חברה וסביבה

פינלנד - שוב המדינה המאושרת בעולם; ישראל במקום ה-12

ניו זילנד היא המדינה הלא-אירופאית היחידה שנכנסה לעשירייה הראשונה בדירוג השנתי שמפרסם האו"ם; ארה"ב במקום ה-19, סין עלתה עשרה מקומות

חדשות חוץ 20:4719.03.21

פינלנד הוכתרה כמדינה המאושרת בעולם, זו השנה הרביעית ברציפות - כך לפי הדו"ח השנתי שפרסם היום האו"ם. ישראל הגיעה למקום ה-12 - עלייה של שני מקומות לעומת הדירוג שפורסם במרץ 2020. ניו זילנד היא המדינה הלא-אירופאית היחידה שנכנסה לעשירייה הראשונה.

 

 

 

בגלל מגיפת הקורונה, שהשפיעה על מרבית 2020, האו"ם פרסם שני דירוגים: הראשון מבוסס על סקרים שנערכו בשנים 2018-2020 על ידי חברת גאלופ; והשני - המתרכז ב-2020 בלבד, במטרה לבחון את השפעת המגיפה על מידת האושר של האזרחים. ואולם שני הדירוגים היו דומים - כך למשל, תשע מעשר המדינות הראשונות הופיעו בשני הדירוגים, ורק לוקסמבורג נפלטה מהדירוג שהתבסס על 2020 לבדה.

 

פינלנד פינלנד צילום: cc by Stas Porter

 

לפי הדו"ח, מדינות בהן מידת האמון במוסדות הציבוריים גבוהה יותר, ורמת השוויון בהכנסות גדולה יותר - רשמו הצלחות במאבק במגיפת הקורונה.

 

פינלנד, למשל, הצליחה להימנע מהטלת סגרים; בבתי החולים במדינה לא נרשמו עומסים יוצאי דופן, ושיעור מקרי המוות היה נמוך מ-150 למיליון תושבים, לעומת הממוצע העולמי של 1 ל-980.

 

גם דנמרק, שהגיעה למקום השני בדירוג האושר, הצליחה להתמודד עם המגיפה באופן מוצלח יחסית. במקום השלישי נמצאת שוויץ, ואחריה איסלנד, הולנד, נורבגיה, שבדיה, לוקסמבורג, ניו זילנד ואוסטריה.

 

במקום ה-11 נמצאת אוסטרליה, ואחרי בעשירייה השנייה - ישראל, גרמניה, קנדה, אירלנד, קוסטה ריקה, בריטניה, צ'כיה, ארה"ב ובלגיה. צרפת ואיטליה נמצאות במקומות ה-21 וה-28, בהתאמה. סין קפצה מהמקום ה-94 ל-84.

 

 

אפגניסטאן אפגניסטאן צילום: אי פי אי

 

בחמשת המקומות האחרונים נמצאות לסוטו, בוטסואנה, רואנדה, זימבבווה ואפגניסטאן (149).

 

הדירוג של האו"ם נשען על מדדים כגון תוצר, תוחלת חיים, תמיכה סוציאלית, מידת השחיתות והחופש לבחור.

 

 

x