סגור
שורת הרווח דף כתבה חדש

עירוב שימושים בהתחדשות עירונית – איך גורמים לזה לעבוד?

עירוב שימושים נחשב כמודל מצוין להתחדשות עירונית, כיצד גורמים למערך המורכב לעבוד בהרמוניה, עם מינימום חיכוכים בין משתמשי הקצה? נתי שלו, משלו מוריוסף חברה להנדסה בע"מ, עם ההסברים


נתי שלו - שורת הרווח
(כלכליסט)

בקרב מומחי נדל"ן ישנה הסכמה כמעט גורפת כי עירוב שימושים הוא המפתח להתחדשות עירונית אמיתית. לצד זאת, ברור לכל כי מדובר במערך מורכב ובתמהיל מגוון מאוד של משתמשי קצה, המצריכים התייחסות מיוחדת כבר בשלב התכנון ההנדסי.
נתי שלו, בעלים משותף בחברת שלו מוריוסף, חברה לניהול פרויקטים הנדסיים, מפרט את הפונקציות והייעודים העשויים להיכלל בפרויקט עירוב שימושים: החלק הארי הוא כמובן המגורים, אשר אליו מצטרפים שטחים ציבוריים בנויים לטובת העירייה כגון מוסדות ציבור, קהילה וחינוך, שטחים מסחריים, שטחי תעסוקה ומשרדים, ואף מלונאות ו/או דיור מוגן במקרים מסוימים.
בשיחה עם שלו שמענו כיצד ניתן לגרום לפונקציות שונות ורבות כל כך להתקיים יחד במרחב מצומצם מבלי לפגוע זו בזו ומבלי לייצר מפגשים בלתי רצויים, מתחים וחיכוכים, הבנו מהן הנקודות שעלולות לייצר בעייתיות ועד כמה חשוב לזהות אותן ולאפיין את הצרכים של כל אחת מהפונקציות במתחם עוד לפני הכניסה לשלב התכנון.
בנוסף, למדנו כי מאחורי כל מתחם עירוב שימושים עומד מערך שלם של אנשי מקצוע ויועצים מקצועיים, וכי תהליך התכנון המורכב עשוי להימשך מספר לא מועט של שנים על מנת להבטיח בסופו מניעה הרמטית של חיכוכים עתידיים. הצטרפו אלינו