חברה וסביבה

הפורום הכלכלי העולמי: הפער המגדרי ייסגר רק בעוד 136 שנה

דו"ח הפורום קובע כי הסיבה לעלייה מהאומדן הקודם שעמד על 100 שנה, היא בשל נסיגה בהעצמה פוליטית של נשים מאז הדו"ח האחרון ב-2020, והשתתפות ממשלתית מועטה בסגירת הפער הכלכלי המגדרי; הקורונה החריפה את אי השוויון בין גברים לנשים

חדשות חוץ 09:5631.03.21

דו"ח חדש של הפורום הכלכלי העולמי (WEF) מעריך שסגירת הפער המגדרי הגלובלי תיקח 136 שנה, עלייה לעומת אומדן של 100 שנה קודם לכן.

 

 

ה-WEF מודד את הפער בארבע דרכים: השתתפות והזדמנות כלכליות, חינוך, בריאות והעצמה פוליטית. מידע שנבחן ע"י הארגון מראה שהפער בהעצמה הפוליטית התרחב משמעותית מאז הדו"ח שלו מ-2020, בעוד ההשתתפות הכלכלית למיגור הפער הכלכלי המגדרי השתפרה רק במעט.

 

"אנחנו מקווים שהדו"ח הזה ישמש כקריאה לפעולה עבור מנהיגים, אשר יטמיעו את סגירת הפער המגדרי כיעד מרכזי במדיניות שלהם, בבואם לנהל את התאוששות הכלכלה אחרי המגפה, לטובת הכלכלות והחברות שלנו", כך אמרה המנהלת בפועל של ה-WEF סעידה זהדי.

 

הארגון מעריך שהפער המגדרי הכלכלי זקוק ל-268 שנה נוספות כדי להיסגר. לפי הארגון, המידע הזה לא משקף באופן מלא את השפעת מגפת הקורונה, שעלולה אף להחמיר את המצב. "ההתקדמות אל עבר שוויון מגדרי מתעכבת בכמה כלכלות ותעשיות גדולות. זה נובע בין היתר מכך שנשים מועסקות יותר במגזרים שנפגעו הכי קשה מהסגרים, בשילוב הלחצים של ניהול משק הבית", לדבר ה-WEF.

הפגנה בציריך למען שיוויון נשים בשכר הפגנה בציריך למען שיוויון נשים בשכר צילום: רויטרס

 

בעוד חלקן היחסי של נשים בקרב בעלי מקצוע מומחים הולך וגדל, הפער בהכנסה והמספר המועט של נשים בעמדות ניהוליות עדיין מהווים בעיה. נשים איבדו את עבודתן בשיעורים גבוהים יותר מגברים במהלך המגפה, והן מועסקות מחדש בקצב נמוך יותר.

 

כשבתי ספר ומתקנים נוספים נסגרו, נשים פנו "באופן לא פרופורציונלי" יותר לעסוק בטיפול בילדים, טיפול בבית וטיפול בקשישים, מה שהעלה את הלחץ המופעל עליהן ופגע ביצרנותן.

x