המזרח התיכון

אחרי הפעלת הצנטריפוגות: איראן מדווחת על "תקלה" ברשת החשמל של המתקן בנתנז

סוכנות הגרעין האיראנית הודיעה כי מערכת החשמל במתקן הגרעיני נפגעה באופן חלקי בשל תקלה - אך לא פירטה מעבר לכך: "חוקרים את הנסיבות". דובר הסוכנות: לא היו נפגעים ואין חשש לדליפת קרינה. אתמול הורה הנשיא רוחאני להפעיל באותו המתקן את הצנטריפוגות המתקדמות שמסוגלות להעשיר אורניום במהירות

דניאל סלאמה, ynet 08:0911.04.21

סוכנות הגרעין האיראנית הודיעה הבוקר (א') על תקלה שאירעה במתקן הגרעיני בנתנז, שגרמה לפגיעה במערכת החשמל של המקום באופן חלקי.

 

 

הרקע לתקלה לא ידוע, אך בסוכנות אמרו כי הנושא נמצא בבדיקה והמסקנות יפורסמו בהמשך. דובר הסוכנות, בהרוז כמאלונדי, הדגיש כי לא היו נפגעים באירוע, וכי אין חשש לדליפה של קרינה.

 

 

איראן. צנטריפוגות מהדור החדש איראן. צנטריפוגות מהדור החדש צילום: רויטרס

  

רק אתמול הודיע הנשיא חסן רוחאני על הפעלת צנטריפוגות מתקדמות מדגם IR-6 באותו המתקן - במסגרת "יום הגרעין" שנחגג באיראן. נאומו שודר בטלוויזיה הממלכתית של איראן במקביל למגעים עם המעצמות שרוצות לחדש את הסכם הגרעין עם טהרן. רוחאני התעקש כי איראן מפתחת גרעין רק

למטרות אזרחיות - ואין לה כוונה להגיע לנשק גרעיני. הצנטריפוגות שנחנכו אתמול בנתנז, לפי סוכנות הידיעות הצרפתית, מסוגלות להעשיר אורניום בצורה מהירה ואיכותית יותר מהצנטריפוגות הישנות יותר, שהסכם הגרעין מתיר להשתמש בהן.

 

רוחאני הזכיר גם צנטריפוגות מתקדמות נוספות, מדגם IR-9, שהניסויים בהן החלו השבוע - והודיע שהן יעילות עשרות מונים מהדגמים האחרים. עוד טען כי מרגע חניכת הצנטריפוגות, איראן עברה לחלק השני בתהליך ייצור המים הכבדים במתקן באראק.

x