סגור
שורת הרווח דף כתבה חדש

על רקע הרגיעה בשוק הנדל"ן - האם צפויה ירידה במחירי הדירות?

אחרי שנה וחצי של טירוף מכירות ומחירים, הגיע שלב הרגיעה בשוק הנדל"ן. האם מחירי הדירות יתחילו לרדת, או לכל הפחות יעצרו? רוני כהן, מנכ"ל ושותף, אלדר שיווק נדל"ן, ומוטי ויזל, מייסד ומנכ"ל חברת הייעוץ האסטרטגי VCELL, סבורים כי השוק יחזור למצב נורמלי מהעליות המטורפות וחוזים עלייה מתונה במחירים בשנה הקרובה

רוני כהן, מנכ"ל ושותף, אלדר שיווק נדל"ן ומוטי ויזל, מייסד ומנכ"ל VCELL
(אולפן כלכליסט)
לרגע נראה ששוק הדיור עומד להצטנן ומחירי הדיור צפויים לרדת. מה אומרים המומחים אשר חיים את השטח? רוני כהן, מנכ"ל ושותף, אלדר שיווק נדל"ן, מתאר מציאות פשוטה וברורה- אחרי שבירת שיאי המכירות, היקף הפעילות עדיין גבוה מהרגיל והמחירים לא יורדים. עם זאת, תהליך קבלת ההחלטות של הרוכשים ארוך יותר- דבר טבעי ומובן.
לדברי מוטי ויזל, מייסד ומנכ"ל חברת הייעוץ האסטרטגי VCELL, אומר שהביקוש לנדל"ן עדיין נמצא, חי ובועט, הזוגות הצעירים והמתגרשים עדיין בלי דירה, אך נושא הריבית גורם לחשיבה מחדש. ההמלצה של ויזל עבור היזמים - לא לעשות שינוי דרמטי ולשים לב למתרחש במשרדים.
לדברי כהן, לאחר מכירות גבוהות במשך שנתיים, מלאי הדירות הצטמצם, כך שהיזמים לא מרגישים צורך להוריד מחירים.
בכל הנוגע לעלייה בריבית, כהן אומר כי החזר המשכנתא עולה ברמה שלא צפויה להפיל עסקאות. לדבריו, חלק מהישראלים ייקחו משכנתא לתקופה ארוכה יותר, חלק ייקנו דירה זולה יותר- קטנה יותר או ביישובים מרוחקים יותר ממקום העבודה. בנוסף, כהן מציין כי קשה להוריד מחירים על רקע עלויות הייצור של הדירה שממשיכות לעלות בעקבות אירועים גלובליים כמו המלחמה באוקראינה והליכי רישוי ארוכים בישראל.
לדברי ויזל, לאחר הייפ שלא נראה כמותו בענף הנדל"ן כבר עשרות שנים, השוק צפוי לעבור מאותו מצב קיצוני לשוק נורמלי - בלי קריסת מערכות, אלא האטה נקודתית. לדבריו, המחירים תלויים גם באזורים בהם יש ביקוש מול מעט דירות, שם המחירים צפויים לעלות ללא קשר לנסיבות אחרות. מהי התחזית של ויזל וכהן לשינוי במחירי הנדל"ן ב-2022? הצטרפו אלינו.