$
תעשייה ופיננסים

מצרים: נתבע פיצוי של מיליארד דולר על הפקק בתעלת סואץ

זאת לאחר שחרור ספינת המטען Ever Given שנתקעה בתעלה, וחסמה את הגישה לספינות מטען רבות מהעולם במשך כמעט שבוע, מה שגרם להפסדי עתק של מיליארדי דולרים. ראש רשות תעלת סואץ, אוסמה ראבי, אמר כי המוניטין של המדינה נפגע, ולא מסר ממי ייתבעו הפיצויים

חדשות חוץ 16:1301.04.21

מצרים מסרה שתתבע כמיליארד דולר פיצויים לאחר שספינת המטען הענקית Ever Given חסמה את תעלת סואץ למשך כמעט שבוע, וטלטלה את שווקי הספנות בעולם.

 

 

 

המספר הוא אומדן גס של ההפסדים שנקשרו לעמלות המעבר, הנזק שנגרם לתעלה במהלך הקידוחים ומאמצי החילוץ, ועלות הציוד והעבודה, כך אמר אתמול לטלויזיה המצרית ראש רשות תעלת סואץ, אוסמה ראבי.

האונייה Ever Given שנתקעה בתעלת סואץ האונייה Ever Given שנתקעה בתעלת סואץ צילום: רויטרס

 

 

הוא לא פירט ממי תתבע הרשות את הפיצויים. "זוהי זכותה של המדינה", אמר ראבי, והוסיף שהאירוע פגע במוניטין של מצרים. "המדינה הזאת צריכה לקבל פיצוי".

 

ספינת האבר גיבן באורך 400 מטרים, שנמצאת בבעלות חברת שואי קיסן קיישה היפנית, נתקעה בגדת התעלה ב-23 במרץ, ושוחררה שישה ימים מאוחר יותר. חברת אברגרין מרין הטאייוואנית, שחוכרת את הספינה, אמרה היום שהיא אינה אחראית לעיכובים במסירת המטען שהיא נשאה. "אין כמעט סיכוי שנתבקש לשלם פיצויים", כך אמר נשיא החברה אריק חסי. שואי קיסן תדון בפיצויים עם רשות התעלה, אך תימנע מלתת פרטים לעת עתה, כך אמר דובר של החברה.

 

הספינה ומטענה נמצאים כעת באגם המר הגדול, בערך בנקודת האמצע של התעלה. למרות שקיים סיכוי שהספינה תעוכב במצרים אם נושא הפיצויים יגיע לבית המשפט, הסיכוי לתרחיש כזה אינו סביר, לדברי ראבי.

 

העיכוב שנגרם לספינות נוספות עשוי להימשך עד מחר בלילה או שבת, כך אמר ראבי בראיון נפרד שנתן לטלויזיה המצרית. סוכנה של אברגרין במצרים, מוחמד באהא, אמר שאינו מאמין שיתגלע סכסוך כספי בין חברתו ורשות התעלה. "בארבעים השנים האחרונות לא היה סכסוך כלשהו בין רשות תעלת סואץ ואברגרין, ונמשיך לכבד את כל חוקי הרשות", אמר.

x