כבר נפגעה קשות מהלחימה בקווקז. שער הרובל צנח היום ב-2.9% ונקבע ברמה של 24.56 רובל לדולר אחד, כלומר חזר לרמה שבה היה בינואר השנה. מפולת דומה נצפתה בשוק מטבע חוץ הרוסי רק בימים שקדמו למשבר הרובל באוגוסט 1998.

 

חברות חשבונאיות ברוסיה כבר מעריכות כי כ-6-7% מחברות שנטלו אשראי לאחרונה לא יעמדו בתשלומים בעקבות הפיחות החד שחל במטבע המקומי. מדד המניות העיקרי RTS שאיבד 6.5% מאז פרוץ המלחמה, הצליח להתרומם מעט וטיפס היום ב-0.88%, אך עדיין נמצא ברמתו הנמוכה מזה שנתיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x